----------------------------------- Blakut 06 Dec 2009 13:46 Termeni de Astronomie 1 ----------------------------------- Astronomie - Stiinta care studiaza miscarea, structura si compozitia corpurilor ceresti si a ansamblurilor de corpuri ceresti. Astronomia poate fi considerata un subiect interdisciplinar, care contine: astrometria, astrofizica, mecanica cereasca, cosmologia etc. Astrologie - pseudo-stiinta, se bazeaza pe credinta ca pozitia unor planete si a Soarelui in raport cu Pamantul influenteaza viitorul fiecarei persoane. Astrometria - Ramura a astronomiei care se ocupa cu studierea, explicarea si determinarea pozitiilor si miscarilor corpurilor ceresti Astrofizica - Ramura a astronomiei care se ocupa cu studierea proprietatilor fizice ale universului, aceasta insemnand studierea corpurilor ceresti, a spatiului dintre ele si a interactiunii lor. Cosmologia - ramura a astronomiei care studiaza si trateaza universul in totalitatea sa si evolutia sa la scara cat mai mare. Constelatie - Regiune a boltii ceresti, marginita de zone bine definite. Exista 88 de constelatii, definite de IAU. Bolta cereasca - Sfera imaginara, de raza arbitrar de mare (nedefinita), concentrica cu Pamantul si avand aceeasi axa de rotatie. Toate obiectele de pe cer pot fi proiectate pe aceasta sfera, astfel incat distanta pana la ele, care oricum este mare, devine irelevanta, singurul lucru necesar pentru a le defini pozitia pe cer fiind pozitia pe suprafata acestei sfere. De pe Pamant se proiecteaza inafara, pe aceasta sfera, ecuatorul ceresc, si polii ceresti (Polul Sud Ceresc si Polul Nord Ceresc). IAU - International Astornomical Union Unitate Astronomica (AU) - Unitate de lungime, egala cu aproximativ 150 de milioane de km, definita de IAU ca fiind distanta medie dintre Pamant si Soare masurata in timpul unei revolutii complete a Pamantului in jurul Soarelui. [marimea exacta: 149.6e+9 m] ----------------------------------- M.Gabriel 06 Dec 2009 14:33 ----------------------------------- Parsec, unitate de măsură a lungimii definită ca distanța de la care 1 ua se vede sub unghiul de 1" sau Pământul are o mișcare de paralaxă de 1". Este egală cu 3,26163626 ani-lumină, 206 264,806 ua sau 3,08568025 Ś 10la puterea16 m. Sursa: Wikipedia ----------------------------------- marius78 06 Dec 2009 16:43 ----------------------------------- Poate o sa fie util. Cefeide. clasa de stele variabile a caror stralucire raza si temperatura superficiala prezinta oscilatii cu aceeasi perioada (cuprinsa intre 1 si 50 d)denumirea provine de la steaua Cephei prima stea de acest tip descoperita in (1784). Centroid. punct din spatiu care se misca cu o viteza egala cu viteza medie a obiectelor ceresti ce se gasesc intr-o vecinatate infinitezimala a acestuia ; reprezinta centrul geometric al obiectelor din vecinatatea sa .Astfel, centroid solar este punctul ce se misca in Galaxie cu viteza medie a stelelor cuprinse in sfera inconjuratoare cu raza de 100 pc ,iar la studiul rotatiei Galaxiei se considera centroid galactic avand vecinatatea cu raza de 2 Kpc. Colaps gravitational. crontactie rapida gravitationala,asemanatoare caderi libere a unei stele ,insotita de eliberarea unei mari cantitati de energie .Poate duce la foarmerea unei stele de neutronice ,la care colapsul gravitational este oprit de presiunea gazului neutronic degenerat . Polodie. curba complicata putand fi inscrisa intr-un patrat cu latura de 25 m descrisa pe suprafata Pamnatului de polul nord instantaneu de rotatie (miscarea polilor pamantului )perioada cu care acest pol descrie o rotatie completa in timpul unei pozitii mijlocii . Libratie. miscare aparenta ,de usoara balansare a globului lunar fata de pozitia sa mijlocie ,care permite observarea de pe Pamant a ceva mai mult de (59%) din suprafata lunara. ----------------------------------- Gabriel Muranca 06 Dec 2009 17:29 ----------------------------------- :shock: ----------------------------------- marius78 06 Dec 2009 19:11 ----------------------------------- Limita Roche./ Suprafata echipotentiala limita care trece prin punctul interior Langrange a doua mase punctuale ,ce se misca una in jurul celeilalte potrivit legilor lui Kepler .In evolutia lor catre faza gigantica o stea a unui sistem binar apropiat poate ajunge la aceasta limita ,materia sa poate ei poate fi atrasa de cea de-a doua stea prin punctul Langrange interior L.R este importanta in studiul stelelor duble cu transfer de materie. Potential Gravitational./ Potential al fortei gravitationale ,ale carei derivate partiale dupa diferite directii sunt numeric egale cu componentele acesteia dupa directiile respective .Folosirea (p.g) simplifica uneori studiul campurilor de forte datorita ca aceasta este o marime scalara ,pentru a carei definire este necesara doar cunoasterea marimii sale. Relatie perioada luminozitate ./ Relatie dintre perioadele si luminozitatile stelelor cu pulsatii de tipul δ Cep potrivit careia magnitudinilelor absolute M sunt aprox proportionale cu logaritmul perioadelor T Retrogradarea (liniei) nodurilor./ Miscarea de rotatie in sens retrograd a liniei nodurilor orbitei unei planete sau al unui satelit in planul eclipticii datorita perturbatiilor produse de atractiile reciproce ale celorlalte corpuri din sistemul solar sau de forma nesferica a acestora .In cazul planetelor (r.n) este mai mica de 1' pe an in timp ce in cazul lunii este de c.a 19 grade si 20' pe an . ----------------------------------- marius78 06 Dec 2009 19:45 ----------------------------------- Digresiune (maxima) / . Pozitie a unei stele care trece la meridian la nord de zenit ,corespunzatoare elongatiei maxime estice sau vestice a acesteia. Dihotomie./. Faza a planetelor interioare orbitei Pamantului -Mercur-si Venus - ,in care acestea apar sub forma jumatatii de disc .Survine exact cand directiile Pamant-Soare si Pamant-Planeta formeaza un unghi drept (cand planeta este in cuadratura cu Soarele). Dinamica Stelara./. Ramura a astronomiei stelare care studiaza miscarea stelelor si evolutia sistemelor stelare sub influenta fortelor care actioneaza asupra lor. Diatanta Zenitala ./. Una din coordonatele astronomice orizontale ,egala cu unghiul dintre directia spre astru si verticala locului (complement al inaltimii deasupra orizontului) ----------------------------------- Teo 06 Dec 2009 20:57 Dictionar de astronomie ----------------------------------- NU VA MAI CHINUITI ! AM INCARCAT AICI CEL MAI BUN SI CUNOSCUT DICTIONAR DE ASTRONOMIE IN LIMBA ROMANA. IL PUTETI DESCARCA DE AICI : http://www.4shared.com/file/166803457/7cdd6c57/DICTIONAR_DE_ASTRONOMIE_SI_AST.html SUCCES ! ----------------------------------- marius78 06 Dec 2009 21:22 ----------------------------------- Atentie multi termeni au fost schimbati ,dupa cum se vede este editat in 1977 ,spun asta pentru ca eu il am in varianta originala (editat).La vremea respectiva era unul dintre cele mai complexe dictionare ,acum insa este un pic depasit. ----------------------------------- Doru Dragan 06 Dec 2009 21:49 ----------------------------------- Termenii: Digresiune, Dihotomie, Centroid si Polodie sunt foarte valabili :) ----------------------------------- Teo 07 Dec 2009 00:16 Si eu am acest dictionar in varianta originala ----------------------------------- Si eu am acest dictionar in varianta originala, tiparita. Dar gasindu-l mai demult pe net, l-am pastrat si il impart si cu cei care nu il au acasa, in varianta tiparita. Eu il consider un dictionar foarte bun care nu trebuie sa lipseasca din biblioteca niciunui astronom amator. Evident ca este o carte veche, dar in masura in care nu exista una mai noua care sa o egaleze, reprezinta o sursa valoroasa de informatie. Nu tot ceea ce este vechi, inseamna ca este si depasit. Poate ramane cel putin complementar cartilor noi. Personal il am de peste 7 ani (cumparat de la un anticariat din Bucuresti ) si pot spune ca am invatat multe din el. ----------------------------------- marius78 07 Dec 2009 11:29 ----------------------------------- Termenii: Digresiune, Dihotomie, Centroid si Polodie sunt foarte valabili :) Am incercat sa aleg termenii valabili ,tot ce am scris este valabil. ----------------------------------- Blakut 08 Dec 2009 01:13 ----------------------------------- Se tot plangea lumea ca nu e pe forum glosar. E acuma o sa fie, stergeti va rog comentariile, ca sa ramana aici doar ce e ontopic. Cine vrea sa puna dictionare sau linkuri, o poate face la util. ----------------------------------- Abel Cavași 08 Dec 2009 08:04 ----------------------------------- Vă felicit pentru inițiativa voastră recentă de a continua cu acumularea unor definiții utile acestui forum. Vă reamintesc, însă, că secțiunea forumului nostru numită „[url=http://www.astronomy.ro/wiki/index.php/Pagina_principal%C4%83]AstroWiki” și apărută ulterior „[url=http://www.astronomy.ro/forum/Glosar-f44.html]Glosar”ului este mult mai indicată pentru elaborarea noțiunilor, pentru simplul motiv că la una și aceeași definiție pot contribui mai mulți dintre cei care se pricep, nu doar persoana care a deschis articolul, iar rezultatul acestei munci colective este mult mai bine structurat decât s-ar putea face pe forum. Așadar, vă recomand cu căldură să vă faceți cont la AstroWiki și să contribuiți la conținutul de acolo în măsura posibilităților voastre. De asemenea, îi sugerez pe această cale administratorului nostru să creeze și pe forum un buton vizibil care să trimită direct la AstroWiki. Vă mulțumesc. ----------------------------------- Blakut 09 Dec 2009 14:19 ----------------------------------- Pai asa avem direct wikipedia, adio si astrowiki si glosar. Faceti cum credeti... ----------------------------------- marius78 14 Dec 2009 08:06 ----------------------------------- Daca se poate sa punem aici toate prescurtarile legate de optica/oglinzi/calitate optica si sa le explicam asa o sa ramana scris undeva ,nu de alta dar nu ma descurc bine cu Modas si ar fi bine ptr toata lumea sa le avem scrise. :) ----------------------------------- Mizuko 12 Iun 2011 14:09 ----------------------------------- Bună ziua, Vin și eu la dumneavoastră cu o dilemă. Traducerea ”gaură neagră supermasivă” este corectă în limba noastră? Adică a apărut scrisă în vreun manual sau vreo carte de astronomie? Știu că pe wikkipedia și alte surse de genul, apare traducerea asta, dar nu am încredere în ea. Fiindcă majoritatea informațiilor de acolo sunt traduse prin calcuri din varianta wikki in engleză (cum este și în acest caz), iar eu am nevoie de traducerea oficială a ”supermassive black hole”. Mai românesască ar suna varianta ”gaură neagră uriașă”, dar mă tem că nu exprimă exact acelși lucru.. Mulțumesc ----------------------------------- Patricia Radut 18 Ian 2013 21:29 Re: Dictionar de astronomie ----------------------------------- NU VA MAI CHINUITI ! AM INCARCAT AICI CEL MAI BUN SI CUNOSCUT DICTIONAR DE ASTRONOMIE IN LIMBA ROMANA. IL PUTETI DESCARCA DE AICI : http://www.4shared.com/file/166803457/7cdd6c57/DICTIONAR_DE_ASTRONOMIE_SI_AST.html Este posibil sa mai incarcati o data dictionarul si pentru cei care au venit mai tarziu pe forum? Multumesc ----------------------------------- Teo 19 Ian 2013 04:56 Re: Dictionar de astronomie ----------------------------------- Am cautat pe net dar din pacate nu l-am mai gasit in format digital. Pana la urma am scotocit printr-un vechi stick al meu si l-am gasit. L-am reincarcat aici : http://www.4shared.com/rar/MXdZybEL/Dictionarul_astro.html Se descarca gratuit, dar va trebui sa va faceti un cont free pe "4Shared" cu un email oarecare si o parola. Ii rog si pe ceilalti colegi care nu au aceasta pretioasa carte sa o descarce si sa o pastreze, iar la nevoie sa o reuploadeze si pentru cei nou veniti. Voi posta acest link si la rubrica "Referinte si documentatie". Nu se stie cat timp va rezista fisierul pe acel site. Sper sa va fie de folos ! Numai bine ! ----------------------------------- Patricia Radut 19 Ian 2013 20:18 ----------------------------------- Multumesc foarte mult. ----------------------------------- Raul Rusu 30 Apr 2016 13:29 ----------------------------------- Sunt incepator, va rog sa-mi spuneti ce inseamna "vedere indirecta" in observatiile astronomice. Am cautat dar nu am gasit definitia sau nu am stiut eu sa caut. ----------------------------------- Teo 30 Apr 2016 18:19 ----------------------------------- Sunt incepator, va rog sa-mi spuneti ce inseamna "vedere indirecta" in observatiile astronomice. Am cautat dar nu am gasit definitia sau nu am stiut eu sa caut. Prin privire indirecta inseamna sa nu privim direct la obiectul pe care dorim sa il observam, ci putin in lateral, sub un anumit unghi, care nu e fix neaparat. Astfel, la unele obiecte foarte slab luminoase si difuze, cum sunt nebuloasele, se pot obtine detalii mai bune in ceea ce priveste luminozitatea. Apar oarecum mai luminoase. Asta tine de fiziologia ochiului si a retinei. Deci, pe scurt : nu privesti fix la o nebuloasa palida, ci putin mai in lateral. Popular se mai zice "cu coada ochiului". Daca nebuloasa e suficient de luminoasa si o observi bine si cu privirea directa, atunci cu atat mai bine, o poti privi direct. Aici ai si un articol conex, care te poate ajuta mai bine sa intelegi modul de observare si chiar desenare a obiectelor difuze, vazute prin telescop : http://astroclubul.ro/desenul-astronomic/