----------------------------------- florincosta 13 Aug 2019 17:31 achizitie camera ----------------------------------- Pentru un televue 101NP ce camera buna-foarte buna (color) imi puteti recomanda?Am dslr dar nu prea ma pricep, sincer as dori o camera user friendly.montura e heg5 pro deci nu ar fi probleme. ----------------------------------- valy 13 Aug 2019 18:40 Re: achizitie camera ----------------------------------- ..Am dslr dar nu prea ma pricep, sincer as dori o camera user friendly...In general astrofoto nu e user friebdly, cel putin la inceput :). Ce probleme ai avut cu DSLR-ul? ----------------------------------- florincosta 13 Aug 2019 20:18 ----------------------------------- nu prea stiu cu setarile ----------------------------------- valy 13 Aug 2019 21:56 ----------------------------------- Iso 1600 si timp de expunere 30 sec, dupa care variezi intr-o parte sau alta in functie de rezultat si obiect. Presupunem ca este vorba de DSO, la planete sau Luna este alta discutie. Oricum la o camera userfriendly ai aceleasi setari ca si la DSLR. ----------------------------------- florincosta 13 Aug 2019 23:13 ----------------------------------- o sa incerc asa si vad ce iese.merci. ----------------------------------- florincosta 16 Aug 2019 18:50 ----------------------------------- si totusi pentru acest tip de telescop ce camera imi recomandati ----------------------------------- valy 16 Aug 2019 22:29 ----------------------------------- Ce buget ai? ----------------------------------- florincosta 16 Aug 2019 22:51 ----------------------------------- asa cum am specificat camera buna-foarte buna. ----------------------------------- MrSpace 17 Aug 2019 14:40 ----------------------------------- La ce telescop aveti acolo, e pacat sa faceti rabat la calitate. Mergeti la sigur cu: https://www.qhyccd.com/index.php?m=content&c=index&a=show&catid=94&id=55 ----------------------------------- florincosta 17 Aug 2019 18:03 ----------------------------------- qhy 8l ar fi ok? parca avea cineva la vanzare . ----------------------------------- toriqo 20 Aug 2019 11:21 ----------------------------------- nu pentru tubul din screenshot. are pixelul prea mare. ----------------------------------- florincosta 20 Aug 2019 15:02 ----------------------------------- pai tocmai de aceea va cer sfatul ca nu ma pricep.atunci ce s-ar potrivi.buget 500-1000. ----------------------------------- toriqo 20 Aug 2019 15:08 ----------------------------------- teoretic, orice camera cu pixelul intre 2 si 5.2 microni... zwo asi, atik... ----------------------------------- valy 20 Aug 2019 15:17 ----------------------------------- Daca vorbim de camere dedicate DSO cu racire, 500E este cam pretul de pronire, si se duce pana spre 5000E, crescand odata cu cresterea dimensiunii senzorului, de exemplu: https://www.teleskop-express.de/shop/index.php/cat/c16_Cooled-Cameras.html ----------------------------------- florincosta 02 Sep 2019 18:07 ----------------------------------- cred ca raman la aceasta e ok? https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p8386_ZWO-Color-Astro-Camera-ASI178MC-cool---Chip-D-8-82-mm.html ----------------------------------- toriqo 03 Sep 2019 07:13 ----------------------------------- Personal nu sunt un fan al camerelor color insa este o alegere ok. Citeste pe net review-uri despre ea, pregateste-te sa investesti si intr-un filtru antipoluare (UHC, pot recomanda baader, stiu ca este excelent) si de asemenea cauta un retailer care permite retururi (daca dintr-un motiv sau altul nu iti place camera, o returnezi si ceri altceva sau banii inapoi). ----------------------------------- valy 03 Sep 2019 11:03 ----------------------------------- In contextul in care ai deja un DSLR, ar fi cateva observatii: - senzorul este mult mai mic, acopera mult mai putin cer fata de senzorul DSLR deci nu vei putea incadra complet obiecte mari (daca este cazul) - este tot color - necesita un laptop/PC pt. controlul camerei Avantajul mare este ca ai racire, plus un control mai "rafinat" din soft in sensul ca este mai flexibila decat un DSLR. ----------------------------------- florincosta 06 Sep 2019 20:47 ----------------------------------- camera pe care o detin e canon 77d nemodificat.il folosesc si pentru foto in vacante.de aceea optez pentru o camera dedicata. ----------------------------------- radug 08 Sep 2019 20:50 ----------------------------------- eu ti-as recomanda aceasta camera: https://astronomy-imaging-camera.com/product/asi294mc-pro-color ----------------------------------- florincosta 09 Sep 2019 07:19 ----------------------------------- cred ca pe acest forum nu voi gasi asi 294 de vanzare daca stie cineva un site cu vanzari astro sh de prin europa il poate posta aici. ----------------------------------- florincosta 11 Sep 2019 19:54 ----------------------------------- intre zwo asi 294mc pro si https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6095_ATIK-Color-CCD---Sensor-16mm-diameter---9-MP---3-69-m-Pixel.html care se merita? rog raspunsuri urgent. ----------------------------------- iosif 11 Sep 2019 20:40 ----------------------------------- Asi e mai buna. Daca vrei color, si un mare avantaj e ca e recita la -45, ce la DSLR nu ai. La Asi mai ei un filtru UHC, s-au CLS si poti face poze si pe un cer mai poluat luminos. Atik e buna si ea,dar fiecare camera are si plusuri si minusuri. ----------------------------------- florincosta 11 Sep 2019 20:54 ----------------------------------- tocmai ce am citit un vs intre cele doua camere,asi e mai buna. ----------------------------------- iosif 11 Sep 2019 21:00 ----------------------------------- Da, mergi linistit cu ea mult si bine, iar daca o folosesti adecvat nu ai probleme. Important e sa faci racirea si incalzirea, in minim 30 minute, si chiar mai mult daca nu te preseaza timpul. Un soft de captura foarte bun recomant sa ei SGPro. E cu plata si ai in el tot ce-ti trebuie. http://mainsequencesoftware.com/products/sgpro Cer senin. ----------------------------------- florincosta 02 Apr 2020 14:31 ----------------------------------- Pana la urma am comandat zwo asi 294 mc pro color de la producator.am asteptat ceva oferte sh dar nimic.ce altceva mai trebuie luat si ma refer la distantiere, filtre sau altele pentru inceput? ----------------------------------- dmtr69 02 Apr 2020 18:38 ----------------------------------- Salut! Si eu am luat-o tot de la producator, insa daca faci socoteala, nu economisesti decat 100-200lei. Nu se merita ( doar daca este vreo oferta speciala). Trebuie sa faci declaratie vamala si imputernicire pentru firma de curierat sa se ocupe ei de vama. Taxa vamala si TVA-ul m-a costat 1000lei. Adaptoarele T2 incluse (21 si 16,5mm) te ajuta daca ai corector de coma sau FR/FF ce necesita 55mm backfocus. Pentru alte distante trebuie sa-ti iei alte adaptoare. Fa-ti socoteala de acum de ce ai nevoie, in functie de setup. Filtre utile: IR Cut (L), un filtru pentru poluare luminoasa ( recomand IDAS LPS D1), eventual un filtru duo-narrowband ( sunt mai multe pe piata, cu cat e mai ingusta banda, cu atat este mai scump) pentru nebuloase de emisie. Filtrele sa fie pe format 2" ( le pui in fata corectorului). ----------------------------------- florincosta 08 Apr 2020 23:46 ----------------------------------- Eu nu am completat sau imputernicit firma de curierat.Mai vedem.Camera ar trebui sa ajunga pe 15.04 . Ok cu filtrele am inteles cam ce mi-ar trebui acum nu stiu in legatura cu ghidajul eu detin un telescop tip fast. Pentru inceput voi folosi camera fara ghidaj dar sigur va trebui sa achizitionez ceva,Ce? Am vazut multe setupuri cu asi air pro, ma va ajuta asa ceva? As dori setupul sa fie cat mai usor de folosit din mai multe motive,sunt incepator in astrofoto si nu am nici timpul necesar oricat mi-as dori pentru documentare.prefer mult mai mult sa invat de la cineva cand iesim la stele. ----------------------------------- florincosta 25 Apr 2020 14:58 ----------------------------------- Ieri am primit camera.Da a fost nevoie sa imputernicesc serviciul de curierat si sa platesc taxe vamale.Am platit 55 usd deci per total am iesit bine cu pretul.Acum nu stiu ce adaptor imi trebuie pentru reducatorul de focala sa il conectez la camera.atasez poze.Si pentru unele produse pe care le-am comandat si vor veni saptamana viitoare sper de ce cabluri sau adaptoare mai am nevoie?Acestea sunt produsele comandate Filtru IDAS nebuloase LPS-D1 2" Computer astrofotografie ZWO ASIAIR PRO Autoguider (A.I.) Lacerta MGEN-3 Adaptor de montare QHY Polemaster HEQ-5, Sirius EQ-G Luneta ploara electronica QHY PoleMaster, fara adaptor montare Deasemenea am incercat softul celor de la asi pentru capturi foto mi se pare ok dar pozele au fost facute din curte fara ghidaj,filtru deci foarte slabe calitativ.Apropos pentru ghidaj cu lacerta mgen3 e mai buna o luneta de ghidaj sau OAG? ----------------------------------- florincosta 29 Apr 2020 14:52 ----------------------------------- dintre cele 2 adaptoare care e ok pentru conectare ? https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p930_Tele-Vue-T2-Adaptation-for-Flattener-and-Paracorr-Universal.html sau https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1114_TS-Optics-Tele-Vue-Adapter-2-4---65-mm--Parcorr-Thread-to-M48-Filter-Thread.html diametrul partii de conectare a reducatorului cca 6 cm deci 2,4 inch si cel al camerei cca 4.2 cm ----------------------------------- saiph 29 Apr 2020 16:13 ----------------------------------- Pai, primul - 2.4"-T2 (adica, de la cei 61mm ai reducerului la cei 42mm ai camerei - vorbim in milimetri, ca doar nu suntem croitori :D - asta era gluma preferata a profului de desen tehnic) ----------------------------------- florincosta 29 Apr 2020 16:46 ----------------------------------- multumesc mult!