----------------------------------- tudor 26 Mai 2018 22:14 ----------------------------------- Monarch7 8X30 vs Monarch 5 10x42 Monarch7 8X30 este un binoclu asemanator ca marime chiar cu unul de 25mm. Poti spune ca este un binoclu mic cu adevarat. Are un camp de 8,3 grade si un aye relief utilizabil cu ochelari, dar parca un pic la limita. Greutatea este undeva la 435g. Stratul antireflex este verde pe prisma, albastrui/mov pe obiective si purpuriu/mov pe oculare. Aceste straturi asigura o luminozitate buna pentru un 30mm dar totusi acest binoclu este vizibil mai intunecat pe timp de zi (si cred ca si pe timp de noapte) decat Monarch 5 10x42. Rezoluita pe margini nu este foarte extinsa, la fel ca la Monarch 5 undeva pe la aprox 70% din FOV. Aberatiile cromatice si contrastul, sunt similare cu ale Monarch 5-ului; La testul contra lumina, privind la crengile unui copac (cu soarele in fata si in afara cadrului mai sus) amandoi monarch-ii au arata o usoara semiluna cu contrast mai scazut in partea opusa soarelui (in partea de jos a marginii cadrului). Cand puneam mana pe post de parasolar aceasta reflexie disparea. In acelaeasi conditii amandoi monarhii sunt intrecuti de Zeiss, care este imun la astfel de reflexii. Redarea culorii alb este foarte asemanatoare cu a Monarch-ului 5 dar parca cu o nuanta un pic mai calda. Distorsiune campului este un pic mai accentuata la Monarch 7. La stele nu le-am comparat, dar avand in vedere diferenta de putere si diametru, si transmisia luminii foarte buna a Monarch-ului 5, presupun ca acesta din urma va arata mai multe stele. Monarch 5 10x42 mi s-a parut mai luminos chiar si decat omologul sau mai scump Monarch 7 10x42. Dar sa revenim la Monarch 7 8x30 care are o ergonomie foarte buna, asta in ciuda faptului ca e foarte mic. Finisajele sunt de calitate, avand o armura cauciucata placuta la atingere. Imi place foarte mult acest binoclu pentru ca are performanta optica intr-un corp mic. E atat de mic, incat poate fi chiar uitat intr-un buzunar pana la urmatoarea folosire :)