----------------------------------- dmtr69 27 Iul 2014 11:18 ----------------------------------- Salut! Un mic bolid surpins in seara de 21 iulie, chiar la marginea FOV. Mi-a aparut inr-un singur cadru(shutter x16=0,32 sec expunere). Am mai prins multi meteori lenti ( https://www.youtube.com/watch?v=R7MPeRPbdfU&feature=youtu.be ), unii cu coada, altii fara, ce semanau mai mult cu mici sateliti, doar modul de aparitie si disparitie in FOV semana cu cel al meteorilor.Cursa lor a depasit uneori 1 minut. @auriga Sa zicem ca avem un bolid si o stea, sa zicem Vega, cu aceeesi magnitudine aparenta in momentul aparitiei meteorului. Daca expunerea este mai mica sau egala cu cea a duratei de aparitie a bolidului(0,3sec), atunci senzorul va primi acelasi numar de fotoni/pixel de la ambele tinte. Daca durata expunerii este mai mare decat cea a bolidului (sa zicem de n ori mai mare)) atunci pixelii corespunzatori stelei vor primi de n ori mai multi fotoni decat cei corespunzatori bolidului, deci steaua va aparea in cadre mai luminoasa. Daca gresesc in logica mea te rog corecteaza-ma.