----------------------------------- Mircea Pteancu 21 Iul 2018 18:37 ----------------------------------- Stille Foarte interesant raportul tau de observatii ,ai vazut multe obiecte si le-ai descris asa de bine de parca am fost si eu acolo, felicitari ! Am un mic comentariu pe care-l fac cu cea mai buna intentie. Presupun ca telescopul de 254mm nu era complet aclimatizat sau nu era bine colimat , marirea de 133x oferita de ocularul de 9mm este mai mult decat suficienta pentru rezolvarea stelei multiple Epsilon 1-2 Lyrae. Experienta mea spune ca de la 80x in sus , aceasta stea incepe sa fie rezolvata. Sau poate turbulenta atmosferica a fost prea intensa. Astept cu placere sa citesc urmatoarele rapoarte de observatii. Alexandru / aka ''chitac'' Bine ai venit pe forum si felicitari pentru observatii ! Intradevar, asa cum ai spus, binoclul mareste prea putin pentru a permite observarea de detalii la ISS. Dar , pe de alta parte , are camp vizual larg deci poti urmari usor acest obiect cu miscare rapida , dificil de urmarit cu telescopul. Binoclul este un instrument foarte potrivit pentru familizarizarea cu cerul. Multumesc pentru fotografii ,astept cu interes sa citesc despre urmatoarele tale observatii. (Eu fiind aradean contez pe tine sa te inrolezi in garda drapelului pe care scrie '' (...si in Astronomie ) Tot Banatu-i fruncea'' ! :wink: ) Cer senin , Mircea