----------------------------------- Chesster 27 Noi 2016 17:55 Sfat luneta incepator ----------------------------------- Va salut! Am nevoie de un sfat competent pentru a achizitiona o luneta cu care sa pot face atat observatii astronomice cat si terestre.Urmaresc de ceva vreme cateva modele si as vrea sa ma ajutati cu o parere.Variantele gasite de mine ar fi: http://www.astroshop.de/skywatcher-teleskop-ac-70-500-mercury-az-3/p,3073?utm_medium=cpc&utm_term=3073&utm_campaign=1611&utm_source=froogle&gclid=Cj0KEQiA39_BBRD0w-_rmOrc__8BEiQA-ETxXXkIclo6nPv5TZ4MJhYMjBzIFchjWrsd3BtFwcr-lrwaAhMw8P8HAQ&utm_content=#tab_bar_0_select http://www.astroshop.de/omegon-teleskop-n-114-900-eq-1/p,11266 http://www.astroshop.de/skywatcher-teleskop-n-130-900-explorer-eq-2-mit-motor/p,23586#tab_bar_1_select ----------------------------------- tudor 27 Noi 2016 18:58 ----------------------------------- Cred ca eu nu asi alege nimic din cele trei link-uri Cele doua newtoniene sunt intradevar mult mai bune pentru astronomie decat luneta, dar in schimb vor da imagini inversate si au si o montura ecuatoriala complicata pt observatii terestre. Iar luneta 70/500 pare ca se potriveste cu cele doua cerinte ale dumneavoastra (observatii terestre si astronomice) dar are compromisuri prea mari la partea de astronomie (diametru mic, focala prea scurta); Mai asteptati pareri ale colegilor de pe forum si cercetati problema pana sa luati o decizie. In ecuatia achizitiei unui instrument sunt multe "necunoscute", cum ar fi: ce anume veti observa cu predilectie, de unde se vor face observatiile, cat de greu sau mare sunteti dispus sa fie instrumentul etc. Totusi, daca ar fi sa va fac o propunere, aceasta ar fi un maksutov, adica ceva de genul asta http://www.astroshop.de/bresser-maksutov-teleskop-mc-100-1400-messier-ota/p,44004#tab_bar_1_select Este compact, bun la observatii astro dar si terestre. Exista mai multe variante ce vin cu tot cu monturi, dar monturi ecuatoriale sau dobson ----------------------------------- Chesster 27 Noi 2016 19:42 ----------------------------------- Va multumesc pentru raspuns.Telescopul sugerat de dv. e foarte interesant dar cred ca as avea probleme cu alegerea unei monturi adecvate si care sa se incadreze in buget in acelasi timp.Nu as vrea sa depasesc 300E in total.Adica telescop,montura si taxe postale.Va multumesc inca o data! ----------------------------------- Erwin 27 Noi 2016 19:49 ----------------------------------- Cel mai bun instrument pentru un începător nu este nici luneta (refractor) nici telescopul reflector. Este, ați ghicit! Un binoclu! :D Este bun și astro și terestru. Cu 300 euro puteți lua un binoclu bun cu trepied cu tot (un 15X70 necesită trepied mai ales pentru astro). Nu vă cramponați de factorul de mărire, nu e nevoie de zoom ca să învățați cerul. Binoclul poate fi un partener de nădejde fie zi fie noapte, doar să fie de calitate. Dacă vreți ceva mic de ținut în mână atunci poate fi un 7x50 minimum. ----------------------------------- Chesster 27 Noi 2016 20:05 ----------------------------------- Sunt de acord cu dv. ,pentru ca detin deja un binoclu 10x50,cu care se vad destul de multe pe cerul instelat,dar vreau ceva care mareste mult mai mult,pentru detalii.Stiu ca pentru observatii terestre nu se poate depasi o anumita bariera dar pentru cele astronomice imi doresc o marire cat mai puternica,in limita bugetului.. As mai adauga la lista : http://www.astroshop.de/omegon-teleskop-n-150-750-eq-3/p,13764#tab_bar_0_select ----------------------------------- Teo 27 Noi 2016 22:11 ----------------------------------- Pentru inceput, si pentru detalii planetare care te vor stilmula sa mergi mai departe, iti recomand calduros o luneta de 90-100 mm diametru cu raportul focal minim f/9 sau f/10. Binoclul este bun, dar nu iti va oferi niciodata privelistea oferita de o luneta bunicica. Cu o astfel de luneta, vei putea vedea inelele planetei Saturn, 2-4 benzi de nori pe planeta Jupiter, chiar si GRS, 4 sateliti jovieni destul de bine, satelitul Titan al planetei Saturn, multe cratere si formatiuni pe Luna, fazele de "secera" ale planetei Venus, planeta Mercur si destule nebuloase precum si multe alte privelisti ceresti (inclusiv soarele, cu filtre adecvate). O luneta buna te tine ani de zile. Mai trebuie sa o dotezi cu minim 3 oculare de buna calitate si o montura solida cu trepied zdravan. In rest, ai nevoie de cer senin si deschidere, in special spre sud. Restul este pasiune. Mult succes ! ----------------------------------- sternchen 28 Noi 2016 00:00 ----------------------------------- Pentru inceput, si pentru detalii planetare care te vor stilmula sa mergi mai departe, iti recomand calduros o luneta de 90-100 mm diametru cu raportul focal minim f/9 sau f/10. sau f/11.. Omegonul are 90/1000 o luneta (foarte) buna daca folosesti ocularul 8-24zoom tot de la ei( APO cica..) Poti vedea fain luna, planetele si deepsky mai ales daca ai un cer bun ----------------------------------- valy 28 Noi 2016 00:06 ----------------------------------- Cu observatia ca o luneta 90/100 f10-11 este destul de mare, lunga, iti trebuie o montura mai solida. ----------------------------------- Chesster 28 Noi 2016 17:52 ----------------------------------- Mi-a căzut cu tronc modelul asta,pentru că are oglinda mare,suport smartphone, lentilele din dotare si o reducere substanțială.As avea 2 dileme cu el.Una e daca nu e prea scurt pentru o asemenea oglinda si doi daca se pretează decent la observatii terestre cu o prisma corespunzătoare. Ce accesorii as mai putea sa adaug in limita bugetului?As vrea sa-l comanda in seara asta.Multumesc! http://www.astroshop.de/bresser-teleskop-n-114-500-pluto-eq-sky/p,4130?utm_medium=cpc&utm_term=4130&utm_campaign=1611&utm_source=froogle&gclid=CIy7pNnjy9ACFcLGGwodykMLpQ&utm_content= ----------------------------------- tudor 28 Noi 2016 18:13 ----------------------------------- Aveti grija cu acest instrument ca s-ar putea sa nu-i puteti colima oglinzile pt ca nu vad suruburi de reglaj la oglinda secundara. Si inca ceva, la acest raport focal 4,4 trebuie musai ca oglinda principala sa fie parabolica. Si nu cred ca este parabolica, dar trebuie sa va interesati. La newtonian nu veti putea folosi o prisma sau oglinda diagonala pt. observatii terestre. Nu va grabiti sa cumparati acest instrument! ----------------------------------- CUBIX 28 Noi 2016 18:27 ----------------------------------- Pentru observații astronomice, sincer as alege un Dobson... http://www.astroshop.de/skywatcher-dobson-teleskop-n-200-1200-skyliner-classic-dob/p,4440 sau fratele mai mic de 150mm. Cu al meu nu am încercat terestru, find înconjurat de case în curte... ----------------------------------- Teo 28 Noi 2016 19:08 ----------------------------------- Telescopul propus are o focala prea mica ( juma' de metru). Nu iti va oferi cine stie ce privelisti incantatoare si asta mai ales la planete. Pentru observatii vizuale serioase ai nevoie cel putin 80 cm-1 metru focala si diametru de la 10 cm in sus. Tine cont si de sfatul colegilor de mai sus. Alege un instrument cu diametru cat mai mare, focala cat mai lunga in limita bugetului disponibil. De asemenea trebuie sa tii cont si de spatiul disponibil si greutate , daca va trebui sa il transporti. Poti incepe cu un newtonian de 150/750 mm sau mai mare. Montura poate fi de tip Dobson sau ecuatoriala pe trepied solid. Oricum in titlul topicului era vorba despre alegerea unei lunete, dar daca te hotarasti pentru un reflector, alege unul de cel putin 150 mm diametru si focala minim 750-800 mm ( ideal ar fi cel putin 1 metru pentru planete, uneori si mai mult). Telescopul propus de CUBIX este foarte bun, daca dispui de spatiu si greutatea nu este o problema. Succes pe mai departe ! ----------------------------------- Chesster 28 Noi 2016 22:42 ----------------------------------- Ma gandesc ca cea mai buna varianta ar fi un Maksutov.Ati putea sa-mi recomandati ceva pana in 300 cu trepied cu tot? Sau Omegonul propus de colegul sternchen?: http://www.astroshop.eu/omegon-telescope-ac-90-1000-eq-2/p,20277#tab_bar_3_select Sau mai puternicul Meade dar fara tripod : http://www.astroshop.ro/meade-telescop-ac-120-1000-lx70-ota/p,48671 Inca o varianta Meade: http://www.optics-pro.com/meade-telescope-ac-102-600-infinity-az/p,51480#tab_bar_1_select ----------------------------------- sternchen 28 Noi 2016 23:56 ----------------------------------- Uita-te pe astroshop.de vezi cate recenzii are.. Dezavantajul ar fi montura EQ2,dar ocularele normale pana 500g merg. Oricum poti trece pe EQ3 daca pare "zu schwach" :) ----------------------------------- Chesster 29 Noi 2016 01:06 ----------------------------------- Va multumesc tuturor pentru sfaturi!Am mers pe mana colegului sternchen si intradevar a multelor recenzii care le are acest Omegon : http://www.astroshop.de/omegon-teleskop-ac-90-1000-eq-2/p,20277#tab_bar_0_select Am comandat o prisma Amici si un ocular cu zoom ,acelasi recomandat de sternchen,doar pe varianta de 7-21x,care avea mai multe recenzii si era mai ieftin din oarecare motiv.. Am sarit "calul" cu doar 38 euro peste buget..sper sa nu se ia prea tare nevasta de mine :)) ----------------------------------- sternchen 29 Noi 2016 01:48 ----------------------------------- Telescopul ar trebui sa aiba 2oculare si prisma standard+ barlow inclus in pret.Doar ocularul cu zoom era extra. Daca vrei sa vezi mai bine deep vei avea nevoie de apertura dar luna si planetele merg :) Eu folosesc cu placere 8-24 zoom ca se potriveste bine imaginea devenind mai buna functie de ce vrei sa vezi ----------------------------------- Chesster 29 Noi 2016 13:12 ----------------------------------- Prisma comandată de mine e de 45 grade.Cred ca- mi va fi mai usor la observatiile terestre cu ea.Nu am vrut sa cheltui aproape dublu pentru zoom-ul de 8-24mm din motivul ca sunt cam acelasi lucru si avand ocularul de 25mm,pot face observatii la magnificatii mai mici.Bineinteles ma tentat si pretul.Sper că am facut o alegere cat de cat buna.E clar ca Dobson-ul propus e mult mai elevat dar aveam nevoie de ceva portabil,in buget,decent astro si terestru.. Sper ca primele impresii sa nu fie exagerate începător fiind..:D ----------------------------------- Chesster 30 Noi 2016 06:33 ----------------------------------- Imi poate spune cineva va rog cum se calculeaza magnificatia in functie de marimea ocularului? ----------------------------------- tudor 30 Noi 2016 10:31 ----------------------------------- imparti focala telescopului (adica 1000mm la luneta ta) la focala ocularului (de exemplu 25mm) 1000/25= 40X ----------------------------------- Chesster 05 Dec 2016 14:05 ----------------------------------- As vrea sa împărtăsesc primele impresii despre telescopul achiziționat.Sunt f multumit de performanta cu ocularul de 25mm.Cel de 6.3mm mi se pare o jucărie,dar nu pot spune exact pînă ce nu voi avea un cer adecvat pentru astro. Sunt oarecum dezamăgit de zoom-ul de 7-21mm,câmpul vizual se reduce deranjant la magnificatii mari.As zice între 12-21mm e satisfăcător.Montura EQ2 este robustă dar poate nu cea mai potrivita,imaginea isi revine in cateva momente,nu e deranjant pt. mine.Recunosc ca m-am grăbit putin,sa nu pierd oferta transportului gratuit.Comanda am facut-o in ultimele 10 min de ofertă :). Probabil voi face ceva îmbunătățiri,as vrea vre-o 2 oculare bune ..Per total multumit de achiziție. ----------------------------------- Mircea Pteancu 05 Dec 2016 20:25 ----------------------------------- Chesster Felicitari pentru achizitionarea telescopului si iti urez sa-l folosesti sanatos. Nu cred ca ocularul zoom sa aiba vreo problema. Una din problemele ocularelor zoom este ca ele se comporta exact invers decat cum spui tu : campul vizual aparent este mai mic la mariri mici si mai mare la mariri mari. Orice vei face ,indiferent de brandul producatorului de ocular sau de telescop , campul real scade la mariri mari. Subiectul a fost rezumat recent de colegul nostru zoth. Foloseste cat mai des telescopul si ofera-ti timp pentru familiarizarea cu el. De exemplu , calitatile de conducator auto se dezvolta in ani de zile. Tot asa si cele de telescopist. Telescopul a venit ambalat in cutie. Dar abilitatea de a-l folosi nu , pe aceasta trebuie sa ti-o dezvolti singur. Ai nevoie doar de timp , de multe observatii practice si de discutarea problemelor intalnite. Fara rezerve , scrie aici ce probleme ai , si ceilalti le-au avut si le-am depasit. Succes , Mircea ----------------------------------- Chesster 05 Dec 2016 22:38 ----------------------------------- Multumesc pentru urare si sfaturi!Probabil ca ne-am referit la acelasi lucru in legatura cu ocularul zoom, doar ca am incurcat eu magnificatie cu marire :).La 7x fuge imaginea in toate partile,dar poate e si chestie de obisnuinta..si nu am avut inca noroc de cer senin .Am incercat-o doar prin oras,am ramas uimit ce aproape si clar se vede.Sper ca in curand sa o pot testa la potentialul maxim. ----------------------------------- sternchen 05 Dec 2016 22:45 ----------------------------------- Ocularul cu zoom recomandat de mine avea rolu de a reduce aberatiile la mariri mari,campul fiind undeva la 60° la 8mm si 40 la 24mm.. imaginile obtinute pe un cer bun la 8mm focala sunt bune ----------------------------------- Chesster 09 Dec 2016 00:05 ----------------------------------- Am reusit in sfarsit sa vad luna!Pentru un incepator ca mine a fost o experienta incredibila.Fata de binoclul meu de 10x50 e o experienta total diferita.Am reusit sa vad clar chiar si la 313x cu plosslul de 6.3mm + barlow 2x.Dupa prima mea observatie a lunii,sunt chiar incantat de zoomul 7-21mm.Bineinteles ca nu pot face diferenta cu alte oculare zoom sau fixe,pentru ca inca nu am avut ocazia sa incerc ceva mai elevat.Pot insa sa fac diferenta intre ocularele mele.Plossul de 6.3mm e cea mai slaba piesa din arsenalul meu,e chiar mult sub claritatea ocularului zoom.Am vazut in sfarsit luna..si nu oricum ci in calitate hd :).Luneta a intrecut asteptarile mele. ----------------------------------- sternchen 10 Dec 2016 10:34 ----------------------------------- Ma bucur ca ai reusit sa vezi luna la mariri mari! :) Am vazut si eu la 270x pe un cer de exceptie..dar as vrea sa incerc un 300 prin 3xbarlow si zoomocuar,aprox 10mm focala. Pt planete incearca 200x cu barlow+ zoom ,deci 10mm.Marirea teoretica e 180 dar faptul ca e f/11 si folosesti zoom poti face un pic "upgrade" :) Multa satisfactie si cer senin!