----------------------------------- FlorinC 07 Mar 2019 21:09 Sky Watcher Star Travel 120/600 - impresii, pareri ----------------------------------- Buna, Pentru "noua" montura (e second hand) NexStar SE8 pe care am achizitionat-o, vreau sa imi iau o luneta SW Star Travel 120/600. De ce neaparat luneta asta??? Sa expun intai conditiile: 1. Am folosit pana acum Celestron 102/660...si vreau sa fac pasul spre ceva mai mare de max. 6kg cat este capacitatea monturii NexStar SE 8 2. Timp de 5 zile pe saptamana fac observatiile dintr-un parc aproape de blocul in care lucuiesc. Nu stau mai mult de 2 ore ...2 ore jumate. N-am timp de aclimatizat...de colimat... In principiu tin montura si luneta in portbagaj (protejate cat de cat). Un newtonian sau chiar un catadioptric nu le-as tine 5 zile pe saptamana in portbagaj...chiar daca drumul zilnic la serviciu este de doar 10km... 3. Am C8-ul dar nu ma indur de el sa il scot la bataie...sa il frec 5 zile pe saptamana intr-un portbagaj...unde mai pui ca ii mai trebuie si aclimatizare si colimare. 4. Nu fac astro foto. Fac observatii la duble, DSO si eventual la planete... 5. Am lunete mai lungi (C4-R102/1000, 90/900, 120/1000, 152/1200) dar toate astea sunt prea lungi si cand te duci spre zenit...lovesc montura. Deci nu le pot folosi eficient... M-am gandit si la un Mak de 127 sau la un C5...ma lovesc tot timpul de ...aclimatizare...colimare. Sincer sa fiu, din calculele pe care le-am facut, imi da fara rest...SW Star travel 120/600... Ce vreau sa stiu este: 1. Ce parere au cei care o folosesc...performante... 2. Ce lungime are tubul cu focuserul la minim si ce lungime cu focuserul la max.(nu reusesc sa gasesc dimensiunile astea pe net) 3. Inteleg ca focuserul este foarte slab mecanic (probabil ca in timp il voi schimba cu un Crayford...) s-a mai lovit cineva de problema asta? Si mai este ceva foarte interesant...priviti specificatiile tehnice de la cele doua lunete...in afara de lungimea focala, sunt identice...nu trebuiau sa difere in ceea ce priveste posibilitatea de magnificatie? 120/600 https://www.astroshop.ro/telescoape/skywatcher-telescop-ac-120-600-startravel-ota/p,33426#tab_bar_1_select 120/1000 https://www.astroshop.ro/telescoape/skywatcher-telescop-ac-120-1000-evostar-bd-ota/p,15567#tab_bar_1_select Multumesc anticipat pentru raspunsuri.