----------------------------------- Mircea Pteancu 13 Iul 2018 12:10 ----------------------------------- Tudor Multumesc pentru informatia despre asterismul din M11. ''Hauevar'' ,cu permisiunea voastra am sa incerc sa clarific de ce se numeste acest roi ''Wild Duck''. Din cate imi amintesc , Amiralul Smyth a ''forjat'' aceasta denumire dar el a asemuit roiul cu un card de rate salbatice ,nu cu o rata salbatica. Am tiparit si legat in coperti tari ,negre si cu titlul inscriptionat cu litere aurii , cartea ''A Cycle of Celestial Objects'' a Amiralului Smyth ,revazuta si completata de ''Gyuri'' Chambers. In serile ploioase ,mi se intampla sa motaiesc cu ea in brate , citind vreun un fragment. Cred ca aceasta este cartea : https://archive.org/details/cycleofcelestial00smytuoft Pe vremuri ,inainte ca globalistii sa distruga bunul mers al lumii , am vazut toamna si primavara gaste salbatice si rate salbatice ,migrand in formatii specifice. Gastele pastreaza o formatie in forma de V iar ratele una de baltag , de secure de lupta. Pentru a vedea roiul in aceasta forma ,trebuie sa folosim grosismente mici , sub 100x. Mircea