----------------------------------- andrei.sandu 17 Feb 2018 20:54 ----------------------------------- Presupun ca e si timpul sa aduc primele rapoarte ale telescopului :D Pun aici raportul first-light pentru a functiona si drept review al telescopului + montura NEQ-5. Telescopul in sine este foarte bun. Tubul nu este foarte greu, si, in caz de ajunge ocularul sau luneta auxiliara intr-o pozitie neplacuta, pot sa desurubez putin telescopul din "inelele" sale si sa-l rotesc intr-o pozitie mai ergonomica. Telescopul a venit gata colimat. Nu am constatat acea vibratie la focusare; totul se simtea foarte lin cand il manevram. Intr-adevar, zbarnaia imaginea putin, dar nu mai mult de o secunda (ceea ce mi se pare perfect firesc). Despre montura acum... Nu prea am cu ce sa-i fac comparatie, dar, dupa cum am manevrat-o, consider ca este o montura buna. Cu exceptia faptului ca, daca as fi trait in intervalele de latitudine (0, 30) si (70, 90), as fi injurat montura in ultimul hal, intrucat pare sa fie ajustabila latitudinea doar in intervalul [30, 70]. Pentru a merge mai sus de 70, se pare ca trebuie sa scot o placuta (care in sine are un surubel pentru fixarea latitudinii), dar nu gasesc solutie pentru coborat sub 30. E destul de usor de montat telescopul cu tot cu montura: cam in 15 minute totul este gata, inclusiv balansare si aliniere polara. Pentru marimea telescopului, mi se pare destul de repede. Despre sesiunea de observatii propriu-zisa: Nu am reusit sa ajung intr-o locatie lipsita de poluare luminoasa si care sa aiba o bolta cereasca libera. Asa ca am montat telescopul in spatele casei, unde cam jumatate de bolta era obturata de casele din jur, si cealalta jumatate avea orizontul plin de lumini stradale. Nici macar Polaris nu era vizibila, asa ca am incercat sa fixez montura cu o busola si cunoscand latitudinea locului de pe internet. Asadar, a trebuit sa lucrez cu montura ecuatoriala intr-un stil "barbar", gasind obiecte in functie de ce stiam, nu de declinatia si ascensia lor exacta (intrucat eroarea la latitudine nu avea cum sa fie mai mare de 2 grade, as fi putut sa setez cele doua coordonate si sa ajustez dupa cu luneta auxiliara). Am reusit sa observ Luna (cand era aproape de orizont, am pus un filtru si nu am avut probleme), Betelgeuse, Sirius (chiar daca nu am vazut Sirius B nici cu ocularul de 4mm, macar arata frumos :) ), M42 si M45. Am incercat sa gasesc M1, M78 si M31 (si am pierdut cam o ora pe ele), dar nu am reusit doar cu luneta auxiliara sa le gasesc. Acum ca verific pe Stellarium, imi dau seama ca eram destul de aproape de M31, dar nu am mai rezistat frigului... Despre Astroshop.ro: Mi se pare ca sunt o firma destul de serioasa. Au livrat totul la timp, si au preluat comanda repede... doar ca au uitat sa puna ocularul de colimare, si, cand m-am trezit ca pretul e cu 150 de lei mai ieftin, m-am mirat destul de tare.