----------------------------------- Al3cks 19 Aug 2017 18:08 Locatii bune pentru observatii - Ploiesti ----------------------------------- Salut tuturor, Am deschis acest topic in speranta ca mai starnesc ceva interes pentru iesit cu telescopul pe langa Ploiesti. Am incercat cateva locatii pana acum si cel mai mult m-a impresionat aceasta de langa lacul de la Salciile: https://goo.gl/maps/UaHc1C1LS9C2 Cerul este negru, se vede foarte bine definita Calea Lactee iar Andromeda se zareste usor cu ochiul liber. E la distanta rezonabila de oras, 45-50 de minute de condus via A3. Locul pare a fi o pasune destul de neteda suficient de departe de drumul judetean pe care au trecut doar vreo 3-4 masini intre 00:00 si 03:00 cat am stat acolo, dar nu m-au deranjat farurile. Am atasat si imagine cu harta de poluare luminoasa a locatiei. Cine doreste sa mi se alature este bine-venit. Dispun de masina, dar spatiul este limitat. Tubul optic ocupa aproape tot portbagajul iar montura jumatate din bancheta spate. Eu obisnuiesc sa ies vineri si sambata seara.