----------------------------------- Alex Gaina 04 Sep 2016 17:55 Bibliografie ----------------------------------- Elemente de teorie generala a cometelor pot fi gasite in cartea: 1. Cornelia Cristescu, Gabriela Oprescu, Magda Stavinschi, Cometa Halley Editura Stiintifica si Enciclopedica, 192 pp. , 1985 ----------------------------------- Mircea Pteancu 04 Sep 2016 19:08 ----------------------------------- O am. O carte seaca , actualmente o maculatura care nu lasa nimic in urma. Decat ca s-au taiat inutil copaci ca sa fie tiparita si a fost sabotat un autor iubit deja la acea vreme de catre amatori. Publicarea acestei carti inutile a fost preferata unei carti de Astronomie pentru amatori ,cu informatii si ATM specifice,metode de observare vizuale si foto ,exemple etc. Mircea ----------------------------------- Kirk Spock 05 Sep 2016 16:48 ----------------------------------- S-or fi gandit ca abia aparuse cu 2 ani inainte la Editura Albatros "Cartea astronomului amator" a lui Ioan Todoran? ----------------------------------- Mircea Pteancu 05 Sep 2016 21:54 ----------------------------------- Se poate ...or fi zis tovarasii ''ca si asa e prea mult''. Poate ca ma insala memoria dar cred ca ''opera'' a aparut la vanzare ''post-mortem'' , la vreo sase luni dupa trecerea cometei Halley. Halal activitate editoriala ... dar nu-i de mirare , toasul iliescu era mare director pe la edituri. ''Hm , bre , mai draga, daca ma enerveaza vreun golan d'asta de astronom amator , vorbesc cu amicul meu luceafaru huilei si-l linistesc eu...'' Mircea ----------------------------------- Andi 07 Sep 2016 20:35 ----------------------------------- Mircea, hai să nu fim răi! Nu este chiar așa. Am avut cartea „caldă” înainte de eveniment și am studiat-o cu plăcere. Am rămas cu o impresie bună despre ea. ----------------------------------- 2SKY 07 Sep 2016 20:52 ----------------------------------- Se poate gasi undeva PDF-ul ? . Ma gindesc ca erau informatii luate din traduceri straine , care erau la curent cu evenimentul . Sau ? ----------------------------------- Andi 07 Sep 2016 21:05 ----------------------------------- Cartea nu are bibliografie. ----------------------------------- Mircea Pteancu 08 Sep 2016 11:34 ----------------------------------- Andi Incerc sa nu fiu rau dar a inspirat vreo campanie romaneasca de observare a cometei Halley ? Raspund tot eu,in spiritul iepocii : niet. Despre intarziere , poate gasesc ceva notat in jurnalul meu. In micul grup de astronomi amatori din care faceam parte , si care prin revista Sky&Telescope la care era abonat Gavril Beches era la curent cu ce s-a organizat in lumea larga cu acea ocazie , aceasta carte a starnit o mare dezamagire. Lucrurile nu s-au schimbat nici acum. Mircea ----------------------------------- Andi 08 Sep 2016 13:13 ----------------------------------- Nu îmi aduc aminte prea multe, treceam printr-o perioadă bulversată a existenței mele. Eu am observat-o de la Observatorul astronomic Urseanu și din diferite zone ale Bucureștiului. La observatorul Urseanu, I.C. Sângeorzan a avut audiență. Marcarea evenimentului este una, iar cartea este alta. Rămân la convingerea: cartea este bine scrisă. Anuarul astronomic al Observatorului Academiei a publicat în anii 1984 și 1985 o grămadă de date despre cometă. ----------------------------------- Mircea Pteancu 08 Sep 2016 15:30 ----------------------------------- Inteleg , nu-i nici o suparare sa avem opinii diferite ,privim din perspective diferite. Eu nu pot sa trec cu vederea ca aceasta carte a eliminat prin concurenta neloiala o carte mult mai interesanta pentru amatori. Deci amatorii nu existau (si nu exista nici acum ) pentru autorii cartii respective. Dar cand a fost vorba sa le puna piedici , atunci stiau sa-i bage in seama. Mircea ----------------------------------- Andi 08 Sep 2016 16:57 ----------------------------------- Despre care carte este vorba? Cred că merită să fie măcar menționată, chiar dacă nu a apărut (?). ----------------------------------- Mircea Pteancu 08 Sep 2016 17:32 ----------------------------------- Virgil Scurtu a scris cartea despre care vorbesc , ramasa ''for ever'' in stadiul de manuscris. Ma tem ca acum nu mai exista nici macar asa. ''Observatorul astronomului amator'' ,in forma in care a aparut, este un rezumat al cartii originale ,mult mai vaste. A mai scris si o monografie despre telescopul reflector care nu a trezit interesul editurilor , trebuiau sa apara tot felul de carti seci tip ''gratar de piept de pui ''... Noa , acestea sunt pareri personale...''pe persoana fizica'' cum se zicea in vremurile i.e.d.n.a. (inaintea epocii d.n.a.) :D Mircea ----------------------------------- Andi 08 Sep 2016 19:18 ----------------------------------- Nu înțeleg, „Observatorul ...” a apărut în 1980. În 1985 ar fi fost o ediție nouă, mai vastă? Așa susține Scurtu? ----------------------------------- Mircea Pteancu 08 Sep 2016 20:11 ----------------------------------- Nu , i-au ''macelarit'' si prescurtat prima si unica editie din ''Observatorul astronomului amator''. Spun acestea bazandu-ma pe memorie dar am corespondat cu Scurtu de prin '82 sau '83. Am un vraf intreg de corespondenta cu el ,cu Zaidel ,Alexescu , Dragesco si multi altii. Nu am stat sa astept internetu'... :D M. ----------------------------------- Andi 08 Sep 2016 20:26 ----------------------------------- Și cu cometa cum rămâne? Să rămânem în 1985. ----------------------------------- Mircea Pteancu 08 Sep 2016 22:52 ----------------------------------- Cum am zis , campania romaneasca de observatii la Haley /implicit de popularizare a Astronomiei =zero barat numit ''fi''. Revista ''Astronomy'' a companiei Kalmbach a luat avant si a devenit concurentul lui Sky&Telescope cu prilejul nebuniei Halley. Ce sa mai vorbim despre cifrele de afaceri realizate de catre Celestron , Meade si altii. La noi , totul a fost redus la chestia aia cu coperti galbene . Nu l-am auzit pe nici un amator spunand ca s-a trezit atras de Astronomie dupa lectura cartii scrise de colectivul ''gratar de piept de pui''. Daca este cineva , il rog sa faca un pas in fata si sa astepte ... ( pana chem plutonul . :twisted: ). Sunt insa multi cei care au devenit pasionati de Astronomie dupa lectura cartilor lui Virgil Scurtu. Mircea ----------------------------------- 2SKY 09 Sep 2016 00:08 ----------------------------------- Amindoi aveti dreptate , erau niste functii si canoane , nu puteai sa ridici capul ca erai urmarit , culmea nu de securitate sau sefi de partid , ci chiar de "academicieni" . O carte dedicata momentului si cometei nu are cum sa fie populara . Dar culmea unde erau mai multi securisti , la IOR , .... au avut acces amatori ca mine si altii . Fiind scrisa de mai multi , e normal sa fie axata doar pe eveniment , cu fiecare ce a putut adauga . ----------------------------------- Andi 09 Sep 2016 07:15 ----------------------------------- „Cartea cometei” se „digeră” mai greu decât cele propuse de tine; cartea nu se adresează numai amatorilor. Deci fenomenul „convertirii” cititorilor nu cred că a avut loc. Pe mine m-a „împins” să mai cotrobăi prin mecanica cerească și prin fenomenele ne-gravitaționale din Sistemul solar. De gustibus ... În privința autorului propus de tine am rezerve de când cu telescopul lui Filoti Corneliu: adică și l-a însușit pe de gratis. Este cel din poza lui preferată; cunosc bine telescopul, pentru că l-am „pipăit” și eu.