----------------------------------- Stanescu Octavian 17 Iul 2019 10:53 Eclipsa din 16 iulie 2019 pt forumul adormit ----------------------------------- Am urmarit aseara pe un cer frumos senin eclipsa . si cu ochiul liber si cu binoclu ieftin tasco 10x42 se vede super la 250 lei cu tasco . am facut si poze prin Newton 230mm pe montura Eq 6 pozat cu Canon EOS 6D ----------------------------------- valy 17 Iul 2019 11:05 ----------------------------------- Nu este adormit, se vegheaza din umbra! :) ----------------------------------- Starchaser 17 Iul 2019 12:09 ----------------------------------- Eclipsa văzută din ”balconatorul astronomic” printr-o lunetă terestră Bresser 20-60x60 la 25x și fotografiată cu Samsung J3. Norii au băgat capul în poză. ----------------------------------- Herr_Alien 17 Iul 2019 12:18 ----------------------------------- Telefon + reflector 114 mm. ----------------------------------- Erwin 17 Iul 2019 12:23 ----------------------------------- Faza maximă. Imagine realizată afocal, telescop newtonian D.Hinds 158/1240mm+ocular plossl 32mm generic+suport BTC (recomand!) + Huawei P20 Lite. Generația nouă de telefoane dă posibilitatea utilizatorului să regleze parametrii manual. Am făcut un pic de zoom pentru o încadrare mai bună, este de fapt crop pe senzorul de 16mpix al camerei. Locul observației a fost București Mall-Vitan rooftop. Surprinzător că turbulența a fost mică. ----------------------------------- tudor 17 Iul 2019 14:34 ----------------------------------- Eu am adormit pe la ora 2:00, asa ca m-am sculat tarziu :) Au fost nori de joasa altitudine deasupra Bucurestiului dar au lasat si "ferestre" destule pentru Eclipsa. Am facut aproximativ 50 de poze din care am folosit doar 8 poze pentru seria atasata. Am fotografiat eclipsa prin Maksutov 1000mm f10 + Olympus PEN F=2000mm. Am estimat eclipsa cu ochiul liber ca fiind L2 pe scara Danjon Am mai folosit cu placere si intens micutul binoclu Leica 10x25 (foarte detaliata imaginea prin el) ----------------------------------- iulian90 17 Iul 2019 14:36 ----------------------------------- Buna ziua. Am reusit sa observ si sa fotografiez si eu eclipsa de Luna de aseara. ;) Am fotografiat de la ora 23 ,putin dupa primul contact al Lunii cu umbra Pamantului si am continuat pana aproape de ora 2 noaptea, cu putin inainte de ultimul contact cu umbra, realizand 7 poze cu camera foto Canon 450D, prin telescopul reflector de 114mm. La inceput erau cam multi nori, dar spre miezul noptii cerul s-a mai degajat si la faza maxima a eclipsei cerul era curat bine. A meritat efortul de a sta pana la 2 noaptea, fiindca cine stie cand va mai fi o asemenea eclipsa, fie ea si partiala, cum a fost cea de aseara. :) ----------------------------------- valy 17 Iul 2019 17:13 ----------------------------------- Eclipsa vazuta din balconul bucurestean: ----------------------------------- tudor 17 Iul 2019 17:51 ----------------------------------- Voi la ce scara Danjon ati estimat Eclipsa? Puteti folosi acest indrumar https://www.astro-urseanu.ro/scara-danjon.html ----------------------------------- StarChild 17 Iul 2019 18:25 ----------------------------------- L1 ----------------------------------- iulian90 17 Iul 2019 19:38 ----------------------------------- Eu estimez undeva la L2 eclipsa de aseara, deoarece , umbra desi a fost destul de intunecata, totusi se puteau distinge marile lunare in dreptul umbrei, greu ce-i drept, si a avut o nuanta cenusiu-caramizie, deci batea spre caramiziu. ----------------------------------- Mircea Pteancu 17 Iul 2019 19:49 ----------------------------------- Nu chiar toata lumea a dormit ,dupa cum se poate vedea la postarea din 16 Iulie ora 16:27 : http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=188801#188801 Fotografii cu o parte a participantilor ,mai jos. Eclipsa propriu-zisa a fost fotografiata si ea,urmeaza sa le postam. De exemplu, Sergiu,membru al astroclubului nostru, a facut cel putin 100 de fotografii prin luneta sa Levenhuk 70x400mm. Il vedem pe Sergiu , chiar la stanga ,in a cincea fotografie : https://astroclubgalaxis.blogspot.com/p/galerie-foto.html Mircea ----------------------------------- Herr_Alien 17 Iul 2019 19:50 ----------------------------------- Tot L2 mi-a parut si mie: intunecata bine, dar cu tenta bruna. Asta in telescop, cam cu 30 de minute inainte de maxim. La inceput, cand am folosit doar binoclul, mi-a parut mai intunecata, mai spre L1. ----------------------------------- StarChild 17 Iul 2019 20:45 ----------------------------------- In link-ul dat de @Tudor legat de scara Danjon, se specifica cum trebuie facuta evaluarea, mai precis, cu ochiul liber. Normal ca in binoclu/telescop se pot distinge mai multe detalii. ----------------------------------- MariusP 17 Iul 2019 21:44 ----------------------------------- Cred ca incercarea de estimare in timpul eclipsei partiale e afectata de partea luminata a Lunii. Lumina face ca pupila ochiului sa fie mult mai mica decat in cazul totalitatii, iar umbra va parea mai intunecata decat este in realitate. ----------------------------------- tudor 17 Iul 2019 21:53 ----------------------------------- Da, estimarea pe scara Donjon trebuie facuta doar vizual, pentru ca instrumentul optic sau aparatul foto poate amplifica lumina. Mie, dupa cum am specificat si in prima mea postare, mi s-a parut L2 deoarece cu ochiul liber am distins o nuanta brun foarte inchis. Daca era L1 cred ca ar fi trebuit sa nu disting nici o nuanta de culoare decat cenusiu inchis. ----------------------------------- Stille 17 Iul 2019 22:42 ----------------------------------- Mie mi s-a parut L1. O nota maronie putea fi distinsa doar cu ajutorul Corbului, sau fotografic pe expuneri lungi. Apropo, estimarile Danjon se centralizeaza undeva, ca estimarile de variabile? Edit: mi s-a parut interesant ca prin telescop nuanta rosiatica era vazuta in preajma marginii discului. Ma intreb de ce. Asta e o chestie pe care am mai observat-o la privit partea intunecata prin telescop, marginea pare mai luminoasa ----------------------------------- tudor 18 Iul 2019 06:59 ----------------------------------- Da, estimarile Donjon se centralizeaza...vezi in linkul pus de mine cu doua postari anterioare Iar daliile poate ca se vad mai bine pe marginea discului si pentru ca sunt mai departate de lumina puternica a partii luminate, contrastul fiind mai moale. Suprafata partii luminate "radiaza" lumina de jur imprejur peste "granita" ei. Asta se observa in fotografiile supraexpuse ale partii luminate. ----------------------------------- Stille 18 Iul 2019 13:42 ----------------------------------- Cand am incercat sa le trimit o estimare pe eclipsa totala de anul trecut, cei de la Vasile Urseanu mi-au spus ca ei nu se ocupa cu centralizarea, deci la ei se pare ca nu :) ----------------------------------- nobody 19 Iul 2019 03:36 ----------------------------------- Edit: mi s-a parut interesant ca prin telescop nuanta rosiatica era vazuta in preajma marginii discului. Ma intreb de ce. Asta e o chestie pe care am mai observat-o la privit partea intunecata prin telescop, marginea pare mai luminoasa ----------------------------------- Stille 19 Iul 2019 10:12 ----------------------------------- Rosul stiu de unde vine, ce nu intelegeam eu e de ce e mai evident pe marginea discului. Nu are cum sa fie legat de pozitia Lunii in peticul de umbra, pentru ca s-a aplicat in continuu pe toata durata eclipsei. Intr-adevar, explicatia cu iluzia optica data de contrast e posibila. ----------------------------------- topacid 19 Iul 2019 11:13 ----------------------------------- Noi am ieșit cu publicul, în același timp a fost un rig care a tras eclipsa. În gif-ul cu darkside se observă neuniformități în interiorul umbrei care mătură Luna. Nu am făcut local adjustments deci chiar erau acolo. Asta apropo de ce tonuri și cât de întunecate erau de fapt. Pe vizual aveam 85mm și 300mm ca diametre, superb în ambele, mai ales niște ocultații din timpul totalității. Sunt niște artefacte pe partea luminată pe care le face canon. În rest, e o trovă de imagini de procesat când o fi timp. A fost o experiență super mișto eclipsa asta, deși era doar partială. Full HD aici https://www.youtube.com/watch?v=Yrp4JW_htZw și darkside gif la rezolutie excelentă aici https://ibb.co/6gTgdcV fulsize HDR https://ibb.co/BPDNTk3 Imagini cu 6D și TS Photoline125 f7.8 Cer senin tuturor! ----------------------------------- iulian90 19 Iul 2019 12:34 ----------------------------------- @topacid. Foarte reusite imaginile cu Luna, mai ales cea HDR, felicitari. :D A fost interesanta eclipsa de luna din 16/17 iulie, vremea a tinut cu noi, a fost mai mult senin prin tara (totusi in lunele zone a mai fost nori). ----------------------------------- topacid 19 Iul 2019 13:20 ----------------------------------- Mulțumesc Iulian, chiar sunt prea multe imagini de procesat post eveniment. Încă mai sunt la coadă :D Vedeți că pe gif-ul ăla puteți face zoom infinit, arată super detaliile umbrei. ----------------------------------- Mircea Pteancu 19 Iul 2019 15:38 ----------------------------------- Fotografii de la Arad ale eclipsei partiale de Luna ,realizate de catre Sergiu Ancateu,Lorena Levai,Armand Popa ,Balint Forro Eugen si Lidia Flutur Georgiu. Torma Csaba si Sergiu Ancateu au realizat fiecare cate o animatie. Balint Forro Eugen utilizeaza un telescop mare pe montura ecuatoriala ,Armand a folosit un DSLR iar Sergiu,Lorena si Lidia au facut fotografiere afocala cu telefonul prin telescoape azimutale. Nu stiu deocamdata ce echipament a folosit Csaba , de obicei foloseste dobsonianul sau Skywatcher de 8''. https://astroclubgalaxis.blogspot.com/2019/07/poze-cu-eclipsa-partiala-de-luna-din.html Sunt foarte incantat de buna participare a aradenilor de toate varstele la observarea acestui eveniment. Mircea ----------------------------------- iulian90 19 Iul 2019 17:22 ----------------------------------- Faine fotografii cu eclipsa, felicitari tuturor. :D Sper ca la urmatoarele eclipse de Luna vremea sa tina cu noi , cum a fost la eclipsa din 16/17 lulie. :) ----------------------------------- Mircea Pteancu 19 Iul 2019 19:43 ----------------------------------- Multumim Iulian ! Majoritatea sunt incepatori in fotografia astronomica,tot respectul pentru cei avansati. (Eu nici nu am de gand sa depasesc vreodata stadiul de incepator.) Prima asa-zisa eclipsa de Luna va fi una prin penumbra-ca si urmatoarele doua si va avea loc in Ianuarie 2019 si va avea o magnitudine de abia 0,111.Cu greu se va vedea ceva,zic eu. Urmatoarea din Iunie va avea magnitudinea de 0,399... poate,poate... Cea din Iulie cu magnitudinea de 0,639 pare un pic mai promitatoare. Abia la 16 Mai 2022 va fi o eclipsa adevarata cu magnitudinea de 1.4 ,vizibila din Europa ,nu sunt sigur ca si din Romanica.Dar sper ca ... igen ! Datele de mai sus sunt de la Fred Espenak , NASA GSFC. Master dixit,ego dixit! Mircea ----------------------------------- adic 20 Iul 2019 13:20 Eclipsa de luna ----------------------------------- Vin si eu cu o fotografie facuta cu ASI120MC si refractor 120X1000 ----------------------------------- Herr_Alien 20 Iul 2019 18:06 ----------------------------------- Abia la 16 Mai 2022 va fi o eclipsa adevarata cu magnitudinea de 1.4 ,vizibila din Europa ,nu sunt sigur ca si din Romanica.Dar sper ca ... igen ! Nem, din pacate. Luna apune la 05:46. Prindem doar inceputul fazei partiale - vezi poza atasata. ----------------------------------- Mircea Pteancu 20 Iul 2019 18:30 ----------------------------------- :o :? :x :( :evil: ----------------------------------- Cristian F 21 Iul 2019 08:55 ----------------------------------- Multumim Iulian ! Majoritatea sunt incepatori in fotografia astronomica,tot respectul pentru cei avansati. (Eu nici nu am de gand sa depasesc vreodata stadiul de incepator.) Prima asa-zisa eclipsa de Luna va fi una prin penumbra-ca si urmatoarele doua si va avea loc in Ianuarie 2019 si va avea o magnitudine de abia 0,111.Cu greu se va vedea ceva,zic eu. Urmatoarea din Iunie va avea magnitudinea de 0,399... poate,poate... Cea din Iulie cu magnitudinea de 0,639 pare un pic mai promitatoare. Abia la 16 Mai 2022 va fi o eclipsa adevarata cu magnitudinea de 1.4 ,vizibila din Europa ,nu sunt sigur ca si din Romanica.Dar sper ca ... igen ! Datele de mai sus sunt de la Fred Espenak , NASA GSFC. Master dixit,ego dixit! Mircea "Avansat " e doar un mod de a spune pentru ca la fiecare sesiune e ceva de invatat sau ceva care sa nu functioneze cum trebuie dintr.un motiv sau altul raspunsul fiind acelasi ( de ce nu vrea ). Asa ca din avansati ne intoarcem la incepatori si o luam de la capat.