----------------------------------- FlorinC 09 Mar 2019 20:51 Sky Watcher Star Travel 120/600 - impresii, pareri ----------------------------------- Mak 127/1500 sau C5 (sau 6)... M-am uitat si eu dupa ce domnul Pteancu a postat tabloul de mai sus. Nu ma cramponez de luneta, vreau ceva sa fie usor, sa nu stau o ora sa se aclimatizeze... Se pare ca lunete nu sunt mai apropiate de SW 120/600...Am luneta C4-R 102/1000 (Celestron) de care sunt multumit dar cand am pus-o prima data pe NexStar SE8...de cateva ori era sa loveasca baza monturii (ca e lunga...). Am si SW 120/1000 care s-ar incadra la limita ca grutate cu montura asta... Vroiam luneta, pentru ca sincer imi plac lunetele pentru contrastul care il au pentru timpul redus de aclimatizare...fara probleme de colimare (daca ai grija sa nu o trantesti...). Contrastul care chiar conteaza la duble... Contrastul la Catadioptric este mai redus...timp mare la aclimatizare...colimare (mai putin Mak-urile)... Dar se pare ca nu am de ales. Bani sa imi iau ED nu am. Deci care este parerea dumneavoastra...Mak 127 sau C5 (6)? Eu as opta pentru Mak... Sau sa incerc sa fac un paralelipiped dintr-un plastic dur si totusi usor prin care sa fac doua gauri pentru suruburi si sa prind luneta (sa zicem 102/1000) la un capat al paralelipipedului iar la celalalt capat sa pun sina Vixen, astfel incat sa ma indepartez 10...15cm de baza... Sunt cel putin doua probleme care ar aparea: 1. As mai putea apoi sa fac alinierea si sa folosesc montura ca goto? Nu se "supara" ca m-am departat de bratul monturii? 2. Vibratiile... In cazul in care ar merge...as putea folosi ce am si n-as mai cumpara nimic... Oricum va multumesc tuturor ca incercati sa ma ajutati cu sfaturi.