----------------------------------- Mircea Pteancu 12 Apr 2019 22:35 ----------------------------------- Nu vreau sa fiu lipsit de politete dar cei care ti-au spus ca un cautator de 50mm este ''prea greu'' pentru un telescop de 130mm nu prea au experienta in Astronomia observationala. Nu-i asculta ca nu te invata bine. Nu exista asa ceva in Astronomie , cautator prea mare sau montura prea rigida. Pe ''60mmtelescopeclube'' am colegi care au cautatoare de 60mm pe lunete de 60mm. Eu ma descurc cu cautatorul de 6x30mm pe dobsonianul de 200mm doar pentru ca folosesc concomitent si RDF. Dar sunt in curs de achizitionare a unui cautator 8x50mm pentru Toleascop. Pe ''Ratusca cea urata'' de 125mm acum folosesc un cautator de 8x35mm. De cand s-a trecut pe iluminat public cu gunoaiele astea de leduri , nu prea se mai descurca. Am majoritatea pieselor ca sa-i confectionez un cautator de 50mm.Si va primi neaparat un RDF. Atasez o poza cu ''Ratusca'',neglijeaza aspectul , telescopul e in curs de modificare , e vechi de 24 ani. Dar eu nu vad o disproportie intre diametrul tubului principal si tubul de 50mm al cautatorului. Si nu cred ca-i obisnuinta... Cautatorul RDF schimba-l daca e in garantie si nu merge , o fi avand defect electric. Succes,Mircea