----------------------------------- Andi 15 Feb 2018 21:10 Observatorul astronomic Urseanu ----------------------------------- Observatorul menționat ne prezintă mersul Soarelui în luna februarie. Dar pe hartă pozițiile Soarelui nu sunt conforme. Care este adevărul? ----------------------------------- Andi 16 Feb 2018 16:30 ----------------------------------- M-am oferit să le dau coordonatele geocentrice ecuatoriale și ecliptice ale Soarelui în luna februarie. Dar au spus că nu au nevoie pentru că poza lor este corectă. Și atunci pun și eu o poză cu adevărat corectă. PS fără alte comentarii ----------------------------------- MariusP 16 Feb 2018 16:44 ----------------------------------- Si mie mi se pare incorecta harta din imaginea http://www.astronomy.ro/forum/files/astro_urseanu__02_soare_februarie_479.jpg daca ea reprezinta pozitiile Soarelui la datele marcate. Eu nu am vazut-o pe site-ul . Poti pune un link direct catre imaginea de acolo si catre pagina care-o contine? ----------------------------------- nobody 16 Feb 2018 17:42 ----------------------------------- Ceva este aici: http://www.astro-urseanu.ro/calendar_februarie.html Data 2/5 e trecuta de doua ori, oricum pare a fi decalat totul cu o saptamana in urma. ----------------------------------- Andi 16 Feb 2018 18:25 ----------------------------------- http://www.astro-urseanu.ro/calendar_februarie.html Tot setul lor de hărți cu drumul Soarelui este greșit. De exemplu echinocțiul este la ei pe 18 septembrie. Este trist. ----------------------------------- Andi 16 Feb 2018 19:07 ----------------------------------- Ei sunt „incoruptibili”; nu este nici o greșeală în desene și chiar recomandă paginile cu „calculelele” echinocțiilor. Unele „grădini” sunt chiar vaste (și încăpătoare)! PS motivația că nu este greșit ----------------------------------- blue owl 16 Feb 2018 19:21 ----------------------------------- Domnule Andi, V-as ruga sa nu adaugati cuvinte pe care Observatorul Astronomic nu le-a spus. Vi s-a spus ca se stie acest lucru si ca pozitiile Soarelui nu au fost modificat deoarece se schimba putin de la un an la altul. Ecliptica este corecta, iar zilele nu sunt corecte deoarece au ramas de acum mai mult timp imaginile. Calculele cu echinoctiul sunt pe pagina dedicata echinoctiului. Cred ca v-ati atacati prea mult in acest sens si ajungeti sa agresati prin mesaje pentru ceva infim. Ati exagerat aceasta `problema`iar aici induceti alte lucruri. Daca doriti, puteti sa faceti calendarul astronomic propriu si sa-l popularizati mai mult daca cel al Observatorului Urseanu nu se ridica la standardul dumneavoastra. O zi buna ----------------------------------- Andi 16 Feb 2018 20:15 ----------------------------------- Cuvintele sunt cele spuse de observator, după cum am dovedit. Imaginile postate de observator nu sunt conforme cu realitatea și cu calculele. Decalajul este de mai multe zile, deci imaginile trebuie actualizate pentru a corespunde realității. Nu știam că accesarea unor pagini din rețea și discutarea unor observații constituie o formă de agresare. Nu răspund expresiilor marginale, care nu au ce căuta pe aceste pagini. Astronomia este o știință exactă și trebuie tratată ca atare. Greșelile „infime” afișate de observator îi fac un deserviciu.