----------------------------------- FlorinC 08 Mar 2019 15:57 Sky Watcher 120/600 impresii, pareri ----------------------------------- Da, incurcata treaba. Unii spun ca este OK daca schimbi focuserul, altii ca e un stift... Nu am bani de ED...din pacate... Din experienta pe care o am cu lunetele mele si din ce am citit...timpul de aclimatizare, este foarte mic (aproape zero, mai ales ca o parte din ele le tin in garaj intr-un dulap, sau chiar in portbagajul masinii...care sta in strada...). Montura NexStar SE8 tine cam 6 kg si ma gandeam sa prind luneta un pic spre focuser (adica sa nu fie echilibrata 100%). Poate ca nu incape sa ma uit la zenit (nici nu vreau asta) dar sa mai castig cateva grade... Cum eu ma uit in proportie de 65% la duble, 25% la DSO si mai rar la planete...Si la duble centrez mereu "tinta" pe centru...nu cred ca m-ar deranja mult aberatiile de pe marginile campului... Nu stiu. Grea decizie. Poate daca as putea sa ma uit o data la stele cu o luneta ca asta, poate ca as putea lua decizia mai usor...