----------------------------------- iulian90 16 Mar 2018 19:54 ----------------------------------- Zilele acestea,cand a mai fost senin ziua,am mai facut cateva poze la avioane. :) Nu am mai facut filamari,desi ar fi fost mai indicat,dar fiindca in mod video,majoritatea camerelor pe care le am filmeaza cu rezolutie mica,de 640 x 480,iar in mod foto,camera Genx GDV720, are o rezolutie de 2976 x 2232,mult superioara fata de rezolutia din modul video,am decis sa merg pe calea fotografierii la avioane. Am deprins si miscarile necesare pentru mentinerea telescopului in directia avionului,am aflat ca camera fotografiaza cu intarziere de 0.5-1 sec. de la apasarea butonului de declansare,deci primele cadre mi-au iesit nasol,fara avionul in ele,doar contrailul din urma sa, :lol: dar am invatat sa declansez mai devreme,cand avionul e inca la marginea cadrului,pana face aparatul poza ,avionul deja ajunge in mijlocul cadrului si mentin si telescopul in miscare dupa avion,in timpul declansarii. Expunerea o reglez cat mai mica,pentru imagini cat mai clare,dar nu exagerat de mica ,pentru a nu intuneca imaginea prea mult,caci camera nu are reglaj si pentru ISO,ca sa pot compesa expunerea prea mica. In mare,am invatat cam ce trebuie sa pot fotografia obiecte in miscare,cum sunt avioanele. Am incercat sa fotografiez si avioane de vanatoare,dar acelea sunt mai rapide si mai dificil de urmarit. :lol: