----------------------------------- Mircea Pteancu 04 Feb 2016 23:34 Taki's Star Atlas ----------------------------------- Colegul nostru ''lefmir'' ne-a solicitat sugestii de atlase stelare pentru autodotare. Asta-seara am dedicat oleaca de timp pentru familiarizarea mea cu Atlasul lui Toshimi Taki si iata aici un mic review. Atlasul despre care vorbesc poate fi descarcat de la linkul de mai jos ,de la sectiunea ''Astronomy. 1. Tools for Observation'' ,punctul ''2.Taki's Star Atlas (updated on April 10,2013)'' : http://www.geocities.jp/toshimi_taki/ Concluzia la care am ajuns este ca acest atlas este foarte bun ,hartile sunt cel putin la nivelul Atlasului Norton. Scara este un pic mai mica fata de Norton ,de 3mm /grad. Taki afirma ca deformatiile ,inerente reprezentarii in plan ale sferei ceresti ,sunt sensibil mai mici decat in alte atlase , cum ar fi Tirion. Spre deosebire de Norton ,Atlasul lui Taki nu are liste descriptive de obiecte. Dar suprapunerile dintre harti sunt de-a dreptul generoase. Printat in format A3 , poate fi un atlas de baza deoarece diferitele clase de obiecte sunt bine notate/diferentiate. La sfarsit sunt niste diagrame foarte simple si sugestive care ne ajuta sa cautam harta in care gasim reprezentata fiecare constelatie complet iar alta diagrama ne spune ce harti trebuie sa folosim diseara ,in functie de luna calendaristica. Aceasta caracteristica prietenoasa este intarita si de faptul ca numarul total de harti este de 12 harti de baza plus doua harti zonale pentru Coma si Virgo , deci total 14 harti. Hartile sunt disponibile in format PDF si in format ppt. Formatul PDF poate fi descarcat in doua variante ,una notata cu ''n'' iar cealalta ,imbunatatita de catre Mauro Amparore , este notata cu ''c''. Aceasta din urma are obiectele Messier evidentiate cu galben si prezinta contururi /aliniamente de constelatii. Alegerea variantei este o chestiune de gust personal , mie placandu-mi varianta PDF -Amparore. Cu lista de abrevieri si simboluri plus trei pagini de diagrame ajungem la un total general de 18 pagini. Iar daca ne permitem luxul sa le laminam ,cred ca acest atlas poate fi unul din prietenii care sa ne insoteasca in calatoriile astronomice alaturi de binoclul si telescopul preferat. Am atasat ca exemplu , un ''print screen'' dupa jumatatea superioara a uneia din hartile care-l contine pe Orion ,in pas cu moda astronomica a anotimpului. Mircea