----------------------------------- CAdi 24 Mar 2016 18:08 VG 1991 - Urmareste Terra ? ----------------------------------- Pe scurt : VG1991 este un obiect misterios care a fost observat pentru prima data in noiembrie 1991 de astronomul James Scotti, de la Universitatea din Arizona. Atunci cand a fost observat obiectul, avea 10 metri diametru si se afla la aproximativ 451.000 de km distanta de Terra si 80467 km distanta de satelitul nostru natural Luna. Obiectul observat prin telescop avea rotatii si fluctuatii luminiscente. Un astfel de comportament nu a mai fost observat la alte obiecte spatiale sau asteroizi de dimensiuni similare. Orbita obiectului identificat este identica cu cea a Terrei. James Scotti a descoperit ca acelasi obiect a trecut prin apropierea Terrei in Martie 1975. Obiectul neidentificat -VG 1991 se va apropia de Terra, din nou in vara anului 2017 si va fi vizibil numai din Emisfera de Sud. Duncan Steel, astronom la Universitatea Adelaide, Australia, a declarat initial ca ”aceasta poate fi sonda extraterestră observată în vecinătatea planetei noastre”. Mai tarziu a negat https://youtu.be/QQRoHHSqt4s?t=19 ----------------------------------- 2SKY 25 Mar 2016 22:03 ----------------------------------- CAdi daca este obiect ciudat , de unde ai tu forma din poza ? Ce crezi ? Da-ne si link-ul cu poza , daca e interesant . 10 metri petarda aia . ----------------------------------- dragos.n 26 Mar 2016 01:44 ----------------------------------- Asa a aparut stirea pe site-ul Descopera.ro, cu acea imagine. ----------------------------------- 2SKY 26 Mar 2016 02:28 ----------------------------------- Wikipedia zice ca e asteroid , o structura mai neobisnuita . https://ro.wikipedia.org/wiki/1991_VG ----------------------------------- Mitu Catalin 26 Mar 2016 06:21 ----------------------------------- Interesant , mai stiti ... poate e o treapta superioara de la o lansare secreta care a ramas secreta . De la descoperitor , concluzii : So, the debate is still alive, and may continue to be so until someone can recover it next time it comes back around and then someday we can go out and take a close look. Does it have a regolith or a rocky surface or does it have "USA" or "CCCP" painted on the side? My guess is that it is indeed a natural object, but if it is manmade, perhaps it is a Saturn IVB stage from one of the early Apollo missions. As I recall, at least one left the 3rd stage in a high Earth orbit that would have eventually been perturbed into solar orbit. Deci poza potrivita ar fi asta ... dar atunci de unde mai faci rost de senzationalism ? :D ----------------------------------- CAdi 27 Mar 2016 23:03 ----------------------------------- Cred ca ai omis acest aspect : ,,Obiectul observat prin telescop avea rotatii si fluctuatii luminiscente. Un astfel de comportament nu a mai fost observat la alte obiecte spatiale sau asteroizi de dimensiuni similare." Nu cred ca treapta superioara de la o lansare secreta fie ea si de la o racheta Saturn IV produce fluctuatii luminiscente ... Solutia cea mai buna ar fi daca NASA ar trimite o sonda de cercetare, sa ne convingem. ----------------------------------- valy 27 Mar 2016 23:57 ----------------------------------- Depinde cum se rotea, depinde ce intelegi prin fluctuatii. Nu cred sa existe un obiect care nu produce fluctuatii cu exceptia unei sfere uniform colorata si iluminata si care nu e bec fluctuant. ----------------------------------- nobody 28 Mar 2016 01:35 ----------------------------------- Si cu un binoclu poti observa o gramada de space junk care se rotesc si produc fluctuatii luminoase. Totul depinde de pozitia Soarelui si a observatorului. In plus, vezi aici: 2013 BS45 https://en.wikipedia.org/wiki/2013_BS45 Din pacate, la acesta a fost confirmata rotatia prin observatii radar, misterul spulberat inainte sa se nasca si nu este un bun subiect pentru presa senzational-panicarda care se ocupa de lucruri serioase (de ex. obiecte identificate ca neidentificate cu identificatorul 1991 VG), nu de cartofi interplanetari. ----------------------------------- 2SKY 06 Apr 2016 22:13 ----------------------------------- CAdi trebuie sa vezi ghilimelele si sa crezi ce citesti . Este asteroid , au metode de a afla daca e o bucata de metal si mai stiu si sursa provenientei . Daca descoperitorul vrea sa faca bani , se poate folosi de incertitudine si lanseaza in presa idei la fel cum a facut si BOB LAZAR ani la rind si multi altii . ----------------------------------- CAdi 07 Apr 2016 04:57 ----------------------------------- Singurul asteroid troian al Pamantului descoperit pana acum este 2010 TK 7. Ceea ce defineste un asteroid troian sunt punctele Lagrangianului L4 si L5 Despre obiectul neidentificat VG 1991 nu se cunoaste mai nimic 2SKY decat ca el se misca aproximativ pe un baricentru in Lagrangianul L3 , si ca urmareste Pamantul ,in orice caz se stie ca nu este un troian. De unde si speculatiile ,ca este o sonda extraterestra ,ca este o treapta de la o racheta Saturn etc... Tu ai spus ca dupa unele surse va ateriza in 2017 .Astept sa vad cine are dreptate tu sau Nobody... ----------------------------------- 2SKY 07 Apr 2016 17:12 ----------------------------------- Vezi jos in pagina . https://ro.wikipedia.org/wiki/Categorie:Asteroizi_din_apropierea_P%C4%83m%C3%A2ntului ----------------------------------- CAdi 07 Apr 2016 17:33 ----------------------------------- L-am citit : In linkul care mi l-ai dat daca intrii pe 1991VG adica https://ro.wikipedia.org/wiki/1991_VG nu vei citi despre un asteroid, vei citi despre urmatoarele referinte asociate lui VG 1991: - ,,1991 VG este un obiect..." -,,Orbita heliocentrica a obiectului ..." -,,De la descoperirea obiectului..." -,,Incertitudinea in privinta obiectului ... " Singura referinta la asemanarea cu un asteroid este urmatoarea remarca : ,,1991 VG are o magnitudine ce corespunde unui asteroid ..." Cred ca ai prins ideea ,,ce corespunde unui asteroid " ,dar asta nu inseamna ca este un asteroid pentru ca are o traiectorie nespecifica unui asteroid, deci identificarea acestui obiect este incerta ... ----------------------------------- 2SKY 07 Apr 2016 18:34 ----------------------------------- NASA il are clasificat . Ce mai poate schimba situatia ? http://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi?sstr=1991VG . Iar MPC il da PROBABIL (observatie din 91) , gunoi spatial . Daca ai citit WIKIPEDIA acestia au viata scurta , deci aterizare daca e cu urmariri . http://www.minorplanetcenter.net/iau/Closest.html ----------------------------------- CAdi 08 Apr 2016 01:02 ----------------------------------- Interesante Link-uri ai furnizat 2 Sky ! Dar si NASA recunoaste ca nu este un asteroid asa cum se sugereaza in Wikipedia si ca este un obiect spatial ,probabil un rest de la Apollo !: JPL (Jet Propulsion Laboratory) : Small-Body Database / Cllasification :Apollo Iar MPC asa cum ai precizat il da ca si posibil gunoi spatial : ,, 1991 VG may be a returning piece of man-made space debris; Deci am clarificat problema ca nu este asteroid si ca pana in 2017 cand se va apropia de Terra originea lui 1991 VG ramane necunoscuta ! Clasificarea NASA te duce cu gandul insa la o misiune nereusita NASA pe Luna ? ----------------------------------- nobody 08 Apr 2016 03:24 ----------------------------------- Pe pagina de la JPL, da un click pe "Classification: Apollo Apollo; Description: Near-Earth asteroid orbits which cross the Earth's orbit similar to that of 1862 Apollo (a > 1.0 AU; q < 1.017 AU). Pe urma da inca un click ca sa vezi ce inseamna 1862 Apollo: 1862 Apollo is a stony asteroid, approximately 1.5 kilometers in diameter, classified as a near-Earth object (NEO). Ai si doua liste: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Apollo_asteroids https://en.wikipedia.org/wiki/Category:Apollo_asteroids ----------------------------------- CAdi 08 Apr 2016 19:05 ----------------------------------- Da am citit . Bine ca mi-ai atras atentia .Intr-adevar prin Clasificare Apollo se intelege ca obiectul are orbita unui asteroid care intersecteaza orbita pamantului. Ce legatura are insa 1991 VG cu 1862 Apollo ? Ia citeste te rog ce scrie acolo : ,,1862 Apollo este și un asteroid care intersectează orbitele planetelor Venus și Marte " si mai are si 1.5 km !!! Deci pluteste undeva intre Venus ,Marte si Pamant .Este primul asteroid descoperit si dupa el au fost clasificati si ceilalti asteroizi ca fiind de Clasa Apollo in jur de 7000 !! Deci este clar ca nu este cazul nostru pentru ca desi VG 1991 este conform NASA de Clasa Apollo el este neobisnuit si a atras atentia astronomilor de la descoperirea lui in 1991. 1991 VG are ~10 m diametru si are o orbita neobisnuita pentru ca urmareste orbita Terrei . Ai inteles acum ? De altfel sursele importante il considera obiect spatial artificial.... cum este si MPC. Daca este asa, ar fi o intrebare de unde si cum a aparut ,pentru ca treptele unei rachete de obicei devin sateliti troieni ! Numai daca nu a facut cumva parte dintr-o misiune spatiala secreta ! ----------------------------------- nobody 08 Apr 2016 19:21 ----------------------------------- Tocmai ai dovedit ca bati campii: Dar si NASA recunoaste ca nu este un asteroid asa cum se sugereaza in Wikipedia si ca este un obiect spatial ,probabil un rest de la Apollo !: JPL (Jet Propulsion Laboratory) : Small-Body Database / Cllasification :Apollo Iar MPC asa cum ai precizat il da ca si posibil gunoi spatial : ,, 1991 VG may be a returning piece of man-made space debris; Deci am clarificat problema ca nu este asteroid si ca pana in 2017 cand se va apropia de Terra originea lui 1991 VG ramane necunoscuta ! Clasificarea NASA te duce cu gandul insa la o misiune nereusita NASA pe Luna ? Cat de prosti ne crezi ? ----------------------------------- CAdi 08 Apr 2016 19:31 ----------------------------------- Nici nu am apucat sa imi clarific ideile ca te-ai si grabit sa dai replici in timp ce completam articolul. Ia citeste pe indelete aici ca sa iti dai seama ca nu este asa simplu cum incerci tu sa prezinti problema sau ii crezi prosti pe ceilalti astronomi ? Da am citit . Bine ca mi-ai atras atentia .Intr-adevar prin Clasificare Apollo se intelege ca obiectul are orbita unui asteroid care intersecteaza orbita pamantului. Ce legatura are insa 1991 VG cu 1862 Apollo ? Ia citeste te rog ce scrie acolo : ,,1862 Apollo este și un asteroid care intersectează orbitele planetelor Venus și Marte " si mai are si 1.5 km !!! Deci pluteste undeva intre Venus ,Marte si Pamant .Este primul asteroid descoperit si dupa el au fost clasificati si ceilalti asteroizi ca fiind de Clasa Apollo in jur de 7000 !! Deci este clar ca nu este cazul nostru pentru ca desi VG 1991 este conform NASA de Clasa Apollo el este neobisnuit si a atras atentia astronomilor de la descoperirea lui in 1991. 1991 VG are ~10 m diametru si are o orbita neobisnuita pentru ca urmareste orbita Terrei . Ai inteles acum ? De altfel sursele importante il considera obiect spatial artificial.... cum este si MPC. Daca este asa, ar fi o intrebare de unde si cum a aparut ,pentru ca treptele unei rachete de obicei devin sateliti troieni ! Numai daca nu a facut cumva parte dintr-o misiune spatiala secreta ! ----------------------------------- 2SKY 08 Apr 2016 19:39 ----------------------------------- CAdi MPC nu il considera , este un centru de informare si nu prea exista date despre el . Probabil inseamna ca nu se stie ! Iar orbita intra mult , in sistemul solar interior . Vezi orbita daca te intereseaza , daca nu sa pregatesti confetii , moristi , trompete ....etc poate se gindeste sa aterizeze . (NASA l-au studiat , nu au ramas la anii 91 . Este asteroid cu acte in regula !) ----------------------------------- CAdi 08 Apr 2016 21:50 ----------------------------------- Te contrazici . Ia citeste cu atentie ce scrie in linkul care l-ai pus la dispozitie : ,,The first spacecraft to be put in a heliocentric orbit is Luna 1, which was planned to go to the moon but instead missed due to an incorrectly timed upper stage burn." Traducere : Prima navă care urmează să fie pusa într-o orbită heliocentrice este Luna 1, care a fost planificata să meargă la Luna, dar în schimb a ratat din cauza unui timp de ardere incorect pe trapta superioara ,care a expirat . Ar putea fi un obiect ca acea nava ... Asa ca astronomii aia de la Uniunea Internationala nu sunt dusi cu pluta si nu stiu sa deosebeasca un asteroid de un obiect spatial Iar NASA nu este ONU. Iar articolul nu da compozitia ,da cateva date : 1991 VG Date generale Descoperire Spacewatch 6 noiembie 1991 Caracteristicile orbitei Semiaxa mare 1,027 UA Excentricitatea 0,049 Perioada siderală 1 an 15 zile Viteza medie pe orbită 29,391 km/s Date fizice Raza medie 5–10 m Magnitudine absolută 28,39 mag ----------------------------------- nobody 08 Apr 2016 22:30 ----------------------------------- In conceptia ta, asteroizii nu sunt obiecte spatiale ? Asa ca astronomii aia de la Uniunea Internationala nu sunt dusi cu pluta si nu stiu sa deosebeasca un asteroid de un obiect spatial Iar NASA nu este ONU. Pe cine faci "dus cu pluta" ? ----------------------------------- CAdi 21 Feb 2017 18:58 ----------------------------------- ,,Obiectul"' va putea fi urmarit prin telescoape in vara lui 2017 : https://youtu.be/lpLtsIVyQO8?t=96 ----------------------------------- 2SKY 21 Feb 2017 20:21 ----------------------------------- Este un obiect intre 5-12metri , nu cred ca e interesant , iar daca ar fi nava cum zic conspirationistii , ar urmari Terra , dar ar mai pleca si acasa nu ar sta pe o orbita zeci de anii , ca tot isi schimba directia si acceleratia . Si schimbarea directiei/acceleratiei , inseamna ca nu i se poate aplica legea caderii libere a corpuriilor , adica nu poate fi urmarit , de unde stiu ei ca vine la anu . ----------------------------------- CAdi 22 Feb 2017 21:20 ----------------------------------- Eu cred ca este interesant . Sa se termine odata cu speculatiile. Schimbarea acceleratiei ,,corpului"'dupa cum spui tu ,le amplifica . Sper ca onorabilul nostru coleg Ovidiu Vaduvescu, care a lucrat la Observatorul din Chile, sa le lamureasca. Ar fi chiar o buna teza de doctorat, cum ii place dansului... ----------------------------------- CAdi 20 Sep 2017 19:16 ----------------------------------- Se pare ca nici ESA nu-i da de capat lui 1991 VG ! La 30 Mai si 1 Iunie 2017 in colaborare cu ESO si cu astronomii care lucreaza la telescopul din Chile s-au luat imagini de la 1991 VG in momentul cand acesta se afla la cea mai mica distanta fata de Terra. Obiectul ar fi ca imagine asemanator cu un asteroid de natura stancoasa sau metalica (multa nesiguranta sic ! ) Speculatiile celor de la ESA ar fi ,ca daca ar fi artificial datorita densitatii scazute ,.,obiectul'' ar fi impins de radiatia solara in afara orbitei actuale (care stim ca ar coincide cu cea a Terrei) In paranteza fie spus ,,Radiatia solara'' abia impinge o nava cu vele solare , de unde sa fie capabila sa devieze un obiect spatial de natura lui 1991 VG ? :D Dupa parerea mea incertitudinea cu privire la natura acestui obiect ramane in continuare... Asa ca pana la o viitoare intalnire cu 1991 VG ambele ipoteze inclusiv cea SF raman in dezbatere... http://neo.ssa.esa.int/neo-home/-/journal_content/56_INSTANCE_c11I/10157/27960;jsessionid=bb6aa60f75e9317f0c7e4beee1b4?p_p_state=pop_up&_56_ P.S. Poate ca NASA stie deja adevarul ...Oare de ce nu a emis inca nici un comunicat vara aceasta ? Urmatoarea intalnie cu 1991 VG (artificial sau nu) peste.... 25 de ani :lol: