----------------------------------- StarChild 23 Noi 2015 22:33 ----------------------------------- partea cu eliminarea barell-ului la diagonale e pe lista in caz ca am nevoie de mai mult backfocus. Focuserul ala de schmidt-cass e cu vreo 5cm de drum optic mai scurt decat cel de refractor, asa la o prima esitmare ochiometrica studiind pozele disponibile pe net. Pe langa asta, focuserul ala (si al meu de refractor) vine prins intr-un inel adaptor care vine la randul lui montat intr-un alt inel adaptor care e prins pe tub. Cel putin ptr mine, cred ca e mai simplu sa inlocuiesc cele 2 inele cu unul singur, diintr-o bucata, mult mai ingust, cu miscarea asta mai castig inca 3-4cm fara prea mare efort. Nu mai zic, ca daca ma enerveaza, pot face inelul adaptor astfel incat focuserul sa "intre" in tubul optic, deci mai pot castiga ceva distanta daca e cazul. minim 3cm de la inele + inca 5 cm de la focuser + 1.5cm de la barell-urile de diagonale, imi rezulta ca am un castig de minim 9.5cm . Zic eu ca e suficient ptr orice ocular pun in spate, chiar daca am 2 diagonale. O sa testez zilele viitoare cu jumatea de "bino" ce o am disponibila, sa vad ce pot obtine. Problema e ca trebuie sa trec pe la tara sa aduc jucariile la oras sa am timp mai mult de incercari. @nobody: multam de info.