----------------------------------- marcel jinca 11 Feb 2018 17:25 Carti noi de MIHAIL SANDU ----------------------------------- Am primit azi un e-mail de la bunul meu prieten, prof. MIHAIL SANDU și îmi face plăcere să vi-l împărtășesc și vouă, dragi prieteni. Mai jos este textul preluat integral, iar atașat sunt coperțile celor două volume: ******************************************************************** "Dragă Marcel, M-am întors de la Gura Humorului - Suceava, unde s-au desfășurat: - Olimpiada Națională de Astronomie și Astrofizică, JUNIORI și SENIORI; - Selecția Loturilor Restrânse, JUNIORI și SENIORI, pentru participarea României la IOA și IOAA 2018; - Tabăra Națională de Fizică, clasele VI-XII; - Tabăra Națională de Astronomie și Astrofizică. Toate subiectele pentru aceste evenimente olimpice, pentru toate clasele, pentru juniori avansați și pentru seniori avansați au fost propuse de MIHAIL SANDU. Totul a fost un succes deosebit, fără nici un fel de obseravții critice referitoare la corectitudinea problemelor propuse. Am lucrat pentru ele mai mult de un an, totul însumând aproximativ 500 de pagini, enunțuri și rezolvări. Editura Didactică și Pedagogică din București mi-a făcut o surpriză formidabilă. Mi-a trimis la Gura Humorului, pentru premii, prin curier rapid, semnalele celor două apariții editoriale, aprobate de MECȘ, pe care le poți vedea în attach. Analizează posibilitatea achiziționării celor două cărți pentru profesori, pentru elevi, pentru biblioteci școlare: - ASTRONOMIE ȘI ASTROFIZICĂ - EVENIMENTE OLIMPICE, 972 pagini, 200 lei; - EXPERIMENTE DE FIZICĂ, 476 pagini, 100 lei. Pentru cele două volume eliberez factură și chitanță. Cele două volume se difuzează în set complet" ******************************************************************** Sunt cărți de o reală valoare. Eu le-am cumpărat și merită un loc special în biblioteca fiecărui astronom amator. Pentru relații scrieți la adresa: sandumihail@yahoo.com ----------------------------------- Andi 14 Feb 2018 21:03 ----------------------------------- Sunt sceptic. Am rămas cu un gust amar după ce am văzut cele două volume: -Probleme-2007-2012 și -Probleme-2013-2014.