----------------------------------- StarChild 25 Sep 2017 20:14 ----------------------------------- @zoth : Nici chiar asa. 11kg e mult prea greu de aia prefer varianta SW care e numaai vreo 8kg si se mai poate usura. Pe langa asta la 750mm focala e cel mai RFT dintre toate variantele (120ED e 900mm, 152F5.9 e 1000mm, 140ED e 980mm) Focuser de 2.7" nu ar fi bun? :mrgreen: ca nu fac foto cu el... Diafragmat la 60mm ... ideea e ca pot s-o fac, nu neaparat ca o s-o fac. Ptr usurinta in utilizare (compact, usor, nepretentios optic) as prefera un Mak 102 sau chiar Mak 127, care merg si in ghiozdan si puse pe un trepied foto..... da asta e deja alta discutie. Sa ramanem la versus intre instrumentele din titlu. Eu am cautat un upgrade ptr luneta 120F5 doar ptr DSO, care sa fie folosibil chiar si pe Vixen Porta .... si am gasit. La Lisa am vazut (atat cat a permis cerul) cam ce stie fiecare instrument. Daca pun in balanta pretul tubului, 120ED piede de departe, nu imi merita sa platesc ptr o calitate care sa nu o folosesc... ptr DSO vorbesc. Va rog sa retineti: ptr DSO . Nu duble nu'sh de care, nu alte fineturi, doar gogoloaie difuze, globulare, nebuloase, fantezii de astea greu vizibile cu instrumente mici. Deci tin 2 OTA pe aceeasi montura, unul ptr mariri mici, unul ptr mariri mari, asa ca nu ma intereseaza ce nu poate luneta sa faca la mariri mari :roll: Sa zicem ca imi place mult sa "surfez" Calea Lactee si o lunetuta mai mare imi arata mai multe decat o lunetuta mai mica :shock: Ce nu vreau sa se creada: nu sustin ca 150F5 e mai bun decat 120ED sau alte instrumente similare, NU E ! Decat intr-un singur caz: mariri mici aplicate unor obiecte DSO . Atat, la orice altceva este sub 120ED. Si mai e buna la inca un lucru: e de 2.5x mai ieftina decat un 120ED, cred ca am spus tot ce era de spus in ultima fraza. Desigur ca asta e parerea mea, oricine altcineva poate sa creada altceva.... pe banii lui :)