----------------------------------- Mitu Catalin 01 Dec 2015 08:11 Sunt tinere ----------------------------------- Calculele actuale arata ca pe o distanta de 50 de ani lumina sunt cel putin 25 000 de planete. Probabil in viitor se va vedea ca sunt mai multe, iar numarul celor ce pot sustine viata e probabil de cateva sute. Da dar din cele cateva sute care pot sustine viata doar o foarte mica parte au vechimea Pamantului iar celalta parte probabil ar sustine viata dar nu ar genera-o . Pt ca viata sa apara si sa evolueze ai nevoie de 1/3 din varsta universului . Pentru ca sa ai o planeta cu miez metalic , ca sa te apare de radiatii ai nevoie de alte 2/3 din varsta universului cat sa se nasca si sa moara doua generatii de supernove care sa fabrice metalele respective .Suntem printre primii . In plus cred ca stiti ca Pamantul e special prin faptul ca am avut si avem des evenimente catastrofale ce distrug majoritatea speciilor . Sunt sigur ca e special si nu normal pt ca daca unul din evenimentele respective era un pic mai dur nu mai aveam viata deloc . Deci suntem niste norocosi , am scapat de 5 ori la rand de extinctie . Ca rezultat , de cinci ori evolutia a primit un boost , animale de nisa au primit cadou intreaga suprafata a pamantului si sansa de a evolua . In lipsa presiunii evolutia inceteaza , noi am avut presiune din belsug . In schimb probabil viata simpla este foarte comuna in Univers in acest moment , iar peste inca vre-o 5 bil ani o sa aiba loc si petrecerea civilizatiilor . Noi doar am ajuns prea devreme .Ma bazez pe faptul ca nasa estimeaza ca Pamantul este in primele 8% din planetele terrane ce se vor forma vreodata in univers . Asta + faptul ca avem o planeta dura (comete , supervulcani ,glaciatiuni ) = evolutie accelerata . Si nici asa nu e de ajuns , oamenii nu sunt chiar 100% inteligenti :mrgreen: