----------------------------------- Doru Dragan 06 Aug 2007 13:05 ----------------------------------- Sper ca am inteles ce vrei sa zici tu si articolul la care faci trimitere asa ca o sa-ncerc sa aduc niste contra-argumente. 1. Viata, asa cum o intelegem noi astazi, este o forma de organizare a materiei. (Viata inteligenta ar putea fi considerata o continuare fireasca, implicita ?!?). Aceasta forma de organizare este o consecinta a posibilitatii unor elemente si compusi chimici de a forma legaturi relativ complexe si mari. Aceste tipuri de legaturi sunt posibile doar intr-un coridor destul de ingust de temperatura. 2. Aceste conditii exista pe asanumitele planete si nu pe toate ci doar pe unele. Planetele constitue o parte mica, infima a unui sistem stelar. 3. Stelele, ca si componente ale unor galaxii, se gasesc situate la distante foarte mari, comparativ cu distantele din interiorul unui sistem stelar. 4. Despre distantele dintre galaxii ... cred ca nu mai are rost sa vorbim. Concluzia mea este ca aparitia vietii este un accident cu o probabilitate foarte mica si in privinta careia Universul este absolut indiferent (adica popular spus, i se rupe :)). Ca o consecinta, intalnirea a doua forme de viata diferite aparute in zone diferite de Univers are o probabilitate de infaptuire infinitezimala. Si inca nu am pus in discutie TIMPUL.