----------------------------------- Armand Popa 31 Iul 2019 13:36 Observatorul Pannon Csillagda si tabara de astronomi Meteor ----------------------------------- In data de 27.07.2019, am participat impreuna cu Torma Csaba de la Astroclubulu Galaxis Arad ,insotiti de Frnda Attila,la o vizita in Ungaria la Complexul astronomic ''Pannon Csillagda '' dupa care ne-am dus la intalnirea ''Asociatii Astronomice Maghiare''/ ''Magyar Csillagaszati Egyesulet '' -prescurtat M.Cs.E. , desfasurata la Tarjan, langa orasul Tatabanya. Detalii despre viziata si mai multe poze aici: https://astroclubgalaxis.blogspot.com/2019/07/vizita-astroclubului-galaxis-la.html A fost o experienta inedita, atat observatorul cu planetariul 3D in sistem Imax, copia roverului Opportunity si a costumului spatial folosit in programele Apollo, cat si seria de instrumente optice de la tabara Meteor. Am avut ocazia sa vad atat solutii ATM inedite si ingenioase , cat si instrumente optice foarte scumpe. Din pacate seara de observatii a fost anulata din cauza norilor, dar si asa am ramas cu o experienta pe care o recomand tuturor! ----------------------------------- Matrixul 31 Iul 2019 15:15 ----------------------------------- Felicitari pentru reusita ! P.s. Habar nu aveam cat de simplu este sa faci un binocular din 2 Newton-uri....Oglinzile secundare rasucite si 2 prisme pe o sina... ----------------------------------- tudor 01 Aug 2019 08:07 ----------------------------------- Foarte frumoasa axperienta! Si mie mi-a placut binoclul newton. Privirea cu spatele pe langa unele dezavantaje are insa un mare avanaj: cu cat te vei uita mai spre zenit cu atat privirea va fi indreptata in jos, deci mai relaxanta. ----------------------------------- Erwin 01 Aug 2019 10:35 ----------------------------------- Cu condiția să nu porți pălărie, să nu vigneteze borul! :D ----------------------------------- tudor 01 Aug 2019 10:47 ----------------------------------- Sau sa nu ai parul valvoi cum il am eu :lol: ----------------------------------- Mircea Pteancu 01 Aug 2019 12:51 ----------------------------------- Armand,Csaba Felicitari pentru aceasta interesanta calatorie. E regretabil ca vremea nu a fost buna,mi-ar fi placut sa aflu parerea voastra despre cele vazute cu un telescop binocular de 10'' si despre imaginea planetelor in telescopul Schiefspiegler. Multi amatori din Vestul Romaniei sunt membrii ai M.Cs.E. ... cunosc si eu pe unul care-i membru din 1995 ! Va invit sa aruncati o privire in baza lor de rapoarte de observatii de la linkul de mai jos. ''Melyeg'' inseamna Deep Sky , ''Bolygok''=planete,''Hold''=Luna,''Ketosok''=stele duble. http://eszlelesek.mcse.hu/main.php Sistemul de telescop binocular discutat are o vechime cam de 100 de ani , este prezentat in volumele ATM ale lui Ingals. Legat de palarie,intradevar,nu stiu daca acest tip de telescop este foarte raspandit in Texas ! :P In Oas n-ar fi o problema... Mircea ----------------------------------- valy 01 Aug 2019 23:37 ----------------------------------- Lasand la oparte instrumentele, mie imi place poza de grup :) ----------------------------------- Matrixul 02 Aug 2019 14:04 ----------------------------------- Sunt curios : noi avem prin tara o asemenea locatie deschisa spre cer, la munte sau la deal, cu drum asfaltat pina acolo, sa putem pune un cort fara sa fim deranjati o noapte ?... Sa ne putem strange fara liste, fara rezervari , fara meniuri si alte complicatii ? ----------------------------------- tudor 02 Aug 2019 14:39 ----------------------------------- Locul pare foarte bine organizat, dar parca prea aproape de oras. Noi avem mult mai multe locuri mai ferite de lumina si mai bune pt observatii, dar ca sa ajungi la acel cer negru trebuie sa-ti cami rupi masina prin drumuri neasfaltate. Dar exista si variante de compromis asemanatoare ca poluare lumnioasa cu Tarjan (dupa cum vedem pe harta poluarii luminoase), de exemplu pt bucuresteni la Comana, unde ne intalnim destul de des. La fel si celelalte orase din tara au cate un "Tarjan" in apropiere unde se intalnesc mai multi la un cer decent. Dar asa organizat cu muzeu, planetarium etc nu cred sa avem...pacat