----------------------------------- david_eco 02 Ian 2016 22:46 ----------------------------------- Salut Vicu! Daca ai luat in considerare aspectele contra (cum ar fi: greutatea si volumul, necesitatea unor conditii de seeing bun etc) atunci din punct de vedere al avantajelor fata de o apertura de 200mm pot sa-ti recomand cu mare placere sa treci la 400mm. Obiectele deepsky, atat cele foarte luminoase cat si cele mai putin luminoase sunt mai bine conturate, mai bogate in detalii, dat fiind faptul ca 400mm colecteaza de 4x mai multa lumina decat 200mm. Eu am fost placut surprins cand am trecut de la 200 la 250mm. Vei fi si mai placut surprins pe masura ce vei capata experienta la ocular. Cand eram la inceputul inceputurilor si observam de ex. Jupiter, la 300x parea considerabil mai mic si mai ipsit de detalii decat il percep acu la 150x si totusi ma consider inca un incepator. Poti la fel de frumos sa fi si putin dezamagit dar asta se va datora in oarecare masura asteptarilor tale. Personal nu am capacitatea sa-mi dau seama cat iti imaginezi ca va fi de mare diferenta, dar daca esti pasionat cu adevarat si nu doar curios, pot sa-ti spun ca nu vei fi dezamagit si pe masura ce vei creste in aceasta pasiune vei indragi si mai mult 400mm. Eu abia astept sa imi pot construi un observator unde monstruletul sa poata dormi linistit iar cand am chef sa-l scot la o tura sa nu fiu nevoit sa-l deranjez decat cu minimul de setari :lol: Sper sa-ti fie de folos sfatul meu :) Cu stima, David