----------------------------------- Skyliner 06 Apr 2017 08:34 Instrumentul meu Mak 102 ----------------------------------- Va prezint instrumentul meu preferat de observatii astronomice la planetare, luna este un maksutov de 102mm de la Skywatcher e un instrument de nadejde, foarte rapid si usor de folosit, imi place la nebunie. Ca paranteza am tot citit pe net legat de maksutoave si ma cam irita ceva legat de acest telescop si ma refer aici la partea de colimare. Fara deranj dar al meu e perfect colimat din fabrica, doar ma intreb oare cat va tine colimarea poate sa tina 10 ani sau mai mult daca sa zic fara exagerare ca il tratezi frumos. Intrebarea suna ciudat dar cat de mult poate sa tina colimarea la mak daca nu il scapi si calatoresti des cu el ? Telescopul lucreaza brici si ofera imagini foarte placute chiar si la puteri mari dar ma deranjeaza putin campul mic mai ales cand folosesti oculare cu focale mici, obiectul iese rapid din camp. Daca vreti sa il vedeti pot atasa o poza cu el, sa va fac pofta. :wink: