----------------------------------- FlorinC 09 Dec 2018 11:47 Bresser 152/1200 - probleme... ----------------------------------- Am achizitionat la mana a doua o luneta Bresser AR 152/1200. Abia dupa o luna de la achizitie am reusit sa o scot la stele (15 minute ca s-a lasat ceata...). Problema este ca nu am reusit deloc sa intru in focus. Am folosit diagonala de 1 1/2 si un ocular original Bresser de 25mm cu care se vinde tubul. Vanzatorul mi-a spus ca el a folosit extender (abia dupa ce am cumparat luneta...)... dar producatorul nu prevede asa ceva...deci ar trebui sa se poata vedea cu ocularul care il dau ei. Astazi am scos luneta pe timp de zi si nu am reusit sa focalizez. Am slabit insa diagonala cu ocularul in ea din focuser si am departat incet (pastrand directia relativ pe axa lunetei) si la un moment dat (la aproximativ 4...5cm de focuser), am vazut ca am intrat in focus... Ce extender imi recomandati? Eu am gasit asta: https://www.astroshop.ro/accesorii-telescop/adaptoare/15_37/m,Bresser dar nu stiu daca o fi de ajuns sau nu. Sa nu il cumpar si sa imi dau seama ca ar mai fi nevoie de 1cm...2. Voi folosi luneta la vizual dar vreau sa fac si ceva capturi la duble... Multumesc anticipat pentru sfaturi. ----------------------------------- valy 09 Dec 2018 13:46 ----------------------------------- Exista extendere de diverse lungimi, pana pe la 10cm, vezi cat iti trebuie mai exact si ia ce trebuie. Decat sa fie prea scurt mai bine mai lung, reglezi din cursa focuserui. Ai focuser de 2"? ----------------------------------- zoth 09 Dec 2018 14:14 ----------------------------------- Acromatul asta vine de la producator cu doua tuburi de extensie T2, zice-se pentru camera: https://www.bresser.de/en/Astronomy/Telescopes/BRESSER-Messier-AR-152L-1200-Hexafoc-Optical-Tube.html Nu stiu daca pentru oculare este normal sa ceara extensie. Mi-e teama ca surpriza mare o sa vina abia dupa ce ajungi cu ocularul in focus dar sper ca o sa ma contrazici ... :) ----------------------------------- Mircea Pteancu 09 Dec 2018 15:25 ----------------------------------- Extender de 1.25'' nu suna prea bine. Eu as verifica daca nu cumva va produce vignetare. Mircea ----------------------------------- FlorinC 09 Dec 2018 16:12 Bresser 152/1200 - probleme... ----------------------------------- Da focuserul e de 2" si am adaptor si pentru 1" 1/2. Cele doua extensii din poza atasata de Zoth (care se vad in partea de jos)...nu le am. Atasez niste fotografii. ----------------------------------- Mircea Pteancu 09 Dec 2018 17:10 ----------------------------------- Un mic calcul arata ca daca deschiderea libera la 120mm in fata planului focal este de 25mm ,atunci poti avea un camp de plina lumina de 10mm, adica : 120 : 8 = 15mm , diametrul pentru camp de plina lumina zero Acceptam un CPL = 10mm 15+10 = 25mm- deschiderea libera necesara. Daca vrem CPL = 13mm deschiderea libera necesara : 15mm+ 13mm = 28mm ,esti deja la limita. Am vazut vignetare data de un focuser de 0.96'' pe o luneta de 60mm din cauza pozitiei ''prea in fata'' a focuserului. La luneta ta nu as folosi prelungitor mai mic de 2''. Eu am prelungitor de 2'' ... tie luneta asta iti face numai probleme ... nu mai bine o trimiti incoace ? :mrgreen: Succes in rezolvarea problemei , Mircea ----------------------------------- FlorinC 09 Dec 2018 22:58 Bresser 152/1200 - probleme... ----------------------------------- Multumesc pentru sfaturi Vali, Zoth si domnu' Pteancu. Va tin la curent cu evolutia lunetei la stele dupa ce imi iau prelungitor (de 2" si cat mai lung...). Ca sa mai destindem un pic atmosfera, atasez o poza dupa un surub de reglare de la montura NEQ-6...made in China... Am facut o revizie monturii ca caraia (scuze pentru cacofonie...dar "n-am gasit alta rima"...) mai ceva ca planetarele de la Dacia mea de acum...multi...multi ani...inainte de a le trimite la reconditionare... Cand am ajuns la surubul asta...nu stiam de ce merge asa de greu chiar daca i-am pus vaselina cu litiu (m-am gandit ca nu ii place...). O montura NEQ-6 goto ...noua, este peste 1400 Euro...Da banii astia, nu sunt in stare sa puna niste SURUBURI...cum trebuie ? ----------------------------------- valy 10 Dec 2018 01:24 ----------------------------------- Se pare ca 1400 e cam putin pt. o montura, si nu ma refer doar la niste suruburi... ----------------------------------- dragos.n 10 Dec 2018 06:43 ----------------------------------- Suruburile alea sunt dubdimensionate pe ideea ca sunt suficiente pentru reglarea monturii fara telescop si contragreutati montate. Dar in practica, tocmai dupa ce ai pus telescopul pe montura ai nevoie sa faci ultimele reglaje, daca faci astrofoto, si de aici rezulta ce ai tu (si altii). ----------------------------------- miticap 10 Dec 2018 21:22 O idee pentru eq6 ----------------------------------- Da, E foarte greu sa faci aliniere polara cu sistemul ala de suruburi... O idee pentru eq6... cam scumpa... a avut cineva asa ceva? https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p7490_Vimech-Wedge-for-Skywatcher-NEQ6-and-Orion-Atlas---more-stability.html ----------------------------------- dragos.n 10 Dec 2018 21:46 ----------------------------------- Problema e simpla si nu prea. Pe de o parte ar fi simplu sa largesti gaurile, filetezi cu filet mai mare, si pui suruburi pe masura. Dar nu stiu exact cat de gros e peretele monturii in acea zona, ca sa fi sigur ca tine la forte mari. Mai e si problema aluminiului monturii. Din ce am vazut eu, nu cred ca e foarte grozav astfel incat sa reziste la frecari repetate si cu forta mare. Daca ai putea sa pui niste piulite de otel peste gauri, astfel incat sa ai niste suruburi mai groase, dar care freaca otel pe otel, ar fi ceva. Daca merge, nu stiu, ca depinde de cum ai putea sa prinzi acele piulite de corp, astfel incat sa nu fuga. La sudura pe aluminiul asta chinezesc, nu prea te sfatuiesc. Sa nu ai surprize neplacute. Nu ai fi primul. ----------------------------------- OptikOla 10 Dec 2018 22:15 Extensii ----------------------------------- Daca este nevoie de extensie pentru observații vizuale (prin ocular) aproape sigur tubul a fost scurtat de fostul proprietar (sau de altul de dinaintea lui, eventual), probabil pentru a se folosi un binoviewer... Iti recomand, pe viitor, cand mai cumperi tuburi optice refractoare SH sa intrebi de acest aspect... Prelungitoarele astea prea lungi nu sunt deloc Ok, mai ales pentru astrofotografie cu camere grele... In plus, asa cum au aratat colegii de forum, trebuie sa ai in vedere si diametrul extensiei pentru a evita vignetarea. O buna stabilitate s-ar realiza prin prelungirea efectiva a tubului la diametrul lui sau putin mai mic (greu de facut rost, dar nu imposibil), cu buna fixare, bineinteles. ----------------------------------- FlorinC 10 Dec 2018 23:08 Bresser 152/1200 - probleme... ----------------------------------- Miticap, nu am vazut pana acum o asemenea adaptare pentru NEQ6. Eu visez la un pier in mijlocul unei mici constructii... in mijlocul gradinii lu' soacra-mea. Dar... sansele sunt minime... ----------------------------------- FlorinC 11 Dec 2018 00:32 Bresser 152/1200 - probleme... ----------------------------------- Dragos.n, Da, cred ca am doua posibilitati: 1. sa fac sau sa cumpar un alt surub si sa vad cum se comporta... 2. sa maresc gaura si sa bag un surub M12... In nici un caz nu ma apuc sa sudez...sa adaptez... Cred ca deocamdata voi schimba doar surubul, sa vad ce se intampla. Oricum eu vreau mai mult la vizual...astrofoto...doar la dublele mele...poate si ceva la planete. OptikOla, M-am uitat si eu cand am cumparat-o. Nu parea scurtata. Vad ca ai o luneta 152/1200...ce lungime are ? sau avea...daca nu ai scurtat-o si tu. Cum sa prelungesc corpul lunetei ? Cu ce ? Si cum ii imobilizez perlungirea?...cu un manson exterior? Ar fi..."tiganie" curata. Sa schimb tubul ? Am comandat deja asta: https://astromagazin.ro/adaptoare/2459-adaptor-de-prelungire-80mm-pentru-oculare-de-2.html Sper sa fie de ajuns... ----------------------------------- gabi 11 Dec 2018 06:12 ----------------------------------- Salut, Poate gasesti o solutie aici: https://www.voelkel-shop.com/en/v-coil.html ----------------------------------- FlorinC 11 Dec 2018 08:03 Bresser 152/1200 - probleme... ----------------------------------- Multumesc Gabi, Filetul din corpul monturii l-am "rectificat" cu un surub normal, mai scurt...incet ...incet, la mana, curatand cu mult WD 40. Acum e ok. A ramas surubul sa il "confectionez". ----------------------------------- Remus Boldis 11 Dec 2018 08:09 ----------------------------------- Ma ingrozesc ce solutii se discuta aici (prelungiri de tub, suduri ). Prelungirea se face cu acele adaptoare ca si cel pe care l-ai comandat. Poti folosi un prelungitor pe 2'' s-au pui diagonala de 2'' si apoi un prelungitor de 1,25'' (nu o sa fie nici o vignetare ). ----------------------------------- FlorinC 11 Dec 2018 21:02 Bresser 152/1200 - probleme... ----------------------------------- Da. Multumesc Remus. As vrea sa stiu care este lungimea tubului la luneta asta, daca are cineva una ne scurtata. Cu toate ca este clar ca cineva a taiat-o pe a mea, pentru ca nu imi inchipui ca cei de la Bresser ar scoate ceva pe piata care sa nu poata fi folosita "telle quelle" si la vizual... ----------------------------------- Remus Boldis 11 Dec 2018 22:46 ----------------------------------- Chiar daca a fost scurtata pentru a folosi un binoviewer, asta nu incurca cu nimic. Eu in loc de tub de extensie folosesc o roata de filtre, care e foarte utila. In plus sa privesti cu binoviewer e chiar interesant, dar trebuie folosita de un singur utilizator la o sesiune, altfel reglajele pt. fiecare utilizator devin suparatoare. ----------------------------------- FlorinC 11 Dec 2018 23:13 Bresser 152/1200 - probleme... ----------------------------------- 80% din timpul de observatii, mi-l petrec la duble si Stele Carbon...cand ma "satur", dau o raita prin ...cartier sa vad si alte DSO-uri. Binoviwer-ul este in lista mea de prioritati...neprioritare. Deocamdata. Mie ceva ca in poza atasata mi-ar place sa am sa ma uit la duble...(asta e pe lista mea de prioritati pe primul loc...dar ceva imi spune ca nu am sa reusesc sa il am...asa curand...). ----------------------------------- Mircea Pteancu 11 Dec 2018 23:21 ----------------------------------- Nu te mai ajuta sindicatul ...maica !? Mircea ----------------------------------- FlorinC 12 Dec 2018 00:09 Bresser 152/1200 - probleme... ----------------------------------- Banii de la sindicat, nu mi-ar ajunge nici pentru un bilet la Amara... Iar eu, oricum...dupa '89, nu am mai dat bani la sindicat...mai bine joc la loto...ca tot acolo ajung banii...(dar macar dau vina pe "noroc"...). DIMENSIONS & WEIGHTS Net weight OTA (incl. accessories) 11.1 kg Total length 100 cm Total width 100 cm Total height 185 cm Tube diameter 161 mm Tube length 1275 mm Cam asa spun cei de la Bresser. Oare 1275mm include si focuserul ? sau numai strict tubul? ----------------------------------- Remus Boldis 12 Dec 2018 08:29 ----------------------------------- La o asemenea lungime se pare ca include si focuserul si parasolarul. Tubul fara parasolar si focuserul inchis masoara in jur de 1 m. ----------------------------------- Mircea Pteancu 12 Dec 2018 17:43 ----------------------------------- Florin Tu ne-ai povestit ca te-a intrebat mama-soacra despre careva dintre telescoape de unde-l ai si i-ai zis ca-i ''prin sindicat''. :wink: (Dar sunt incantat ca ai uitat ... deci nu numai eu uit lucruri ! ) De-ai sti ce fain arata stelele duble prin binocular , l-ai pune mai sus pe lista de prioritati -apropo de sugestia lui Remus. Mircea ----------------------------------- valy 12 Dec 2018 17:58 ----------------------------------- Exact!..Cand dai de o problema, n-o rezolva, profita de ea. In loc sa te stresezi cu masuratori si bani dati pe adaptoare, ia un binocular si doua plossl de 25mm si gata, tubul scurtat cred ca ii era predestinat :) ----------------------------------- FlorinC 12 Dec 2018 20:45 Bresser 152/1200 - probleme... ----------------------------------- Da, aveti dreptate domnu Pteancu...asa i-am spus o data...dar cum ulciorul nu merge de multe ori la apa...nu "ma risc". Cand e vorba de bani...nu uita babornita. Recunosc insa ca eu mai uit din pacate...asta e... "Il tempo se ne va..." cum zicea Adriano Celentano... https://www.youtube.com/watch?v=KAeNZNhui0M nu iarta pe nimeni... Binoviwer...2xoculare..2xfiltre...Crazy !!! Problema este ca eu am luat 152/1200...in mod special pentru duble... Deci ar trebui sa imi cumpar toate ocularele (4mm, 5mm, 6mm, 7.4mm, 8mm, 10mm)x2. Sa vad cum se vede prin prelungitor si pe urma mai "reevaluam" situatia data. ----------------------------------- Remus Boldis 12 Dec 2018 20:59 ----------------------------------- Cu tubul de extensie lucrurile va merge foarte bine. Poti pune extensia dupa diagonala de 2'' si obtii chiar o pozitie mai comoda de privit. Nu ai nevoie de asa multe oculare. Sub 8mm scade claritatea si luminozitatea imaginii, asa ca 8mm, 15mm si 25mm sun foarte de ajuns. Nu uita ca e totusi acromat si e mai pretentios cu ocularele decat un MAK. Se impaca bine cu cele de tip Plossl, oculare din care gaseti usor si la preturi bune. Merge bine si cu barlow 2x, recomand GSO - ieftine si foarte bune (am comparat cu un barlow Televue si nu am vazut nici un avantaj ) ----------------------------------- FlorinC 12 Dec 2018 21:54 Bresser 152/1200 - probleme... ----------------------------------- Upps...am gresit si am luat barlow 2x TV... Dar impreuna cu ocularul de 25mm TV Plossl, sunt cele mai bune achizitii care le-am facut. Am si un GSO de 32mm pe 1" 1/2 dar nu ma omor dupa el ca are eye relief destul de mare, iar mie imi place sa imi "bag ochiul" in lentila la duble. Oricum GSO de 32mm il folosesc eventual in loc de cautator... Am observat insa ca nu este o mare diferenta intre ce vad cu TV 2xbarlow si un barlow chinezesc de 12 Euro cu transport inclus. Dar pun asta pe lipsa mea de experienta... Poate in perioada care urmeaza sa se limpezeasca cerul si sa avem parte de ...stele...Abia astept sa pun luneta la treaba. ----------------------------------- FlorinC 14 Dec 2018 20:28 Bresser 152/1200 - probleme... ----------------------------------- Am "reconditionat" surubul M10. I-am pus 3 piulite (cate una la fiecare capat si la mijloc), l-am pus pe menghina desfacuta si cu ajutorul unui prelungitor si a unui ciocan de 1kg...l-am adus cat de cat la normal. Imi voi mai comanda insa un set la un strungar. ----------------------------------- OptikOla 15 Dec 2018 19:13 Refractor 152/1200 ----------------------------------- Am intarziat cu raspunsul pentru ca nu am mai intrat pe aici.... Refractorul meu este SW, nu Bresser, dar are același obiectiv, 152/1200 mm. Tubul până la focuser are 1020 mm. Focuserul cu tot cu piesa conica de adaptare are 122 mm la minim si 187 la maxim. Cu focuserul împreuna tubul are la minim 1142 si la maxim 1207 mm. Dimensiunile cuprind si portiunea de celula port-obiectiv (celula se ataseaza la tub prin infiletare), dar NU celula in intregime, ci exact din dreptul primei lentile (cea dinspre obiectul de observat). Se subintelege ca NU este inclus parasolarul (care se detaseaza și deci l-am scos la masuratori). Exista si o alta posibilitate de a afla exact dimensiunile la tubul tau, măsurand luneta intr-o fotografie de pe net de pe un site de magazin și facand matematic raportul dintre grosime și lungime. Poza trebuie aleasa corect (camera foto sa fi fost echidistant fata de capetele lunetei, deci sa formeze un triunghi isoscel (iti dai seama din poza daca un capat era mai ”in spate” cand a fost pozat...) Principiul se bazeaza pe faptul ca poza este o dimensiune la scara, ca la harti. Mai simplu este sa iei legatura cu user-ul BMB care are o luneta identica cu a ta și cred ca nu este scurtata. Este un om deosebit si iti va spune exact. Sigur nu este scurtata a lui. In orice caz nu este posibil ca o luneta care are dimensiunile ei de fabrica sa nu intre in focus prin diagonala sau prisma, cu niciun ocular. Ce este clar, dimensiunile nu pot sa difere cu mai mult de 40 mm fata SW... Daca ai sub 1100 mm (normal ar trebui 1130-1140) la minim tubul a fost sigur scurtat. ----------------------------------- FlorinC 15 Dec 2018 22:00 Bresser 152/1200 - probleme... ----------------------------------- OptikOla, Multumesc mult pentru raspuns. Maine o sa masor si luneta mea. Mi se pare ciudat de scurta cursa focuserului. Am si o luneta SW 120/1000 si reglarea focusului se face intr-un interval mult mai mare... Revin maine cu masuratorile exacte. Inca o data multumesc pentru raspnsul detaliat. ----------------------------------- OptikOla 16 Dec 2018 01:33 Comparatie ----------------------------------- Spui ca ai si o luneta 120/1000... Cum legile fizice sunt la fel pentru ambele instrumente, fa un experiment: Pune cele doua lunete una langa alta cu obiectivele aliniate și compară-le cu focuserele extinse la maxim. Luneta 152/1200 ar trebui sa fie cu 200 mm mai lunga... Doar asa va intra corect in focus cu orice ocular (daca stii ca cealalta intra)... Vei afla cam cat a fost taiat din tub... ----------------------------------- FlorinC 16 Dec 2018 15:28 Bresser 152/1200 - probleme... ----------------------------------- Am masurat luneta si am gasit urmatoarele dimensiuni: Lungime totala: 1130 mm (cu focuser la max.) Cursa focuser: 45 mm Focuser (la min.) + Con = 210 mm. Tot miscand cutia, am miscat si unul dintre suportii de polistiren si deodata...din interiorul suportului, au iesit doua extensii...noi noute. Una de 25mm (2") si cealalta de 45mm (2"). S-au potrivit la fix (ma gandesc ca sunt extensiile de care spun cei de la Bresser ca se livreaza cu luneta). Am incercat pe un acoperis de la un vecin si numai cu extensia de 45 mm (2") intai cu ocularul de 26mm si apoi cu 4mm (1" 1/2). Super !!! merge la fix. Cred ca nici fostul proprietar nu stia de ele...ca arata ca noi. Acum astept stelele... Multumesc tuturor pentru sfaturi.