----------------------------------- zoth 24 Sep 2017 17:46 ----------------------------------- Am splitat Gamma And lejer si elegant cu luneta Royal Astro de 50mm f18 la 91x. Separatia mare a stelei permite si instrumentelor mici aceasta bucurie :) De ce totusi un acromat mare si rapid nu poate sa o faca? Din cauza celor doi factori puternic limitativi: cromatismul longitudinal si sferocromatismul, pe care le dezvolta aceste instrumente. Daca la cei doi factori mai adaugam si un cer prost, esecul este garantat. Cei doi factori despre care vorbim delimiteaza in cazul acromatelor mari si rapide un domeniu foarte strict de utilizare, cel al observatiilor DSO, orice incursiune in alt domeniu de observatie ducand la dezamagire sigura. Pentru conformitate spotul axial al unui acromat de 150 f5 este de 5,3x mai mare decat limita de difractie iar al unui 120 f5 este de 4,2x mai mare decat aceeasi limita. In cazul acestor instrumente nu putem vorbi de rezolutie. Comparativ spotul axial al lunetei de 50 mm f18 este de 3x mai mic decat limita de difractie :) Cu ceva ani in urma am pus in paralel pe montura acromatul de 120 f5 si luneta de 60 f14 si le-am indreptat spre luna pentru a le compara. Fara niciun efort si fara drept de apel, luneta de 60mm arata detalii incomparabil mai bine desenate decat RFT-ul de 120mm.