----------------------------------- lucian.1333 25 Aug 2013 07:39 80 ED sau Mak 150 ----------------------------------- Va salut .Am o intrebare refractor 80 ed sau Mak 150 o parere generala ce ati alege [depinde ce observati vrei sa faci] va multumesc ----------------------------------- Catalin Paduraru 25 Aug 2013 19:45 ----------------------------------- Pai ce vrei sa faci cu instrumentul? Pentru mai mult foto si vizual 80ED iar pentru mai mult vizual si mai putin foto 150 Mak. Spor! ----------------------------------- 2SKY 25 Aug 2013 21:01 ----------------------------------- O intrebare , cu soarele e clar dar cu luna cit de obligatoriu este un filtru neutru pentru luna mai ales cind e luna plina . Tin minte acum vreo 20 ani faceam niste teste si simteam ca e periculos de multa lumina si nu cred ca mergeam mai mult de 50x . :roll: ----------------------------------- Erwin 25 Aug 2013 21:13 ----------------------------------- Lucian: Bine ai venit pe forum! Eu aș lua mak-ul. E un instrument versatil și mai bun decât luneta de 80mm atât pentru foto cât și pentru vizual însă va necesita o montură mai solidă dacă vrei foto. 2sky: La măriri mari scade strălucirea așa că deși cassegrainul meu are 200mm diametru n-am avut nevoie de filtru pentru măririle de 3-400x uzuale pentru observații lunare, desigur dacă sunt condiții bune de seeing. În schimb, l-am folosit (un TS ND pe 1.25") la luneta de 80mm la măriri mici, de 40x când e mai luminoasă și nu se pot vedea prea multe detalii altfel. ----------------------------------- lucian.1333 28 Aug 2013 08:20 ----------------------------------- Vă mulțumesc Dl.Erwin pt. raspuns ----------------------------------- lucian.1333 30 Aug 2013 13:30 ----------------------------------- ce parere aveti de Sky Watcher90 ED-PRO-OTA l-am gasit pe ASTRO VERSAND din Germania ----------------------------------- valy 30 Aug 2013 14:39 ----------------------------------- 90? Poate 80. In functie de pret, probabil e o alegere buna. Depinde si care sunt asteptarile, dorintele tale. Pe langa tub mai trebuie inclusa si o montura/trepied, ceva. ----------------------------------- lucian.1333 31 Aug 2013 06:55 ----------------------------------- va salut Dl. Valy da 90mm asta-i si nedumerirea mea si la 300 euro am gasit anuntul pe eBay.de ----------------------------------- RobertG 01 Sep 2013 07:49 ----------------------------------- Salut Lucian, Daca cumva te intereseaza, am de vanzare newtonul de 130/650 Skywatcher. Eu nu prea il mai folosesc caci acum instrumentul meu principal e Bresser-ul de 200. Detalii pe PM. ----------------------------------- Andrei Ion 22 Dec 2013 12:36 ----------------------------------- O intrebare , cu soarele e clar dar cu luna cit de obligatoriu este un filtru neutru pentru luna mai ales cind e luna plina . Tin minte acum vreo 20 ani faceam niste teste si simteam ca e periculos de multa lumina si nu cred ca mergeam mai mult de 50x . :roll:ATENTIE,OBSERVARERA OBIECTELOR LUMINOASE PRIN INSTRUMENTE CARE FOCALIZEAZA ESTE FOARTE PERICULOASA.POATE ARDE RETINA,NU E DE GLUMA.FOLOSITI FILTRE NEUTRE CU ABSORTIE MARE.GANDITIVA CA TOATA ENERGIA LUMINOASA SE CONCENTREAZA PE O RAZA FOARTE MICA.SA VA DATI SEAMA CE INSEAMNA,LUATI O LENTILA DE OCHELARI +2 SI FOCALIZATI IMAGINEA SOARELUI PE O SUPRAFATA DE HARTIE( CIRCA 50 CM )VETI CONSTATA CA HARTIA SE APRINDE,IA FOC.NU INCERCATI SA PUNETI OCHIUL IN LOCUL HARTIEI. ----------------------------------- Stanescu Octavian 22 Dec 2013 14:04 ----------------------------------- Obiecte luminoase... cate or fi care pot arde hartia prin focalizare ? :lol: filtre neutre la soare? nu prea decat in fata obiectivului la intrare in instrument. La diametru 200mm focar scurt 80-100cm filtru neutru sigur pocneste la soare de la temperatura daca e pus in apropiere de focar in fata ocularului. ----------------------------------- Andrei Ion 24 Dec 2013 20:22 ----------------------------------- Obiecte luminoase... cate or fi care pot arde hartia prin focalizare ? :lol: filtre neutre la soare? nu prea decat in fata obiectivului la intrare in instrument. La diametru 200mm focar scurt 80-100cm filtru neutru sigur pocneste la soare de la temperatura daca e pus in apropiere de focar in fata ocularului. vorba lunga,saracia omului.folositi ochelari cu care s-a privit ultima eclipsa de soare din 1999,parca.bineinteles,montati inainte de obiectiv. ----------------------------------- 2SKY 25 Dec 2013 03:27 ----------------------------------- Oameni au scule de mii E nu mai folosesc ocheti . Filtre pt luna are fiecare mai ales la foto si le folosesc cind cred ca se impune . Nu e recomandat sa te uiti la surse de lumina puternica fara protectie si mai ales timp indelungat . ----------------------------------- Mircea Pteancu 25 Dec 2013 14:23 ----------------------------------- Daca vreun incepator citeste acest topic atunci trebuie sa stie ca astronomii au facut observatii la Luna , fara filtre si fara consecinte neplacute , timp de secole. Iar ideia ca observatiile la Luna ar fi periculoase este o exagerare incalificabila. Citirea tampeniilor pe ecranul calculatoarelor este mult mai periculoasa. Singurul obiect periculos din acest punct de vedere este Soarele ,la observarea directa prin ocular. Eu sufar de o forma de fotofobie,sunt deranjat de lumina puternica,asa ca stiu ce vorbesc. Este vorba deci,eventual,de o senzatie neplacuta,nimic periculos ,la orice alt obiect decat Soarele. In schimb,ca efect secundar al acestei fotofobii,detectez cu usurinta detalii la nivelele scazute de iluminare si probabil,din acelasi motiv,ma multumesc cu telescoapele mici. Faceti observatii,la orice obiect,prin orice telescop.Filtrele sunt de ajutor , fie la inlaturarea stralucirii neplacute, fie imbunatatesc ,in mod selectiv,vizibilitatea anumitor detalii. Observarea Soarelui trebuie considerata si tratata separat. Eu , din motivele de mai sus,nu prea pot sa fac observatii solare. Mircea ----------------------------------- Rhemaxos 21 Iun 2019 16:03 ----------------------------------- Topicul este foarte vechi dar mi-a atras atentia discutia despre observatiile lunare si folosirea unui filtru. Din putina mea experienta cu acest domeniu pot sa spun ca am observat necesitatea folosirii unui filtru lunar in timpul ultimei eclipse importante de Luna, cea de anul trecut. Am vazut eclipsa , in cea mai mare parte, cu binoclul 20X80, ce mi-a aratat imagini lunare foarte frumoase. Am incercat sa urmaresc si cu dobsonianul de 10 inch, folosind ocularul standard de 25. Nu m-am uitat mai mult de 30-40 de secunde dar mi-a luat ceva timp sa-mi revin. Ma dureau ochii destul de tare. Persoanele care urmareau alaturi de mine au confirmat ca este total inconfortabil de privit. Din pacate nu aveam filtru lunar si nici nu m-am gadit sa folosesc ochelari de soare. ----------------------------------- Remus Boldis 21 Iun 2019 16:44 ----------------------------------- La Luna orice filtru este util, de la filtre ND la filtre verzi, galbene, portocalii. Recomand filtrul galben. ----------------------------------- Erwin 21 Iun 2019 20:20 ----------------------------------- Cel mai bun la observarea Lunii este un filtru cu polarizare variabilă, practic sunt 2 filtre de polarizare care se pot roti și astfel se poate regla cantitatea de lumină care trece prin filtru în funcție de cât de tare deranjează. ----------------------------------- Mircea Pteancu 21 Iun 2019 22:25 ----------------------------------- Deocamdata la Luna Plina folosesc filtru rosu /oranj intens,de pilda la observarea craterelor cu ''raze''. Armand a comandat insa un filtru polarizant despre care sunt foarte curios deoarece intentionez cu acordul sau sa-l deturnam si spre niste teste la stele duble. La grosismente mai mari ,imaginea Lunii devine perfect suportabila fara filtru ,mai ales pe terminator. Mircea