----------------------------------- Stille 29 Sep 2019 16:44 Ce montura alt-az ati recomanda pt un Mak 90/1250 ----------------------------------- Ce spune in titlu :) Am fost curioasa la inceput daca sta bine si pe un trepied foto, dar nu prea sta, cel putin nu pe dracia mea de-un kil :)) ----------------------------------- saiph 30 Sep 2019 08:51 ----------------------------------- O montura AZ3 nu ar trebui sa aiba probleme cu un instrument asa micut. E usoara, relativ ieftina, are miscari fine, nu trebuie sa stii sa rezolvi integrale ca sa o folosesti :) Singura chestie care te va incurca putin, probabil, va fi limitarea cursei de reglare in Alt si Az - nu e pe mecanism melc-roata ci surub-piulita, a carui cursa, evident, o data si-o data tot se termina :D Am folosit AZ3 inclusiv pt Max102 si era setupul meu grab&go preferat. Mai nou e altul, dar asta e alta poveste. Sunt si trepiede care tin 2-3 kg, dar ca sa gasesti unul de calitatea necesara utilizarii Makului (miscari fine, fara reveniri elastice, sa nu batzaie..) probabil te va costa o buna parte din pretul unei AZ3. Desigur, vei avea avantajul ca il vei putea folosi apoi si pt foto/video, dar va fi cu totul altceva; mi se pare mai versatila montura. ----------------------------------- iosate 23 Sep 2020 16:42 ----------------------------------- Se poate folosi un trepied de statie totala. E mai stabil decat orice trepied foto. Exista si din lemn la 6.5kg. Nu se misca absoulut deloc ----------------------------------- GunDALF 23 Sep 2020 16:44 ----------------------------------- AZ-GTi. Are GoTo si e destul de accesibila. Mai mult, o poti folosi in mod ecuatorial. Cam vechi subiectul, dar daca tot l-ai dezgropat. ----------------------------------- saiph 23 Sep 2020 19:14 ----------------------------------- Probabil colega noastra a si schimbat intre timp instrumentul, dar chiar si-asa - de ce-ai vrea sa cari dupa tine un trepied de 3-4 ori mai greu decat instrumentul? (care se presupune ca e grab'n'go si e cam numai pt vizual) :)