----------------------------------- Andi 16 Noi 2016 23:39 ----------------------------------- Efemeride astronomice 2017 (o incercare de recenzie ) Desigur , exista mici erori de tipar pe care le voi comunica autorului. Dar voi face aceasta din dorinta ca urmatorul volum sa fie si mai bun si mai util in organizarea propriilor mele observatii astronomice ale minunatului si , pe mai departe , uimitorului cer instelat ce se bolteste deasupra capetelor si inimilor noastre. Mircea Mircea, În afară de erorile de tipar mai sunt și alte neclarități. Eu propun să le prezentăm aici pentru a fi lămurite de autori. Încep cu o primă întrebare (care sunt două): -ce materializează coordonatele Observatorului din București date în Efemeride; Anuarul astronomic al Institutului astronomic prezintă alte coordonate pe care le leagă de instrumentul de pasaj -la pagina 37 unde se spune că „aștri pară” este prezentată formula refracției dată de Bennett al cărei rezultat nu este în secunde de arc, cum scrie acolo, ci în minute de arc; se dă și o corecție și se afirmă că rezultatele dau o eroare foarte mică în primul cadran. Am folosit formulele și am constatat că nu este așa; rezultatele diferă binișor și față de tabelul din Anuarul astronomic pomenit pe primul rând al referințelor bibliografice. PS formula corecției refracției este greșită; autorii trebuie să o corecteze pentru a fi utilizabilă așteptăm VA URMA