----------------------------------- mmarin 08 Mar 2019 00:03 ----------------------------------- Am avut eu una și pot spune că e bunicică dar sunt alternative mai bune. În primul rând, nu-s sigur că o poți îndrepta spre zenit pe montura aia; are centrul de greutate mai aproape de obiectiv decât de focuser (parasolarul e mare și greu) În al doilea rând, aclimatizarea durează cam o juma' de oră, chiar la o diferență mică de temperatură iar imaginea e afectată puternic. Când se stabilizează e o trecere atât de rapidă că te aștepți să auzi sticlele trosnind :lol: Focuserul e prost dar poate fi îmbunătățit adăugând câteva fâșii de pâslă sau alt material textil impregnate cu vaselină. De fapt ar fi acceptabil dacă suprafața tubului n-ar fi eloxată - chestia asta mănâncă ghidajele din plastic extrem de rapid. Personal, cred că ar fi mai avantajos un newton de 150mm, nu tre' să șurubărești la el atât de des pe cât se vorbește iar imaginile pe care le oferă sunt incomparabil mai bogate în detalii. Aclimatizarea durează cam tot atât dar calitatea imaginii e mai puțin afectată. Exisă și un dezavantaj care trebuie menționat aici: curenții de aer în interiorul tubului nu se opresc niciodată; chiar în condiții atmosferice perfecte vei avea un ușor tremurat al inelelor de difracție. Un alt aspect demn de reținut este că nu mai trebuie să extinzi picioarele trepiedului la maxim și vei avea un plus de stabilitate.