----------------------------------- Mircea Pteancu 06 Apr 2017 16:25 ----------------------------------- Skyliner M-ai batut cu doi milimetri , tac si sufar in liniste ! :D Iti urez sa folosesti sanatos telescopul , facand observatii cat mai interesante. Mie cel putin mi-ar face placere sa vad mai multe poze si sa dai detalii despre ce se vede, cum se vede , ce oculare deci ce grosismente folosesti. Deci ai putea dezvolta acest topic asa cum , de exemplu , Gabriel Gaman a initiat un topic de observatii cu un dobsonian Skywatcher 8 inch F/6. Despre colimare: anul trecut s-a mai discutat despre colimarea Makurilor. Si atunci a participat cu linkuri si sugestii colegul ''nobody''. Eu am colimat Makul meu dupa acea discutie , sa nu te temi , se poate face. Desi nu am colimat la perfectie,imaginile sunt bune. Voi colima din nou Makul in aceasta vara deoarece m-am hotarat ,pe el voi adapta filtrul solar de la colegul ''zoth'' si va fi instrumentul meu solar. Cer senin ,spor la observatii ,Mircea