----------------------------------- iulian90 12 Mar 2018 21:25 ----------------------------------- Foarte buna ideea cu deschiderea acestui topic, multumim mult. :D Deja se vad planetele Venus si Mercur pe cerul de seara,iar Jupiter rasare pe la miezul noptii. La planeta Mercur,aseara,ca si in seara de vineri,10 martie,am observat ca are o faza de aproximativ 0,5-0,6 caci se vedea forma de "D". La planeta Marte,cand se apropie de planeta noastra,la opozitie, se pot observa anumite zone mai intunecate,relativ mari in comparatie cu marimea aparenta discului sau si relativ sterse,uneori mai mult ,alteori mai putin. Eu cu luneta de 60mm am observat acum doi ani planeta Marte,la opozitie,si am observat cateva zone mai intunecate pe discul sau,se vedeau uneori relativ usor ,alteori mai greu,mai sterse. Cu telescopul reflector de 114mm nu am apucat sa observ planeta Marte,caci l-am cumparat anul trecut,la aproape un an de la opozitia lui Marte,dar abia astept sa o observ cu telescopul de 114mm.