----------------------------------- Mircea Pteancu 24 Oct 2017 21:24 ----------------------------------- S-a intamplat pe la inceputul lui Octombrie. Instigat de Thomas Jensen , camarad din grupul yahoo ''60mmtelescopeclub'' si care foloseste la luneta sa ''Telementor'' ocular H 40mm gigant si alte oculare pe standard 2'' , mi-am dat seama ca si eu pot sa am o luneta cu focuser de 2'' si deschidere relativa mai mica. Asa ca am confectionat pentru luneta de 90x600mm doua diafragme din carton ,una de 75mm si una de 60mm si le-am innegrit cu tus de stampile. Apertura de 75mm si care modifica luneta la F/8 nu mi-a placut : pierdeam din luminozitate iar aberatiile extraaxiale se imbunatateau doar un pic. In schimb diafragma de 60mm F/10 a fost o revelatie : imaginea este clar mai intunecata ca la 90mm dar ceea ce vad in ocular este absolut superb. In LV 30mm la 20x , stelele devin punctiforme pana aproape de marginea campului , contrastul este excelent ,imaginea este pur si simplu ''crocanta'' ! Dar culmea -culmilor abia apoi a urmat : am aplicat ocularul Plossl de 7.5mm si la 80x am rezolvat ambele duble din Epsilon 1-2. Repet : am rezolvat la 80x si intr-o apertura de 60mm ,ambele duble din Epsilon 1-2 ! Singura explicatie pe care mi-o pot imagina sta in calitatile designului Clark modificat folosit de catre colegul nostru ''zoth'' ,constructorul lunetei 90x600mm. Rezolv ambele duble din Epsilon 1-2 si in luneta de 60x828mm dar folosind grosismente cu 50% mai mari. Dar ''cireasa de pe tort '' abia apoi urma sa vina : am indreptat luneta spre Delta Cyg si ,in aceeasi apertura de 60mm , la 100x /BCO 6mm , am vazut fluctuand o condensare luminoasa pe primul inel de difractie. Condensarea avea forma unei ingrosari sau latiri a inelului de difractie , ingrosare racordata la inel si fara sa ia forma globulara de companion. Sa detaliez un pic. Am folosit oglinda zenitala , Cygnus era in preajma culminatiei ,trecut in emifera vestica a cerului. Deci eu am observat asezat pe scaunul Lybar cu fata spre Vest. Cum am zis , condensarea era situata pe primul inel de difractie , cum ar veni pe un cadran de ceas pe la ora 5 . Nordul este in aceasta pozitie la stanga , la ora 9 , Sudul la dreapta la ora 3 , Estul este la ora 12. Unghiul de pozitie se masoara de la Nord spre Est : de la Nord la Sud , deci de la ora 9 la ora 3 avem 180 grade. De la ora 3 pana la ora 5 mai avem doua ore adica 60 de grade ,total de la Nord la condensare PA= 180+60 = 240 grade. Toate unghiurile de pozitie gasite pe Internet pentru Delta Cyg indica un PA in jurul a 220 grade. Stiu ca nu am rezolvat si cu atat mai putin separat companionul lui Delta Cyg dar i-am detectat prezenta , am vazut ceea ce numesc ''fantoma'' companionului. De atunci nu am mai folosit diafragmele dar cu siguranta ca in viitor voi continua aceste experimente foarte interesante. Atasez doua poze recente in care apar luneta 90x600mm cu obiectiv Clark si luneta 60x828mm ,ambele obiective fiind proiectate de catre colegul nostru ''zoth''. Mircea