----------------------------------- V. Istvan 07 Apr 2019 17:09 ----------------------------------- Am prins cer bun vineri, și unul excelent sâmbătă. Nu există în jur nici o lumină direct vizibilă. Cele ale cabanei pot fi stinse în totalitate. A fost o transparență fenomenală, comparabilă cu cea de la Curmături și Lisa, cvasiconstantă între orizont - zenit - orizont, exceptând apariția unor nori și cupola luminoasă spre Sovata. Trece șoseaua la câteva sute de metri distanță, dar e mai în vale, și luminile mașinilor nu deranjează deloc. Am pus instrumentele la vreo 20 de metri de cabană, pe pârtia de schi, cam noroioasă în urma dezghețului, dar înghețată pe timpul nopții. Instrumentele nu le-am lăsat afară pe timpul zilei, că trece lume pe acolo și era mai sigur așa. Condițiile de cazare sunt decente, cu încălzire bună, baie, apă caldă, bucătărie. S-au văzut cu instrument de 250/1200 galaxii, cu brațele spiralate, M51, M63, iar cu instrumentul de 150/750 galaxia "Trabuc", cu discontinuități cu tot. Poze vor fi puse după ce vor fi prelucrate. Pe scurt, merită mers acolo. Trebuie sunat în prealabil, ca să știe gazda de sosirea oaspeților.