----------------------------------- Andi 22 Dec 2016 20:37 ----------------------------------- Tabela cu durata crepusculului civil și tabela cu durata crepusculului astronomic sunt copiate cu greșeli cu tot. Dacă ar fi fost calculate de autori ar fi fost corecte amândouă. Tabela crepusculului civil se remarcă prin antisimetria valorilor față de solstițiul de vară și are în plus o greșeală la 1 iunie pentru latitudinea 420 N; am lăsat să o calculeze autorii, împreună cu calcularea întregului tabel. Tabela crepusculului astronomic arată mai bine (din punct de vedere al simetriei), dar are 4 greșeli punctuale, a patra am lăsat să o calculeze autorii. Datele pentru planetele mari, care evoluează pe orbite înclinate pe „eclitică” au două linii de date care se încrucișează la trecerea de pe o pagină pe alta. Deoarece chimia se regăsește mai mult în astrofizică, gazele cu molecula biatomică au scăpat monoatomice, și atunci am corectat pentru hidrogen și azot. În tabel se dau valori pentru „raza volumetrică”; oare pentru „raza densimetrică” ce valori ar fi? Mai sunt niște excentricități greșite și alte valori „neperiate”.