----------------------------------- Mircea Pteancu 08 Mar 2019 22:20 ----------------------------------- Florin Din discutiile lunetistilor de pe CN am pus deoparte pentru sufletelul meu diagrama anexata. Conform acestei diagrame ,luneta 120x600mm este in ''offside'' deoarece are un nivel inacceptabil de aberatie cromatica reziduala. Ce inseamna acest nivel inacceptabil ? Inseamna ca la obiectele luminoase si cu suprafata aparenta gen Venus , Jupiter ,Saturn,la bordul Lunii si la limita zi-noapte a formatiunilor de pe Luna , vei vedea un halou colorat sau/si o dunga colorata. Detaliile de pe obiecte ,sa zicem benzile lui Jupiter iti vor aparea ''albite'' , cu contrast mai scazut decat in lunetele lungi. Aceasta inseamna ca un asemenea telescop este nepotrivit pentru observarea planetelor. Le tai frumos de pe lista , esti bine dotat , vei face observatii planetare cu alte instrumente. (Nimeni nu-si cumpara tractor ca pe urma sa se sparga in figuri sa-l tot transforme si sa-l tuneze si sa-l ''pimpeze'' ca sa participe cu el la Formula 1,nu-i asa !?) Tu vrei sa faci in primul rand observatii de stele duble. Putine stele duble sunt atat de luminoase incat spectrul secundar sa te deranjeze. Diagrama nu spune nimic despre ceea ce te intereseaza pe tine , poti sa iti faci o idee numai folosind luneta respectiva la duble. Sau sa iti spuna adevarul cineva cine a facut observatii extinse de duble cu o asemenea luneta. Asta deoarece ceea ce te intereseaza pe tine in primul rand este corectia la aberatie de sfericitate. Daca luneta este bine corectata la aceasta aberatie ,atunci va fi buna la stele duble si nici ca-ti pasa de aberatia cromatica reziduala. Atata timp cat sezi fain-frumos in tara stelelor duble. Parerea mea este ca asemenea lunete sunt foarte bune pentru observatii de camp mare si grosisment scazut. Ele pentru asa ceva au fost construite. Eu as incerca deci sa aflu cat de bine este corectata luneta aceasta pentru alte aberatii decat aberatia cromatica reziduala, mai ales aberatia sferica. Discutia despre filtre corectoare pentru aberatia cromatica te duce intr-o directie gresita. Pentru aberatia de sfericitate ,un obiectiv ''este'' sau ''nu este'' corectat , nu exista filtre. Luneta zoth 90x600mm prezinta la obiectele luminoase otara de halou mov. Din diagrama ,rezulta ca la F/6.6 are nivel filtrabil de aberatie cromatica reziduala. Nu ma intereseaza subiectul. Aberatia de sfericitate este corectata impecabil si cu aceasta luneta vad discurile Airy ale lui Eta Ori cu separatie de 1.8''. Iar in campurile vizuale largi de 3 grade este intrutotul la ea acasa. Am muncit sa iti scriu parerea mea si sa o argumentez deoarece apreciez la modul superlativ observatiile tale de stele duble ,iti urez din inima sa iti gasesti instrumentul dorit. Pentru aceasta repet : intereseaza-te despre corectarea aberatiei de sfericitate la luneta dorita. Iti urez succes,Mircea