----------------------------------- chitac 20 Iul 2018 19:21 Membru nou ----------------------------------- Buna seara! Ma numesc Alex, am 28 ani, locuiesc in Timisoara si de 1 luna zile, de cand am inceput sa citesc Cosmos de Carl Sagan a renascut in mine o pasiune veche de 18 ani - Astronomia. Ma bucur ca am gasit un forum activ unde pot cunoaste si alti pasionati, mi-ar place sa intalnesc in Timisoara sau imprejurimi o comunitate in care as putea sa ma integrez si sa impartasim experiente impreuna. In viitorul foarte apropiat vreau sa imi cumpar un telescop (acum detin un binoclu cu care ma chiorasc pe cer - si poate pare uimitor dar Duminica, am vazut pentru prima oara galaxia Andromeda - 20* deasupra de orizont -doi pumni- si 50* NE la ~ora 23:00 - invatat asta din Stellarium probabil vorbesc ca un mega incepator) cu care sa fac observatii - mi-ar place sa vad DSO si poate cu timpul chiar sa fotografiez. In acest sens, as aprecia tare mult daca m-ati putea sfatui. Pe scurt, nu vreau sa ma arunc la telescoape scumpe din prima dar nici nu vreau un instrumnet de care sa ma plictisesc prea repede. Studiand pe internet cred ca mi-ar fi potrivit un newtonian cu apertura de minim 200mm si lungime focala de ~1000mm si un trepied ecuatorial (cred). Nu am privit niciodata pintr-un telescop - sunt ceva modele si sunt indecis mai degraba cu privire la brand, unele par de calitate mai slaba. Bugetul e in jur de 3000 lei. Multumesc pentru acceptanta si va doresc o seara frumoasa! ----------------------------------- 2SKY 21 Iul 2018 02:38 ----------------------------------- Salut si bine ai venit . Te-ai orientat bine de ce ai nevoie , iar suma pentru un telescop si montura este la fix (poate incape si un ocular wide angle 30 -32mm pentru DSO in suma , dar numai S . H ). Cu monetaru pregatit iti trebuie un NEQ5 PRO Syn Scan Go To , care e cea mai importanta piesa , dar nu si urgenta . Intre timp urmareste un 200/1000 dar nu mai lung si iti faci sau cumperi o montura Dobson 150-200 Lei , pentru a invata si antrenament . De unde faci observatii ? daca trebuie sa cobori din bloc telescopul , cu montura Dobson iti va fi mai usor . Bafta. ----------------------------------- chitac 21 Iul 2018 09:23 ----------------------------------- Salut si multumesc de primire. Locuiesc in zona dambovita si am fericirea sa am geamul orientat spre curtea unei scoli (generala nr. 6) si o parte numai cu case - deci am cerul deschis. Dar am gasit un loc fainut si dupa Sanmihaiul Roman, un camp foarte intunecat dar in partea cu orasul tot e putin poluat. Foarte buna ideea cu Dobson! Nu m-am gandit la asta, multumesc. In adolescenta am lucrat la o tamplarie si inca sunt prieten cu oamenii de acolo. Am un prieten in Franta ce m-ar putea ajuta cu un telescop de acolo, am gasit ceva pe un site, credeti ca SH sunt ok? Newtonian - nu stiu marca https://www.leboncoin.fr/sports_hobbies/1463063603.htm/ Cassegran (sper ca am zis bine) https://www.leboncoin.fr/sports_hobbies/1464701887.htm/ Acesta din urma ma atrage tare dar nu are nici ocular nici trepied. M-as descurca sa ii gasesc ce ii lipseste? ----------------------------------- peron 21 Iul 2018 10:08 ----------------------------------- Nu poti sa faci observatii din casa, pe geam. Am incercat asta cu newtonianul meu de 10 inch, nu vezi nimic, mai bine te uiti la fotografiile postate de colegi pe forum. ----------------------------------- chitac 21 Iul 2018 10:26 ----------------------------------- Cu siguranta nu voi face din casa cand voi avea un telescop. Sunt locuri in jurul orasului la cativa zeci de km unde sunt conditii bune. Dar la iarna cand rasare luna in Est nu voi avea o problema sa ma uit pe geam. Intrebare - e important producatorul telescopului? Am gasit mai multe variante Meade, Explore Scientific, Skywatcher, GSO, Orion - apertura intre 200 si 250 iar distanta focala intre 800 si 1200. ----------------------------------- 2SKY 21 Iul 2018 13:26 ----------------------------------- Dimbovita cartier cu putine blocuri , ai cer deschis de pe la 12-15 gr (la gen nr6 am facut primele trei clase ) , inainte puteai sa intri pe terenurile de sport ale scolii si ai f putine lumini , iar in fata depoului de tramvaie un teren deschis , de unde poti vedea in orice directie . Eu am mers doar pe SkyWatcher si sint f multumit ! Orion este umflata moral si ca firma , dar mai ales ca preturi si produse cu nimic mai calitativ ca altele , ba dimpotriva . Newtonianul din imagine este de evitat , fiind un model mai vechi si aduce cu skywatcher . Vezi rubrica forumului "vinzari" unde preturile sint cele mai bune . Am doar S.H si fiind instrumente oamenii au grija de ele . ----------------------------------- chitac 21 Iul 2018 15:59 ----------------------------------- De la RATT nu prea poti vedea decat cand se ia curentul (destul de des). Cand ma intorc din concediu vreau sa imi iau unul neaparat. Am gasit ceva optiuni (primul site de pe google): - https://www.astroshop.ro/telescoape/explore-scientific-telescop-n-208-812-pn208-hexafoc-ota/p,52216 - https://www.astroshop.ro/telescoape/meade-telescop-n-200-1000-lx70-ota/p,48672 - https://www.astroshop.ro/telescoape/skywatcher-telescop-n-250-1200-pds-explorer-bd-ota/p,19170 - https://www.astroshop.ro/telescoape/orion-telescop-n-254-1200-ota/p,13914 - https://www.astroshop.ro/telescoape/orion-telescop-n-254-1000-astrograph-ota/p,24666 - https://www.astroshop.ro/telescoape/gso-telescop-n-254-1250-ota/p,47049 - https://www.astroshop.ro/telescoape/gso-telescop-n-254-1016-imaging-newton-ota/p,47063 - https://www.astroshop.ro/telescoape/gso-telescop-n-305-1500-ota/p,47050 250 / 1000 ma atrage cel mai tare dar sunt mai scumpe si vin fara ocular. Daca nu ma hotarasc pana ma intorc o sa trag la sorti :)) ----------------------------------- Erwin 21 Iul 2018 18:59 ----------------------------------- Bine ai venit pe forum! Fiind timișorean nu pot decât să-ți recomand astroclubul Antares. Îi găsești pe FB și pe grupul antares@groups.io. Cel mai bine este să ieși cu ei la Blajova sau unde se merge și să te uiți prin instrumentele lor, să ai ocazia să vezi despre ce este vorba. Un newtonian e bun dar să fie cu montură Dobson, nu te complica cu ecuatoriala pentru început. Vei avea nevoie de ocualare bune așa că păstrează din buget și pentru vreo 2, cele care vin cu telescopul sunt doar demonstrative. Totodată vizitează și site-ul astrovest.ro pentru că este mult mai comod să iei telescopul chiar din Timișoara. ----------------------------------- Mircea Pteancu 21 Iul 2018 19:57 ----------------------------------- chitac Inca odata , bine ai venit pe forum ! Nu te pripi la cumpararea telescopului, continua observatiile cu binoclul. Timisoara are o comunitate astronomica activa , participa la cateva sesiuni de observatii cu amatorii din zona TM ca sa ai ocazia sa faci cunostinta cu cat mai multe telescoape. Una sunt pozele din reclame si cu totul altceva este sa dai piept cu ''animalul'' in realitate. Ma alatur colegului 2SKY in a recomanda un reflector pe montura Dobson. Sunt de aceeasi parere cu el si in privinta faptului ca iti va fi necesar un ocular pe standard 2'' cu camp cat mai mare. De aici opiniile noastre sunt usor diferite. 1)Ocularul de 2'' iti va fi foarte util dar nu ca sa faci cu el observatii DSO. Functia principala a acelui ocular este cea de cautare-gasire a obiectelor. Observatiile DSO se fac la mariri mai mari ,in jurul a 100x si peste. 2)Am vazut ca ti-au captat atentia telescoapele foarte scurte ,de F/4 si F/4.5. O focala foarte scurta iti va aduce multe inconveniente nu doar avantaje. O parere care nu-i numai a mea dar la care subscriu din toata inima : un telescop este bun nu daca-i perfect ,nu daca-i ideal , nu daca-i Strehl 0.99999 , nu daca-i foarte ieftin,nici daca-i foarte scump, nici daca are milioane de accesorii ci daca-i folosit cat mai frecvent si daca permite sa fie folosit cat mai frecvent. In urma cu doua saptamani am avut onoarea sa folosesc o seara intreaga un dobsonian de 254mm. L-am folosit eu si nepotul meu ,barbat in toata firea. Telescopul este excelent...daca esti vrednic sa-l scoti sub cerul liber. Cand l-am coborat de la etaj, se auzeau pe trepte ca niste zurgalai ...ding...dang...dong ... cand bijuteriile mele ,cand ale lui. Deci ,ce se intampla cand participa la o seara de observatii doar profesoara si elevii de scoala generala ? Nimic .... nu se fac observatii cu acel telescop,este mult prea greu si prea voluminos pentru a fi mutat de o singura persoana. Decat daca se comaseaza astroclubul cu clubul de Sumo. :D Mircea ----------------------------------- peron 21 Iul 2018 20:38 ----------------------------------- dl Mircea, eu am exact telescopul acesta (fara goto momentan) si m-am temut ca sunt eu prea lipsit de vlaga de nu pot sa-l car intreg (telescop si montura), ci trebuie sa-l iau pe bucati. Nu vreau sa ma gândesc ce se intampla daca scapam adanc mana in buzunar si luam varianta de 12 inch sau, Doamne fereste, cea de 14. Cred ca ramanea pe post de cuier pentru haine. :lol: Apropo, daca ati observat, la baza acelor bare, exista niste gauri la aproximativ 3 centimetri de capat, pentru o scurtare a distantei focale. Am vazut recent un clip de la o expozitie de telescoape si reprezentantul Skywatcher explica faptul ca acele gauri sunt gandite special pentru momentele când vrei sa folosesti telescopul cu un binoviewer. Eu nu detin momentan asa ceva, dar ar fi interesant daca cineva ar putea sa confirme treaba asta. Ar fi un avantaj major fata de newtonienele cu tub fix care, din cate am citit, dau batai de cap cu folosirea binoviewerelor. ----------------------------------- chitac 21 Iul 2018 20:38 ----------------------------------- Erwin, Mircea, va salut si va multumesc pentru primire. @Erwin, multumesc pentru informatii, chiar cautam un club, oameni pasionati cu care sa ma intalnesc. Da, la montura Dobson am ramas si eu, cum mi-a recomandat si @2Sky. La oculare inca nu prea stiu cum merg lucrurile. Dar voi invata pe percurs. De asemenea multumesc pentru astrovest.ro, nu stiam de el. @Mircea, bun sfat, nu ma voi pripi, si acum ca mi-ai spus, ma voi intalni si cu alti pasionati care poate ma vor lasa sa ma uit prin instrumentele lor. Din exterior un f mic mi-a parut potrivit pentru DSO-uri... sunt un auto-invatat de pe google dar probabil nu am invatat prea bine. Drept este ca as vrea cu timpul sa montez un dslr pe telescop si sa scot ceva imagini. Probabil si eu voi repeta scena din descrierea ta cu Dobson-ul. Multumesc pentru sfaturi! Daca auziti de ceva intalniri prin partea de Vest mi-ar face placere sa ma alaturi si eu. saptamana ce urmeaza voi contacta clubul :) ----------------------------------- Mircea Pteancu 21 Iul 2018 21:27 ----------------------------------- peron Multumesc ca m-ai inteles dar repet ca sa fiu bine inteles de toata lumea , n-as vrea ca cineva sa inteleaga ca fac ''reclama negativa'':telescopul este bun , no comment , eu pledam pentru ideia ca acel telescop este cu adevarat bun care este si potrivit dupa utilizator. O spun cu toata sinceritatea : dobsonianul de 254mm despre care am povestit nu este bun pentru mine deoarece este prea greu. In urma cu doi ani am fost operat cu o dubla hernie ,nici vorba sa-l pot muta singur. Nu am bagat de seama acele gauri dar ''am auzit'' ca telescoapele flextube se preteaza la observatii binoculare. Multumesc ca mi-ai atras atentia, data viitoare voi duce cu mine vizorul binocular. Si ,daca asta se va intampla,voi povesti cum a fost. Alexandru Cu siguranta ca amatorii nu numai ca te vor lasa sa folosesti telescoapele lor dar iti vor impartasi prin viu grai parerile lor obtinute din practica. Despre focalele scurte doar atat : un telescop scurt este mai usor , mai rigid,mai ergonomic. Dar cu cat este mai scurt cu atat devin mai pretentioase si mai scumpe accesoriile (oculare ,Barlow,corector de coma ). (Acest aspect te mai intereseaza doar daca contul tau bancar a supravietuit cumpararii unui bun obiectiv scurt.) Astrofoto ...je ne sais pas ... eu traiesc in lumea de dinainte de Daguerre.:D Succes , Mircea ----------------------------------- Erwin 23 Iul 2018 09:26 ----------------------------------- În legătură cu Astrofoto citește tutorialele și topicurile de pe sub-forumul dedicat începătorilor. Abia după ce te-ai familiarizat foarte bine și vei ști cu "ce se mănâncă" acest domeniu poți lua niște decizii de a investi într-o direcție sau alta. E la modă astrofoto și toată lumea are în vedere asta dar nu toată lumea înțelege câtă muncă și cât de mulți bani sunt în spatele unor imagini reușite pe care le pot vedea pe net și să zică "Wow, parcă-i de la Hubble!". ----------------------------------- chitac 23 Iul 2018 12:37 ----------------------------------- Ok, m-am mai dezumflat putin. Ma gandeam ca nu e usor si realizez ca nu as putea face asta decat in timp... mai indelungat. Credeti ca ar fii o investitie proasta sa imi iau "pentru moment" un refractor/luneta? Sunt nerabdator sa incep sa ma uit pe cer si inainte sa fac o investitie mai mare m-as uita si prin telescoapele altora. Ma gandeam totusi sa imi cumpar un telescop sa imi satisfac putin pofta. Ma gandeam al unul din modelele (80/400; 90/500; 102/500): - http://astrovest.ro/site/index.php/component/virtuemart/skywatcher/refractoare-lunete/refractor-bk-80-400mm-eq1-detail?Itemid=123 - https://www.astroshop.ro/telescoape/orion-telescop-ac-80-400-ct80-eq-1c/p,57983 - https://www.astroshop.ro/telescoape/bresser-telescop-ac-90-500-messier-eq-3/p,54118 - https://www.astroshop.ro/telescoape/skywatcher-telescop-ac-102-500-startravel-eq-1/p,25135 Ce parere aveti? Am vazut ca unii pasionati isi ataseaza o luneta de reflectorul principal... poate as putea sa o folosesc la fel dupa ce imi achizitionez un telescop serios. ----------------------------------- tudor 23 Iul 2018 12:50 ----------------------------------- O luneta portabila de camp larg mi se pare o investitie buna, fiind mult mai mult decat provizorie. Chiar daca peste un timp iti vei cumpara un telescop cu apertura mare si implicit cu focala mai lunga, aceasta luneta mica va face echipa excelenta cu instrumentul mai mare pentru ca are ce nu nu va avea instrumentul mare: portabilitate si camp larg. Iar portabilitatea + campul larg de multe ori sunt echivalente cu o folosinta deasa a instrumentului. Spor! ----------------------------------- peron 23 Iul 2018 12:53 ----------------------------------- Si pe mine ma bate gândul sa-mi completez setul de astro cu o luneta scurta de 100 mm. Ai grija la montura, EQ 1 pare un gunoi. Nu as lua nici gratis acea montura. ----------------------------------- chitac 23 Iul 2018 13:14 ----------------------------------- Multumesc pentru raspunsuri, suna bine, incep cu o luneta. Dar la monturi nu am prea multe optiuni, sa aleg intre Orion si Bresser? Sa iau cu cu EQ1 si o schmb cu timpul? ----------------------------------- tudor 23 Iul 2018 18:08 ----------------------------------- Eq1 nu este buna, se bataie din toate incheieturile. Eu as cumpara, pt vizual cu luneta de camp larg, o montura alt-azimutala de calitate. ----------------------------------- peron 23 Iul 2018 18:43 ----------------------------------- Costa cat luneta una de calitate :lol: D-aia nu am luat nici eu o luneta inca, din lipsa unei monturi care sa nu-mi creeze frustrare si dezamagire. ----------------------------------- 2SKY 23 Iul 2018 19:34 ----------------------------------- Nu inteleg , ai de gind sa iei de nou un instrument ~urgent , care face cit unul S.H mai mare si cu care ai avea multe de vazut . Focala mica la lunete sau telescoape necesita oculare mai scumpe mai grele , focale mici , aberatiile sint mai pronuntate . Daca vezi Jupiter la 175 x magnificatie este cam mic , urmareste sa treci lejer de 200 x sau iti iei scule sa te apuci de astrofoto ? . Daca nu ai rabdare sa iti iei din start ceva bun , arunci banii degeaba . Se pot face observatii si din balcon casa scarii si din buda daca ai geam , intreabal pe milanpicard si toata lumea face observatii din bloc , doar ca e pacat daca ai in apropiere un loc putin mai ferit de lumini . Iar vaitarea cu cararea pe scari a unui 254 mm la 28 ani este o gluma proasta . Normal ca se cara separat montura , OTA , set oculare ...etc , + telescoapele mari se transporta cu ajutorul unei platforme /carut . Cimpul larg dat de o lunetica , este datorat mariri mici a camerei si nu e mai mare decit al unui telescop in aceleasi conditii de magnificatie . (Este si o problema in cazul ca vei vrea sa vinzi instrumentul nou cumparat , la care vei pierde f mult ) . ----------------------------------- peron 23 Iul 2018 20:29 ----------------------------------- Normal ca se cara separat montura , OTA , set oculare ...etc , + telescoapele mari se transporta cu ajutorul unei platforme /carut . Data viitoare când merg la Kaufland o sa fur un carut, bine ca mi-ai dat ideea :lol: ----------------------------------- nobody 23 Iul 2018 20:38 ----------------------------------- Oculare bune ai nevoie si la Monstrobson pentru ca raportul focal al telescopului este cel care determina aberatiile din ocular, nu lungimea focala. O lunetica de camp larg completeaza, nu concureaza cu un telescop mai mare. Iar "campul larg" nu se compara dupa "aceleasi conditii de magnificatie". ----------------------------------- 2SKY 23 Iul 2018 21:01 ----------------------------------- Peron iti dau o idee , nu fura .. iti faci unul , te poti inspira de aici http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=173153#173153 sau sint si pe You Tube . Nobody am trecut mai multe probleme care apar cu focala mica si era de inteles ca F este si el mic . Cum iti suna " luneta de camp larg" ? ----------------------------------- nobody 23 Iul 2018 21:26 ----------------------------------- Suna de parca ai incurcat borcanele. O lungime focala mai mica nu inseamna neaparat un raport focal mic, dar inseamna automat un camp vizual real mai mare, cu aceleasi oculare. ----------------------------------- 2SKY 23 Iul 2018 21:50 ----------------------------------- Si comparind ce am spus , acelasi F dar diametre diferite , si magnificatie la fel intre lunetica si telescop nu este mai de "cimp larg telescopul"? (Normal ca fiecare isi are rolul lui ) ----------------------------------- peron 23 Iul 2018 22:02 ----------------------------------- Nu mai inteleg nimic. Skyatcher 102/600 si Skywatcher 102/100, ambele cu ocularul din dotare, de 25 mm, avem acelasi camp sau pe cea scurta se vede mai mult? ----------------------------------- nobody 23 Iul 2018 22:24 ----------------------------------- Cu focala de 600 vei cuprinde o portiune de cer mai larga cu 67% fata de cel cu focala de 1000. ----------------------------------- peron 23 Iul 2018 22:58 ----------------------------------- Am inteles acum. In privinta maririi, cea de 600 are nevoie de un ocular de 15 mm ca sa ajunga la grosimentul pe care-l ofera cea de 1000 cu ocular de 25. Avantajul este ca poti sa folosesti ocularele de 25mm pentru o perspectiva panoramica asupra cerului, pe care, cu o luneta de 1000 sau mai lunga, nu o vei avea decat cu oculare foarte mari (40 mm), daca am inteles corect. In acelasi timp, pentru cineva care cumpara o luneta ca instrument principal, nu in completarea setului de astro, nu este mai indicat sa mearga pe una lunga, care prezinta aberatii cromatice mai mici la puteri de marire de 150-200? ----------------------------------- saiph 24 Iul 2018 12:53 ----------------------------------- (...) Iar vaitarea cu cararea pe scari a unui 254 mm la 28 ani este o gluma proasta . Normal ca se cara separat (...) Man, daca nu cunosti personal omu', nu stii ce probleme are, n-ai cum sa-l judeci asa :) come on... Fiecare-si cunoaste propriile limite, sau cat e dispus sa se forteze pt un anumit rezultat, sau sa riste. Spre exemplu, eu nu as fi dispus sa car mai mult de 20 kg pt vizual, nici daca m-ai plati. Pt foto, da, e adevarat, ma car si cu 30-35kg dupa mine, ca nah.. luneta, ecuatoriala, contragreutate, baterii, laptop, camera, adaptoare, trepied etc... iar pana la locul de observatii e ceva de mers (totusi nu foarte mult) si trebuie sa ma descurc si fara ajutor. Dar vizual, nu mersi. Mai bine caut alternativa pana gasesc ceva convenabil. Dar acuma, na, fiecare gandeste prin prisma propriei experiente si a propriilor asteptari. :) Momentan, un Mak127 (4.5kg), plus montura Twilight I (7.5kg usor tunata), plus rucsac cu accesorii (oculare, binoviewere, diagonala, barlow, maruntisuri ~ inca vreo 5-6kg) e acceptabil. Ma gandesc sa caut din nou ceva de 8" care sa fie inca portabil, dar tare mi-e ca n-am cum sa impac si capra si varza... Referitor la observatiile prin geam, sau de la bloc - pot fi un compromis relativ acceptabil atunci cand nu ai timpul sau dispozitia necesare sa iesi cu tot calabalacul afara, dar nici nu te deranjeaza daca nu ai neaparat calitate maxima in timpul observatiei. De preferat geamul sa fie termopan si inchis, orice alternativa degradeaza mult mai mult imaginea, optiunea de a-l deschide pica din prima din pricina turbulentelor groaznic de mari. Dar nici asa nu va fi 100% curata, intrucat geamul nu e facut din sticla optica, desi e net superior geamului care se foloseste la tocaria clasica din lemn (pe unde se mai foloseste..), iar unele modele au chiar acoperiri anti-reflex. De pe bloc e un pic tricky - fie vara, fie iarna - ca betonul are latenta termica mare si se raceste in mai mult timp decat solul natural (cu iarba - care mai reflecta si IR), ceea ce-ti va fierbe constant imaginea, la orice marire. Am practicat "sportul" asta cativa ani, e... "fun". :D Dar in lipsa de alternativa, csf, ncsf.. taci si inghiti valatuci de turbulente, cu miros de shaorma si manele de la parter, sau muzica la maxim din Bamboo :lol: ----------------------------------- saiph 24 Iul 2018 13:27 ----------------------------------- (...) In acelasi timp, pentru cineva care cumpara o luneta ca instrument principal, nu in completarea setului de astro, nu este mai indicat sa mearga pe una lunga, care prezinta aberatii cromatice mai mici la puteri de marire de 150-200? Puteri asa mari, pentru o luneta, necesita fie focale lungi (sau rapoarte focale mari - peste f/8 sa zicem; stiu un 90 f/8.3 care inca mai poate pe la 160x), fie niste filtre care sa mai taie din aberatii (alti bani, alta distractie - fie colorate, fie polarizoare, fie fringe killer, semi-APO, minus-violet, si ce alte denumiri de marketing mai au ele..) :) Cand aveam luneta de 100 f/10 ca instrument principal, puteam sa merg pana la 200-250x destul de lejer, in conditii de seeing decent. Cu luneta 70 f/7.1 nu prea mai puteam sa fac asemenea salturi, nici cu filtre (bine, pastrand proportiile pt puterea maxima - nu poti avea pretentii la un 200x curat de la o luneta mai mica in diametru, dar nici de la una cu raport focal mai scurt). Deci, depinde destul de mult de ce vrei sa faci cu instrumentul respectiv: daca vrei majoritatea timpului de observatii sa-l dedici observatiilor de camp larg, trebuie sa fii dispus sa accepti compromisul cerut de raportul focal mic vis-a-vis de puterea de marire si calitatea imaginii; daca iti plac mai mult planetele, va trebui sa te impaci cu ideea ca obiectele deep sky se vor vedea fie mai putin luminoase (folosind acelasi ocular cu care ai putea vedea DSO mai luminos intr-o luneta cu raport focal mai mic... se subintelege ca la asta m-am referit; bine, pt cine vrea sa inteleaga), fie mai putin incadrate complet in camp - una e sa ai 2 grade intr-un ocular de 20mm 60 gr. AFOV intr-o luneta de 600mm, si alta sa vezi, in acelasi ocular, numai 1.2 grade, in luneta de 1m focala. Desigur, toate aceste probleme dispar in momentul in care bugetul nu mai reprezinta o problema, ci o solutie. Iti iei un APO 160mm f/6.5 si ai incheiat discutia :lol: :lol:... ----------------------------------- valy 24 Iul 2018 14:45 ----------------------------------- Ar fi bun un balcon deschis, altfel te cam chinui cu observatiile astro la bloc. ----------------------------------- peron 24 Iul 2018 17:23 ----------------------------------- Iti iei un APO 160mm f/6.5 si ai incheiat discutia :lol: :lol:... Ala cantareste cat un newtonian de 10 inch. Unde-i castigul? ----------------------------------- zoth 24 Iul 2018 17:28 ----------------------------------- Referitor la observatiile prin geam ... pot fi un compromis relativ acceptabil ... De preferat geamul sa fie termopan si inchis ... Pe buneee??? Chiar functioneaza??? :shock: Vreau sa incerc si eu!! :D :D Daca pot sa vad detalii in benzile joviene si canalul din Vallis Alpes cu metoda asta sunteti tari de tot! Am un coleg care sudeaza scaune de lemn. Il pun sa-mi sudeze luneta de parchet si bat termopanul in cuie. Mi-ar prinde bine si iarna metoda ca as trage tubul portocular mai langa pat si m-as pitula sub plapuma :wink: https://www.youtube.com/watch?v=LTseTg48568 ----------------------------------- 2SKY 24 Iul 2018 19:14 ----------------------------------- DSO din bloc merge f bine , uneori si mariri mari la planete . Am doua geamuri pe etaj , le deschid pe ambele racind aerul , se si aclimatizeaza mai repede si se stabilizeaza imaginea dupa ~30min in functie de diferentele de temperatura . Apelez la solutia din bloc daca vad vreun norisor , cerul pare albicios /nu apar destule stele la altitudini joase , sau nu am chef sau timp sa cobor. ----------------------------------- Mircea Pteancu 24 Iul 2018 21:30 ----------------------------------- 2SKY Nu ma intelege gresit , nu caut galceava dar pe altul il sfatuiai sa care telescopul pe bucati, separat OTA, separat montura,separat setul de oculare si scaunul etc. Iar tu faci ''fain-frumos'' observatii din bloc. :D Dupa ce duc montura jos si o las acolo ca trebuie sa aduc si OTA ,apoi le las pe amandoua ca trebuie sa aduc valiza de oculare si scaunul ,apoi si masa pentru harti...ce fac ? Pun un biletel , ''sfanta proprietate privata , nu atingeti'' ? Azi un talhar l-a atac pe un turist la Mamaia ,ziua in amiaza mare. Poate dupa lasarea noptii devin mai timizi... asa ar trebui , sa fie mai rusinosi cu toate amnistierile astea... Eu as zice sa nu incurajam oamenii sa-si asume riscuri ca raman fara vreun Losmandy (perfect pentru fier vechi ) sau un OTA APO ( tiii , da' ce boileras dragut...) Iar dupa aceea , daca vor apela la oamenii legii , prima intrebare va fi ''cine credeti ca a fost'' ? :shock: Mircea ----------------------------------- saiph 24 Iul 2018 21:40 ----------------------------------- Referitor la observatiile prin geam ... pot fi un compromis relativ acceptabil ... De preferat geamul sa fie termopan si inchis ... Pe buneee??? Chiar functioneaza??? :shock: Vreau sa incerc si eu!! :D :D Daca pot sa vad detalii in benzile joviene si canalul din Vallis Alpes cu metoda asta sunteti tari de tot! Am un coleg care sudeaza scaune de lemn. Il pun sa-mi sudeze luneta de parchet si bat termopanul in cuie. Mi-ar prinde bine si iarna metoda ca as trage tubul portocular mai langa pat si m-as pitula sub plapuma :wink: am zis "relativ acceptabil", da? :D deci nu ne lua cu fineturi :lol: si, da, se vede mult mai bine cu el inchis. am putut vedea lejer diviziunea Cassini (evident, la Saturn - e aproape pleonasm, dar stiu din surse sigure ca e nevoie sa explicitez fiecare afirmatie) si pata rosie (ghici unde..) cu C8-ul, acum cativa ani, la @200x, deci nu bat campii :) ----------------------------------- nobody 24 Iul 2018 21:55 ----------------------------------- Ideea parca era sa pui totul pe un carut mare cu roti si sa fugi repede cu el pe scari in jos. Eu prin termopaie am reusit sa separ Sirius A in toate cele 14 componente. ----------------------------------- 2SKY 24 Iul 2018 22:16 ----------------------------------- Am studiat si riscul sa fi atacat , desi cobor doar in spatele blocului . Un animal cu blana e cel mai bun antidot , un fox terrier care papa tot ce prinde . Mai am mai nou 2 senzori de miscare , care aprind lumiinile in zona si un baston telescopic cu electrosoc ca ultima solutie este recomandat . (Am patit ca la 5 dimineata sa fiu vizitat , fara sa aud pasi , tocmai cind faceam inventarul pieselor ca sa urc in bloc . Noroc ca nu avea intentii rele si era doar unul ). Riscul este real ! https://www.atlantic-shop.ro/83,baston-telescopic-cu-electrosoc.html ----------------------------------- peron 24 Iul 2018 22:27 ----------------------------------- Cea mai buna solutie este sa faci observatiile cu 2, 3 sau mai multi oameni. Prezenta unui grup mereu va descuraja, este o chestiune psihologica. Chestia aia nu merita folosita nici gratis, risti sa mananci bataie cu ea in mana, este o tampenie. Daca vrei ceva care sa functioneze garantat, mergi pe ceva de genul asta https://www.amazon.com/Taser-Pulse-Cartridges-Holster-Target/dp/B01MV7BOUT/ref=sr_1_9?ie=UTF8&qid=1532463921&sr=8-9&keywords=electroshock+gun ----------------------------------- 2SKY 24 Iul 2018 22:39 ----------------------------------- Ala nu e cam scump ? Pare aceiasi chestie https://www.atlantic-shop.ro/170,pistol-taser-cu-electrosoc-si-laser.html ----------------------------------- peron 24 Iul 2018 22:43 ----------------------------------- Este scump pentru ca-l produce o firma serioasa, care cu asta se ocupa, nu este facut pe vapor. ----------------------------------- valy 24 Iul 2018 22:55 ----------------------------------- Mai bine ascultati sfatul lui saiph. Chestiile alea, si mai ales utilizarea, sunt legale? ----------------------------------- peron 24 Iul 2018 23:09 ----------------------------------- Legea spune unde nu pot fi purtate si nici utilizate aceste aparate. https://legeaz.net/noul-cod-penal/art-372 Problema este ca cei mai multi politisti nu citesc legea si daca o citesc n-o inteleg, asa ca in caz ca dai de un garcea cu 3 neuroni, iti vei rezolva problema tot in instanta. De rezolvat se rezolva, pentru ca leagea este foarte clara, ai dreptul de port si folosire in caz de legitima aparare, in conditiile prevazute de art 372 sau mai corect spus in locurile si situatiile neinterzise de acel articol. ,,Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate și autorizate pentru distracție ori agrement sau în mijloace de transport în comun'' varianta simpla si în sediul autorităților publice, instituțiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spațiile rezervate desfășurării procesului electoral varianta agravata Daca fapta nu se petrece in aceste locuri, expres prevazute de lege, nu este infractiune, indiferent ce spunea garcea, pentru ca locul savarsirii reprezinta cerinta esentiala. ----------------------------------- saiph 25 Iul 2018 00:19 ----------------------------------- Iti iei un APO 160mm f/6.5 si ai incheiat discutia :lol: :lol:... Ala cantareste cat un newtonian de 10 inch. Unde-i castigul? cel mai probabil la Loto :lol: fusese, bineinteles, o usoara caterinca, un mod exagerat de a taia pisica cu coada cu tot, pe lung. ca sa nu mai zic ca in discutie erau refractoarele, deci ... no comment :) ----------------------------------- zoth 25 Iul 2018 09:32 ----------------------------------- No Mihai, imi pare rau ca o interventie un pic mai relaxata te-a suparat asa rau... Pe unde am umblat si am instalat lunetica de campanie am observat ca atmosfera pune o bariera atat de dura observatorului vizual incat ar trebui sa fii sadic sa mai adaugi de buna voie inca una ... dar asta e doar parerea mea. ----------------------------------- V. Istvan 25 Iul 2018 10:09 ----------------------------------- Eu, dacă ies la observații în localitate pe domeniu public, merg cu cel puțin încă cineva. Nu-mi permit riscul să-mi las instrumentele nepăzite. Altfel, nu pot pleca nici la toaletă :) ----------------------------------- chitac 25 Iul 2018 10:53 ----------------------------------- Daca e vreme buna in 27 iese cineva sa urmareasca eclipsa? Se organizeaza ceva? M-as lipi si eu. In 27 am inteles ca si Marte e foarte aproape. ----------------------------------- saiph 25 Iul 2018 13:28 ----------------------------------- No Mihai, imi pare rau ca o interventie un pic mai relaxata te-a suparat asa rau... Pe unde am umblat si am instalat lunetica de campanie am observat ca atmosfera pune o bariera atat de dura observatorului vizual incat ar trebui sa fii sadic sa mai adaugi de buna voie inca una ... dar asta e doar parerea mea. eei, da.. era la modul amuzant, cum sa ma supar :) tocmai pe tine.. doamne fereste. de-aia am si pus ":lol:" ca sa subliniez ca asta chiar facusem, o luasem ca pe o gluma. nu, dar adevarul ramane, ca doar e testat si para-testat - la naiba, la cati bedroom astronomers avem :D lol.. si stim ca una din cele mai mari cucoane e lenea - cate ne invata ea pe noi :lol: inclusiv microclimatul de dormitor (sau balcon, dupa caz). sau in alte cazuri instinctul de autoconservare ----------------------------------- 2SKY 25 Iul 2018 18:47 ----------------------------------- Astronomia e frumoasa si ca e vasta si fiecare isi poate alege ce sa faca mai degraba . Cheful "lenea " e cistigata odata cind dai sume mari pe instrumente , si a doua oara ~zi de zi in procesul de construire a democreatiei noastre " iubite " si trecerea la rangul de tara industrializata , ( cam asa ceva cred ) . Randamentul in observatii este invers proportional cu "lenea" si direct proportional cu evenimentul si timpul liber . :) ----------------------------------- Mircea Pteancu 25 Iul 2018 22:04 ----------------------------------- 2SKY Mersi pentru detalii ,am inteles ca iti iei masuri de precautie. Stie cineva cat cantareste dobsonianul de 254mm Synscan Flextube despre care am povestit ? Dobsonianul meu de 200mm cantareste 12kg OTA + 6 kg montura = 18 kg total. Dar Flextubul pomenit mi s-a parut mult mai greu. Despre lunete de camp mare : sunt , asa cum foarte bine a spus nobody , o excelenta completare a dotarii amatorului. Despre observarea prin termopan : pe ''Csillagvaros'' era un amator care facea frecvent observatii cu luneta din camera ,uneori prin termopan. Era constrans sa procedeze asa. Mi s-a intamplat si mie iarna , cand eram bolnav , sa fac observatii cu binoclul prin geamul de mansarda. Ca sa completez cele spuse de zoth : ceea ce m-a mirat intotdeauna a fost filtrul ''clear'' din rotile de filtre de la binoclurile militare gigant. (Doar am citit , nu ca as avea asa ceva.) Dar la ce foloseste sa pui sticla optica transparenta /incolora la pozitia filtrului ''clear'' ? Nu-i mult mai bine sa nu pui nimic ? Despre eclipsa de Luna : azi am vorbit cu Armand , a revenit din concediul facut undeva unde M33 se vede cu orice telescop.:shock: Intentionam sa facem observatii cu ocazia eclipsei de Luna din 27 Iulie. Mircea ----------------------------------- nobody 26 Iul 2018 00:01 ----------------------------------- M-am holbat si eu prin diferite termopaie, din tot felul de unghiuri, da' fara suparare, se vedea ca la Antena3. Termopaiul nu este sticla optica. ----------------------------------- chitac 26 Iul 2018 10:12 ----------------------------------- Despre eclipsa de Luna : azi am vorbit cu Armand , a revenit din concediul facut undeva unde M33 se vede cu orice telescop.:shock: Intentionam sa facem observatii cu ocazia eclipsei de Luna din 27 Iulie. Mircea Daca va intalniti intr-un loc public (nu vreau sa ma invit in intimitatea cuiva) ma primiti si pe mine? :D Banuiesc ca va intalniti in Arad... Si un great news: https://www.nationalgeographic.com/science/2018/07/news-lake-found-mars-water-polar-cap-life-space/ ----------------------------------- Mircea Pteancu 26 Iul 2018 11:08 ----------------------------------- nobody Intrutotul de acord cu tine ,observatiile astro prin termopane nu sunt ceva de recomandat. Eu m-am oprit la binoclu si numai ocazional , cand nu aveam voie sa ies la observatii ca eram pe antibiotice. In revista ''Sky&Telescope'' un amator - din Canada sau Alaska , nu mai stiu - a povestit cum facea observatii de variabile cu binoclul printr-un luminator din tavanul bucatariei... chitac Esti bine venit , cu mare bucurie ! Azi vom decide unde si cand ne vedem , iti voi scrie. Mircea ----------------------------------- chitac 26 Iul 2018 12:16 ----------------------------------- Super! Multumesc! Astept detalii :) ----------------------------------- peron 26 Iul 2018 14:57 ----------------------------------- Stie cineva cat cantareste dobsonianul de 254mm Synscan Flextube despre care am povestit ? Al meu are 25 de kg , cu tot cu montura. Problema o reprezinta repartizarea greutatii si faptul ca n-ai de ce sa-l apuci calumea. Eu personal car mult mai usor un sac de ciment, de 40 kg, pentru ca pot sa-l tin cum trebuie. ----------------------------------- valy 26 Iul 2018 15:46 ----------------------------------- Dar exista si telescoape mai mici, dobson 150 f8, sau varianta mai scurta f5. Cateodata mai binele poate fi raul binelui iar un tub mare sa fie mai greu de utilizat, desi cu totii ne dorim aperturi uriase. ----------------------------------- peron 26 Iul 2018 18:09 ----------------------------------- Posibil, dar imaginile vazute de mine prin acest dobsonian sunt extraordinare, chiar si cu ocularele stock. M-am uitat aseara la luna, cerul era innorat, iar Luna, cu ochil liber, sa vedea in ceata, am crezut ca n-o sa vad mai nimic, dar prin ocular arata ca in fotografii... Apropo, este necesar un filtru lunar, ca ma cam deranja lumina puternica a lunii, captata de telescop? Aveam senzatia ca m-am uitat fix la un bec dupa observatie. ----------------------------------- 2SKY 27 Iul 2018 00:29 ----------------------------------- Cind este luna plina radiatia e mai mare , ori maresti grosismentul ori pui filtru . Detaliile oricum sint estompate de prea multa lumina . E ca si cum ai lumina un tablou cu lanterna. ----------------------------------- chitac 28 Iul 2018 16:15 ----------------------------------- Salutare, am gasit ceva ieftinut pe OLX... o fii Meade? https://www.olx.ro/oferta/telescop-newtonian-5inch-cu-oculare-1-25-inch-si-barlow-2x-IDbiqr8.html ----------------------------------- tudor 28 Iul 2018 18:31 ----------------------------------- Dupa lungimea mica a tubului pare sa fie un newtonian cu barlow incorporat (intre oglinda secundara si focuser) ce ii dubleaza focala. Deci tocmai acest barlow ii scade din calitatea optica. Trebuie intrebat proprietarul daca este asa. ----------------------------------- 2SKY 28 Iul 2018 21:57 ----------------------------------- Chitac anuntul ala de pe OLX e f vechi si nu a luat nimeni telescopul ca e o bomba . A stat ani de zile in praf :!: , tu nu citesti : "Este bun pentru observat luna, si cam putin greu de folosit pentru observarea ok a lui Jupiter.. ( se vede impreuna cu cele 4 luni , dar nu se disting petele/ dungile de pe planeta) . " Ti-am zis ca arunci banii . Sub 150mm D , oglinziile nu se prea fac parabolice si nu conteaza daca are lentila "barlow" sau nu in focuser . Vezi asta sa nu aiba joc focuserul si poate mai negociezi . ] http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=175980#175980 ----------------------------------- tudor 29 Iul 2018 09:18 ----------------------------------- Daca un newtonian are barlow intre secundara si focuser intotdeauna prezenta acestui barlow este un indiciu ca instrumentul nu e de calitate optica, iar de oglinda parabolica nici nu se mai pune problema. Dar oglinda parabolica este obligatorie doar la newtonienele cu rapoartele focale mici (gen f5 sau mai mici). La un instrument cu raport focal mare (gen f9 sau mai mari) oglinda principala nu se face parabolica pentru ca oricum razele de lumina vor fi paralele pe suprafata oglinzii si nu este nevoie de parabolizare. chitac, ca sa nu te zapacim, la achizitionarea unui newtonian indiferent de apertura trebuie urmarite urmatoarele caracteristici: 1 sa fie cu oglinda parabolica numai daca are f mic (sub f5 inclusiv) lucru foarte important pt calitatea optica; Daca f este mai mare de f9 nu mai conteaza daca este sau nu parabolica 2 pozitia oglinzii secundare sa poata fi reglata din "spider" pentru colimare (foarte important pt ca unele instrumente ieftine si proaste vin cu oglinda secundara prinsa de tub fara nici o posibilitate de reglare a colimarii) 3 newtonienele cu tubul scurt si focala foarte lunga sunt ieftine si proaste optic pt ca au incorporat barlow-ul de care am vorbit. Acest lucru il fac producatorii doar pentru portabilitatea instrumentului in detrimentul calitatii optice. Cum te-au sfatuit si colegii, cauta un newtonian cu apertura cat mai mare; Dar daca vrei portabilitate si apertura mare nu se poate. Tocmai pentru asta mai toti impatimitii cerului au cel putin doua instrumente: unul cu apertura mai mare care "devoreaza" multa lumina, iar unul foarte portabil cu focala mai mica care "musca" din cer campuri vizuale mari si pe care-l poti lua si pe vf. Omu. Deci sunt doua tipuri de instrumente care fac lucruri diferite si deci se completeaza foarte bine. Acum Tu trebuie sa te hotarasti pe care-l cumperi primul. Si nu face rabat la calitate! ----------------------------------- chitac 29 Iul 2018 10:20 ----------------------------------- Multumesc pentru raspunusuri. @2Sky am vazut descrierea lui dar am crezut ca o fii un Mead uitat de lume ce necesita putina atentie, colimare... si stativul arata cat de cat ok comarativ cu EQ1; @Tudor eu credeam ca Barlow e un ocular :P si mai mult, nici nu ma gandeam ca exista reflectoare fara parabolica.. asta suna ca si "un refractor fara lupa". Si da, de asta caut si eu unul "micut" mai portabil la pret relativ accesibil (vreau sa incep sa fac observatii, sa il iau cu mine...) si unul cu apertura mare - 250mm - care momentan, pana in iarna, nu pot sa il achizitionez. ----------------------------------- valy 29 Iul 2018 11:41 ----------------------------------- Daca vrei mic si portabil vezi si un Mak, incape in buzunar. ----------------------------------- tudor 29 Iul 2018 12:37 ----------------------------------- Cele mai portabile sunt lunetele de camp larg (ca exemplu ar fi o luneta 70/400, care este cam cat un telobiectiv foto mai mare). Dar portabilitate nu inseamna doar lungime si volum, portabilitate inseamna si greutate. Pentru ca, daca instrumentul depaseste 5 kg vei avea nevoie de o montura zdravana greu de transportat. De exemplu degeaba ai un Mak de 150mm cu tubul compact si scurt dar de 6kg, pentru ca trebuie pus musai pe o montura EQ 3 care doar ea are vreo 13Kg; Deci ajungi la o greutate 13kg+kg6= 19Kg, care nu este o greutate tocmai portabila. Dar o luneta 70/400 care are pana in 2kg o poti pune pe o montura alt azimutala de 4kg. Deci in total maxim 6kg de carat in spate si... hopa sus pe varf de munte! :) Dar, pentru incepatori luneta de camp larg si cu apertura mica pare ca limiteaza, si astfel poate fi descurajanta doar pt incepatori, tocmai pentru asta de multe ori recomandarile pentru incepatori converg catre un instrument cu apertura de cel putin 150mm; O varianta de mijloc unde ai ceva portabilitate dar si cu ceva apertura sunt newtonienele colapsabile. Iti poti lua un newtonian f5 colapsabil de 130mm foarte compact si usor, care are si un camp vizual maricel si care va face "echipa" buna cu un viitor instrument de focala mai lunga si apertura mai mare; Nu exista instrument bun la toate asa ca bine faci ca te informezi inainte. ----------------------------------- 2SKY 29 Iul 2018 15:34 ----------------------------------- Chitac poti sa vezi si aici diferenta dintre oglinda sferica si cea parabolica . http://astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=2411&postdays=0&postorder=asc&start=210&sid=ca169db4b1d8a1579c02e8c751fac2f0 este altceva , ceva ce merita banii . ----------------------------------- shaft 11 Aug 2018 15:33 ----------------------------------- No Mihai, imi pare rau ca o interventie un pic mai relaxata te-a suparat asa rau... Pe unde am umblat si am instalat lunetica de campanie am observat ca atmosfera pune o bariera atat de dura observatorului vizual incat ar trebui sa fii sadic sa mai adaugi de buna voie inca una ... dar asta e doar parerea mea. eei, da.. era la modul amuzant, cum sa ma supar :) tocmai pe tine.. doamne fereste. de-aia am si pus ":lol:" ca sa subliniez ca asta chiar facusem, o luasem ca pe o gluma. nu, dar adevarul ramane, ca doar e testat si para-testat - la naiba, la cati bedroom astronomers avem :D lol.. si stim ca una din cele mai mari cucoane e lenea - cate ne invata ea pe noi :lol: inclusiv microclimatul de dormitor (sau balcon, dupa caz). sau in alte cazuri instinctul de autoconservare Despre asta vorbesti cand zici de mak 127? https://www.spy-shop.ro/telescop-maksutov-cassegrain-celestron-nexstar-slt-127-mak-22097.html?utm_source=2parale&utm_medium=quicklink&utm_campaign=eb43dd0cf ----------------------------------- saiph 11 Aug 2018 22:40 ----------------------------------- Despre Ceva in genul ala. Sunt cateva variatii pe tema, dar in linii mari da - 127/1500. Al meu e SkyWatcher, dar nu cred ca conteaza asa mult producatorul la capitolul asta. ----------------------------------- chitac 05 Mar 2019 16:20 Parere ----------------------------------- Va salut cu respect. Am revenit dupa o perioada de absenta. Vreau sa va rog sa ma ajutati cu o parere: https://www.leboncoin.fr/sports_hobbies/1578940826.htm/ Merita? Sunt pe cale sa il comand, dar tin si la parerea celor experimentati. Multumesc! ----------------------------------- theogon 05 Mar 2019 19:11 ----------------------------------- Din ce am citit in prezentare, instrumental pare OK. Pretul este atractiv mai putin de 1300 lei. Acum instrumentul este un refractor acromat de camp larg, raport focal F5, desigur cu un cromatism mai mult sau mai putin suparator (depinde si de calitatea optica , dar si de gustul-experienta - observatorului). Proprietarul ii lauda calitatile optice, s-ar putea sa aiba dreptate in limitele in care se incadreaza acest acromat. Pentru campuri stelare, roiuri deschise, roiuri globulare, comete este un instrument care te poate incanta. Pana la grosismentul de 100x concureaza cu refractoare ED mult mai scumpe. Merge si la planete insa la Luna, Venus, Jupiter cromatismul te-ar putea deranja Acum vine partea a doua. Pe ce pui acest instrument- care este greu.Iti trebuie o montura (cel putin) HEQ5, sau o montura azimutala de acelasi calibru (mai intuitive) care intrece ca pret valoarea instrumentului achizitionat Colegul nostrum Liviu are un topic dedicat acestui instrument. Il caut si revin cu un mesaj. Oricum ar fi bine sa parcurgi forumul cel putin pe subiectele care te intereseaza - daca nu ai facut-o deja. ----------------------------------- theogon 05 Mar 2019 19:54 ----------------------------------- Topicul este www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=180621#180621. Vei gasi o analiza la obiect asupra performantelor acestui instrument cat si niste impresii generale sub stele facute de mai multi prieteini care au, sau au privi printr-un astfel de acromat. ----------------------------------- chitac 05 Mar 2019 20:42 Multumesc ----------------------------------- Multumesc frumos pentru raspuns. Eu sunt incepator, nu am mai avut decat binoclu cu care am facut observatii in limita posibilului. Vreau un telescop cu camp larg pentru ca mi-ar placea incet sa fac si astrofotografie... am access si la un DSLR si as incerca sa vad ce as putea scoate. Drept este ca mi-ar placea sa observ si planete, cat mai aproape si cat mai in detaliu. Cat despre montura, vreau ca in 2 sau 3 luni sa mai fac o investitie. Motivul pentru care nu le iau de odata este ca acest telescop mi-a parut o oferta buna... si nici nu am o caruta de bani :)) Nu mi-a raspuns inca la telefon dar maine il va suna prietenul meu din Franta si ii spun sa ii ofere 250 euro cu tot cu cot-ul acela (nu stiu denumirea). Postez update-uri cand am :) ----------------------------------- valy 05 Mar 2019 21:41 Re: Multumesc ----------------------------------- Vreau un telescop cu camp larg pentru ca mi-ar placea incet sa fac si astrofotografie... .. Drept este ca mi-ar placea sa observ si planete, cat mai aproape si cat mai in detaliu. Un citat din unul din posturile din linkul prezentat de colegul theogon zice "..these are neither APOs nor planetary telescopes.." Pt. astrofotografie (cu timpi lungi) iti trebuie montura motorizata. ----------------------------------- chitac 09 Mar 2019 14:15 ----------------------------------- Am reusit intr-un final sa iau legatura cu francezul, foarte de treaba domn. Nu mi-a raspuns la telefon pentru ca a crezut ca e ceva frauda, si i-am scris pe Whatsapp. Am povestit destul de mult despre telescoape si mi-a zis si de luneta ce voiam sa o achizitionez. A spus ca e buna la toate dar nu e excelenta la nimic... Am decis sa nu o cumpar pentru ca ieseam putin cam scump cu tot cu transport + montura + oculare. Asadar, ma voi orienta in continuare spre un Dobson de 250mm. Zi frumoasa! ----------------------------------- chitac 10 Mar 2019 12:01 Intrebare ----------------------------------- Nu stiu daca s-a mai postat: A accesat sau a incercat sa acceseze cineva in Ro fonduri europene pentru cercetare in astronomie (orice ramura)? ----------------------------------- chitac 02 Iul 2020 12:38 Pareri telescop ----------------------------------- Am gasit un telescop care as vrea sa il achizitionez dar as vrea sa stiu si parerea vostra: https://www.olx.ro/oferta/vand-telescop-dobson-skywatcher-n-200-1200-IDdO4pf.html 1. Merita pretul - as dispune de 1000 lei si vreau sa ii propun poate mai lasa la pret; 2. Risc sa fie cu probleme? As aprecia un mic ajutor cu un sfat. Multumesc! ----------------------------------- valy 02 Iul 2020 13:26 ----------------------------------- Salut, Este un telescop corect la un pret corect. Din pacate nu iti putem garanta nimic pe partea de calitate sau riscuri, cum e norocul. In cel mai rau caz pierzi 1000 lei, esti dispus? ----------------------------------- 2SKY 02 Iul 2020 14:17 ----------------------------------- Pretul e bun dar maxim , e bine daca il scoti la 1100 + transport . Sa aiba optica fara probleme si sa fie curate oglinziile . La focuser sa aiba adaptorul de la 2" la 1.25" si ocularele standard , luneta cautatoare. Tubul sa nu fie lovit /infundat ......capac tub + capac focuser . Bafta Vad ca are acel miner ce ajuta la cautare , astfel telescopul este destul de nou , poti intreba. Acum vad ca starea monturi la baza ei este ingalbenita in poza 2 . Si a telescopului este ciudata , are o nuanta diferita de a restului monturii , e un galben nu alb curat. Eu nu as lua la banii astia asa ceva ! O fi fost pe post de cazan de tuica , ceva nou .....tip dobson ----------------------------------- chitac 02 Iul 2020 17:10 ----------------------------------- Salut, Este un telescop corect la un pret corect. Din pacate nu iti putem garanta nimic pe partea de calitate sau riscuri, cum e norocul. In cel mai rau caz pierzi 1000 lei, esti dispus? Nu prea imi permit sa risc 1000 lei... daca mi-as permite sa risc 1000 lei as mai pune 1000 si as lua ceva sigur. :P Pretul e bun dar maxim , e bine daca il scoti la 1100 + transport . Sa aiba optica fara probleme si sa fie curate oglinziile . La focuser sa aiba adaptorul de la 2" la 1.25" si ocularele standard , luneta cautatoare. Tubul sa nu fie lovit /infundat ......capac tub + capac focuser . Bafta Vad ca are acel miner ce ajuta la cautare , astfel telescopul este destul de nou , poti intreba. Acum vad ca starea monturi la baza ei este ingalbenita in poza 2 . Si a telescopului este ciudata , are o nuanta diferita de a restului monturii , e un galben nu alb curat. Eu nu as lua la banii astia asa ceva ! O fi fost pe post de cazan de tuica , ceva nou .....tip dobson Exact asta ma face sa ma indoiesc de el... baza telescopului e ingalbenita, am impresia ca a fost tinut afara si l-a plouat... ceea ce nu ar fi bine daca a plouat si in interiorul lui. O fi o varianta mai buna asta? Desi e mai mic... https://www.olx.ro/oferta/telescop-newton-skywatcher-130-650-avant-oglinda-parabolica-IDdKrqr.html ----------------------------------- 2SKY 02 Iul 2020 18:34 ----------------------------------- Mic pt copii ... la vizual , ar vrea sa fie setup astrofoto , dar daca bate vintul ai probleme serioase , si scump datorita monturii . Zice ca nu trimite prin curier . Minim 150mm , sa aiba focuser serios , nu plastic , pe 2" . (Mai degraba a fost tinut in soare si a ingalbenit ). Nu ai nevoie de ecuatoriala fara goto , ca te incurca si sint bani aruncati . ----------------------------------- valy 02 Iul 2020 22:03 ----------------------------------- Nu cred ca a stat in ploaie, pare doar murdar. Ceri poze daca te intereseaza, cu interiorul. O problema o vad si la transport. ----------------------------------- 2SKY 03 Iul 2020 10:08 ----------------------------------- Deschide un anunt la sectiunea "cumpar" , si ar trebui sa apara oferte . La Who's Who nu e ferma cererea si nu este prea vizibila . Cu putin noroc poti gasi un dob de 200/1200mm ----------------------------------- 2SKY 04 Iul 2020 01:33 ----------------------------------- Eu stau la Profi in sagului , dar nu am timp deloc , mersi de telefon . Urmeaza ce spun colegii , intra pe "CUMPAR " si ia ceva fara rabat la calitate , sau apertura . Cind reusesti sa ma anunti . (Lasa topicul asta ca ai 2 ani de cind esti pe forum )