----------------------------------- larrylart 01 Feb 2007 02:19 ----------------------------------- Eu nu cred ca rasa Umana nu poate face fata unei dezvaluiri a unor contacte Extraterestre cu civilizatia noastra, chiar si in numar limitat, bazate pe cunoastere si intzelegere din partea ambelor parti, dar cred ca asa ceva nu va exista , atat timp cat Omenirea, prin cei ce ne conduc sunt mai dispusi sa castige foloase prin intermediul fortzei, decat prin contacte pasnice intre " specii " din care cred ca am avea totzi ( si noi si ei ) de castigat. Asta e de dezbatut. Sigur omenirea va suprevietui, da la ce cost? Sa nu uitam ca in momenul actual multi (daca nu o majoritate a omeniri) sunt religiosi si multe religii (poate mai putin budismul) mizeaza pe faptul ca nu mai exista viata (chiar si neinteligenta) nicaieri in univers. Mai mult sunt multe grupuri religioase extreme - gen anumite secte muslmane (care se omoare pe ei si pe alti ca sa ajumga in rai la cele sapte virgine) sau evanghelisti lui Bush care astepata ca pamantul sa fie distrus ca sa vina mantuitorul dupa ei sa ii salveze. Cum crezi ca vor primi ei vestea ca tot ce au crezut in nu e adevarat? Sau, un alt punct de vedere - oameni inca urasc/discrimeaza alti oameni numai prin faptul ca sunt din alta zona geografica (in multe cazuri chiar nu foarte departe ... un alt oras) sau pe criteri de cultura sa nu mai vorbesc de culoare. Cum crezi ca ar reactiona acum la ceva si mai diferit? Sigur acum exista si oameni deschisi la minte - dar atata timp cit inca un numar important nu au ajuns inca la intelegerea asta riscul de haos social e prea mare. Iar o civilizatie extraterestra in mod sigur a aflat asta din observatii si nu vor risca complicatii. Ca sa nu mai vorbesc de schiburi de tehnologie. Chiar un schimb informatie mai simplu poate fi fatal, dat fiind nivelul nostru de intelegere. Imi amintesc un serial scifi(cred ca era din Ray Bradbury Theater sau The Outer Limits) unde o persoana afla secretul universului (sau al vieti - nu imi mai aduc aminte bine) de la un strain - si in momentul in care il afla inebuneste si la fel toti care il aud din oraselul respectiv. Concluzia fiind ca poate ca nu suntem pregatiti inca sa intelegem ceva asa de complex si ca va trebui sa aungem la un anumit nivel de evolutie ca sa putem sa "suportam" o asemenea informatie. Alfel riscam sa o luam razna si sa pierdem orice interes in viata :) Larry