----------------------------------- StarChild 14 Feb 2018 08:52 ----------------------------------- Intr-adevar, nu prea gasesc un EQ-6 fara GoTo (care, in opinia mea, pe langa costul exorbitant, strica tot aspectul de explorare al cerului). Dar poate voi lua un HEQ-5 sau un Dobson (daca reusesc sa gasesc o montura de acest tip pentru Skywatcher-ul meu, care deja l-am comandat fix inainte sa apara review-urile mai pesimiste... perfect :( ) La o montura cu GoTo poti oricand sa opresti motorizarea si sa o misti "manual" (e drept ca din butoane dar e manual pana la urma). In schimb cand simti nevoia de urmarire sau de GoTo poti sa-i dai drumul (daca este prezenta motorizarea pe montura). Legat de pret nu comentez, asta e decizia ta. Despre pus un Newton 200 F6 (destul de lung) pe o montura de tip EQ (preferabil EQ6) am un singur comentariu de facut: ori esti foarte inalt (peste 1.90), ori folosesti scaul/scarita la observatii. In mod inevitabil focuserul va ajunge foarte sus si uneori in pozitii mai aiurea, ceea ce ptr vizual va fi foarte frustrant. Ca idee am pus tubul 300F5.4 pe un EQ6 si trebuia sa ma sui pe taburet ca sa ajung cat de cat la el, si chiar si asa in anumite pozitii nu puteam sa ajung la ocular. Daca vrei sa folosesti DOAR vizual instrumentul, atunci parerea mea este sa folosesti o montura AZ (Dobson, sau de tip AZEQ) cu sau fara motorizare in functie de buget si/sau preferinte. Este mult mai intuitiva cand te orientezi pe cer.... parerea mea. bafta!