----------------------------------- rbrtgmn 05 Aug 2019 20:41 colimare newtonian bucuresti ----------------------------------- Buna seara, Am un newtonian f5 / goto, cred ca fac ceva gresit cand il colimez, spun asta pt ca atunci cand defocusez pe o stea, apare un disc mai mare, disc care nu este centrat, si iese pe o parte din reticulul ocularului. Asta inseamna ca pierd din lumina dupa cunostiintele mele de incepator. Am citit si urmarit foarte multe tutoriale, imi scapa ceva sau e ceva stricat la telescop. Sunt din bucuresti si ma pot deplasa, Cunoaste cineva si ma poate invata sa colimez cu chesier, cu laser nu rezolv problema pe care o am. Multumesc Cer senin! ----------------------------------- 2SKY 05 Aug 2019 21:25 ----------------------------------- Salut . scoti colimatorul si te uiti prin portocular si ar trebui sa vezi oglinzile centrate . Daca apar clemele de prindere a primarei , acestea trebuie sa se vada egal in fiecare parte . La tine oglinzile nu au aceiasi axa optica si secundara este descentrata . Se centreaza /colimeaza secundara din cele 3-4 suruburi nichelate de pe tub , pina oglinzile sint concentrice . Apoi pui cheshire , si ajustezi fin cele doua oglinzi pina cerculetul de pe primara apare in mijlocul tintei reticulului. ----------------------------------- rbrtgmn 06 Aug 2019 08:33 ----------------------------------- salut mersi de mesaj am facut dupa cum spui, cu suportul de 1.25" nu se pot observa clemele, cu cel de 2" se vede toata oglinda, acu ca imi zici, cred ca trebuie sa ridic focuserul pana se vad putin clemele, dar cred ca este relativ si la punctul din care privesti prin suportul de ocular de 2", ar trebui sa fie in centru, teoretic, cam greu asta, cel putin pt mine what about this? ----------------------------------- Mircea Pteancu 06 Aug 2019 14:33 ----------------------------------- Pentru prima faza de colimare : Confectioneaza un ''capacel'' din cutiuta de plastic de film foto din iepoca de dinainte de foto digital. Se taie fundul iar in capac in centru o gaura de 2-3mm. Cutia de fil are ''fix'' 1.25''. Pui capacelul in adaptorul 1.25'' ,totul il pui in focuserul de 2'' si privesti prin ''capacel''. Rolul sau este tocmai de a tine ochiul centrat ,pe axa. ''Discul'' stelar de care vorbesti ,cum adica nu este centrat ? Fata de cine ? Ia-ti timp si explica mai in detaliu si poate o scoatem la capat. Si apropo,dispozitivul se numeste Cheshire , nu ''chesier''. Mircea ----------------------------------- rbrtgmn 06 Aug 2019 15:18 ----------------------------------- discul care apare cand defocusezi nu este centrat adica se vede ca oglinda primara din in imaginea atasata, acum fiind colimat cu laser capacelul de care vorbesti, cred ca tine loc de chesier?! multumesc ----------------------------------- tudor 06 Aug 2019 15:49 ----------------------------------- Te pot ajuta eu, dar nu prea am timp saptamana asta! Si eu tot cu metoda capacel amintita de Mircea imi colimez telescopul vorbim pe PM Si apropo,dispozitivul se numeste Cheshire , nu ''chesier''. Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 06 Aug 2019 19:52 ----------------------------------- Mda, e dezastru ! Ai rabdare pana te poate ajuta Tudor. Nu-i ''mare filozofie'' dar e greu de explicat si de inteles in scris ,iti va explica el prin viu grai. Unii te vor incuraja sa continui sa incerci sa colimezi singur. La cum arata lucrurile ,sfatul meu este sa lasi suruburile in pace,risti sa dai de pamant cu ceva. Mircea ----------------------------------- Erwin 07 Aug 2019 05:57 ----------------------------------- Mircea, cutiuțe de film nu se mai găsesc și nu toate au 1.25", adică 31.7mm. Unele au 32mm și nu încap în focuser. Dar se găsesc niște capace de țevi de instalații din PVC gri care au 32mm și pot fi șmirgheluite sau calibrate la cald cu un port-ocular pentru a ajunge la dimensiune. Dacă ai răbdare, peste 2 săptămâni și ceva mă voi întoarce din concediu și te pot ajuta. De altfel există mulți astro-amatori în București, majoritatea cu bunăvoință și pricepere doar că e vremea taberelor și vacanței. ----------------------------------- 2SKY 07 Aug 2019 19:42 ----------------------------------- rbrtgmn ,fa o poza din fata a tubului pentru a se vedea spiderul si poti masura cele 4 brate...se vede clar ca nu au toate aceiasi lungime . E posibil ca privita secundara prin portocular sa nu se vada rotunda ! ci eliptica ?. In poza pusa , unde este pe tub iesirea spre focuser / ocular ? Poate a incercat cineva sa puna binoviewer ?..tubul este SH ? ----------------------------------- rbrtgmn 03 Sep 2019 12:40 colimare newtonian ----------------------------------- Te pot ajuta eu, dar nu prea am timp saptamana asta! Si eu tot cu metoda capacel amintita de Mircea imi colimez telescopul vorbim pe PM Si apropo,dispozitivul se numeste Cheshire , nu ''chesier''. Mircea salut Tudor, te rog ne putem vedea zilele acestea sa ma ajuti cu colimarea? ai timp? mersi ----------------------------------- Erwin 03 Sep 2019 19:15 ----------------------------------- În ce zonă/sector stai? Și eu și Tudor stăm în sectorul 4. ----------------------------------- rbrtgmn 03 Sep 2019 20:14 ----------------------------------- asemenea, aveti pm, multumesc