----------------------------------- Rhemaxos 13 Iul 2019 10:23 102 f7 ED ----------------------------------- Intrucat suntem mai multi posesori ai acestei lunete pe forum, branduita sub diverse marci, cu mici diferente constructive sau optice, m-am gandit sa deschid un topic dedicat. Eu destin varianta de la TS , cea cu sticla FPL 51. https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4964_TS-Optics-ED-102mm-f-7-Refractor-Telescope-with-2-5--R-P-focuser.html Desi initial nu intentionam sa achizitionez un asemnea instrument, nu regret pasul facut. Am avut ocazia sa o utilizez de cateva ori, din Bucuresti. Aseara am avut ocazia sa vad luna, dupa ce doua nopti la rand nu s-a vazut mai nimic pe cer. La o magnificatie de 200X craterele Lunii se vad impresionant. Daca ma uit pe margini se vede un mic halou violet dar nu mi s-a parut suparator, il pot ignora. La planete , respectiv Jupiter si Saturn, magnificatia utila maxima a fost 150X. M-am dus si la 200X dar nu am vazut nimic in plus, doar o imagine mai mare. La planete am vazut, pe margini, acel halou dar mi s-a parut interesant ca doar pe partea cu Luna, pe cealalta parte nu se vedea. Imaginile sunt razor sharp cum spun americanii, chiar si la magnificatie 200X, in conditiile cerului bucurestean. Lucrul care imi place cel mai mult la acesta luneta este focuserul cu 3 viteze. Cred ca este acesta https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p9481_TS-Optics-2-5--Rack-and-Pinion-Focuser-with-M82x1-telescope-connection.html. Este mult peste crayford-ul cu care a venit newtonianul de 10 inch. Abia acum am inteles de ce platesc unii pe focuser sute de euro cand fac upgrade. Nu este un moft, ci o necesitate. Intr-o poastare viitoare voi discuta si despre aspectele care nu-mi plac. Asteptam colegii care au mai multa experienta cu acest tip de luneta :) ----------------------------------- tudor 13 Iul 2019 11:15 ----------------------------------- Foarte buna intentia de prezentare! Ar fi bine ca acest fel de prezentari sa fie acompaniate si de poze cu instrumentul tau, adica din seiunea de observatii sau din casa! Pentru ca instrumentele sunt mult mai interesante fotografiate in conditiile casnice ca sa zic asa. Astfel de imagini iti redau bine scara dimensionala a acestor obiecte. Din pozele de pe situri pe fundal alb zici ca toate au aceeasi dimensiune si au ceva steril. Instrumentul e mult mai frumos si interesant pozat in viata reala :) Spor la observatii! ----------------------------------- Rhemaxos 13 Iul 2019 11:23 ----------------------------------- Te referi la fotografii ale instrumentului sau ale imaginilor ce se vad prin instrument? :) Varianta a doua nu este posibila momentan pentru ca montura din dotare (AZGti) nu are cum sa sustina greutatea lunetei plus un DSLR atasat. Poate pe viitor, cānd va fi buget, ma voi uita si la o ecuatoriala dar pana atunci vreau sa invat cerul. ----------------------------------- valy 14 Iul 2019 11:02 ----------------------------------- Se refera la prima varianta :). ----------------------------------- Mircea Pteancu 14 Iul 2019 15:17 ----------------------------------- Numai intreb (eventual sugerez): oare acest topic nu ar fi potrivit la sectiunea de ''Review instrumente'' ? Mircea ----------------------------------- Rhemaxos 15 Iul 2019 16:56 ----------------------------------- Domnule Mircea, recunosc, am avut si eu aceasta dilema cānd am deschis topicul. Problema este ca nu sunt (inca) in postura de a face un review acestui instrument la nivelul la care am vazut ca sunt prezentate sculele in sectiunea review instrumente. ----------------------------------- Mircea Pteancu 16 Iul 2019 16:24 ----------------------------------- Nu-ti fa griji ,te descurci foarte bine. Doar am intrebat. Oriunde este topicul, te rog sa scrii despre rezultatele pe care le vei obtine in viitoarele teste si evaluari. Succes,Mircea ----------------------------------- GMax3 07 Ian 2021 12:44 Re: 102 f7 ED ----------------------------------- Intr-o poastare viitoare voi discuta si despre aspectele care nu-mi plac. A ramas in aer . Nu ne spui si ce nu iti place la acest tip de luneta ?