----------------------------------- Mircea Pteancu 11 Ian 2017 22:41 ----------------------------------- Asta-seara am testat tubul provizoriu al lunetei Galilei /Harriot 8x. Am prins tubul in scoica de lemn din poza. Cerul era ca cupola de sidef , iluminata dominant de Luna , cuprinsa de ceata si pe care se vedeau doar stelele ''Hexagonului de iarna'' si Centura lui Orion. Pleiadele se vedeau cu ochiul liber doar cu privire indirecta. Cu luneta diafragmata la 25mm ,aberatiile cromatice sunt intolerabile. Am folosit diafragma de 15mm si ,cu aceasta , franja colorata se mai vede la bordul discului lunar daca si unde se afla spre marginea campului vizual. Zona centrala , in proportie de cel putin 60% este buna. Luna este incadrata in campul vizual instantaneu cu un mic spatiu liber pe perimetru. Am aproximat de aici un camp vizual aparent al ocularului de aproximativ 5.5 grade pentru un camp vizual real de 40 minute de arc. Am mai observat Aldebaran , redarea culorii este vie ,placuta. Iar Pleiadele le-am putut cuprinde numai in doua campuri vizuale , este un obiect prea extins pentru un asemenea instrument. La Luna insa nu am indoieli ca voi putea identifica toate detaliile inregistrate de catre Thomas Harriot. Imagine in zona centrale a campului vizual este clara ,are un contrast bun, se vad numeroase cratere precum si conturul si detaliile marilor si oceanelor selenare. Off-topic : Ca sa preintampin comentariile rautacioase : vorbesc despre o reconstituire , un ''reenactment'' al observatiilor selenare ale lui Thomas Harriot , realizate chiar inaintea celor ale lui Galilei. Nu este nevoie sa vina cineva sa-mi spuna ca vede Luna mult mai bine printr-un telescop de 10 inch. Mircea