----------------------------------- larrylart 01 Feb 2007 00:56 ----------------------------------- Știe pisica de lângă noi care este identitatea noastră (data nașterii, de exemplu) sau înțelege ea ce tehnologie folosim pentru a ne ridica în cosmos sau îi pot eu transmite cumva că intenția mea este să revoluționez Fizica Smile? Pe ea o interesează vrăbiile, șoarecii, laptele, căldura, patul alb și moale, etc. Credeți că dacă aș începe să “vorbesc” cu ea despre determinantul unei matrice sau despre inelele lui Saturn, m-ar privi în ochi Smile? Da, si asta este un argument bun si care poate fi dezvoltat. Sansele sunt mari ca interesele a doua civiizatii aflate la diferite nivele de evolutie sa nu se intersecteze. Cum pe noi putin ne intereseaza acum sa cucerim imperiul(ma rog musuroiul) furnicilor. Pe de alta parte intervine limbajul folosit pt comunicare - chiar daca ii vorbesti unei pisici de un soarece sau vrabie ea tot nu intelege :) pt ca ea are un limbaj al ei dat de stadiu si directia de evolutie. La fel noi avem la momentul asta adoptat un mod de comunicare (limbaj vorbit, scris, matematic etc). Dar ma mult ca sigur asta o sa evolueze cu atit mai mult cu cit deja se simte o limitare - este relativ lent, relativ limitat (cum zicea cineva nu exista cuvinte sa descriu ceace simt) si imprecis - genereaza multe confuzii. Iar ca sa fac o speculatie de cum ar putea sa evoluam la capitolul comunicare - as pune bani pe interfete neuronale direct intre creierele umane si complementate de baze de date si functi facute de masini(calculatoare) - asta mi se pare cel mai eficient mod posibil de comunicare la ora actuala si foarte probabil de realizat in viitorul apropiat. Deci sansele sunt mari ca o civilizatie extraterestra evoluata sa aiba un limbaj extrem de complex si methode de comunicare complect diferite. Dar sigur vor stii sa comunice cu noi (sa ne inteleaga si sa se faca intelesi) cum si noi de altfel putem sa comunicam cit de cit cu unele animale (ma rog limitat la nivelul lor de intelegere si interes) In final cred ca ma degraba ei stiu ca noi nu o sa putem sa intelegem multe - iar o intelegere partiala de multe ori poate duce la concluzii gresite. Larry