----------------------------------- Mircea Pteancu 04 Mai 2019 14:13 ----------------------------------- nobody Am uitat sa precizez la postarea precedenta si o fac acum , am comentat din punct de vedere al transmisivitatii drept continuare la calculelor tale corecte.''No comment'' despre acestea. Eu asa am inteles ca ''sternchen'' a intrebat daca acele doua telescoape pot fi substituite unul celuilalt. valy La observatiile astronomice ,''umbra'' secundarei deranjeaza la reflectoare doar daca grosismentul este mai mic decat cel echipupilar. Grosismentul echipupilar variaza pe acelasi instrument de la persoana la persoana. La observatii terestre in timpul zilei insa ,eu imi amintesc ca au existat oculare care ,desi dadeau un grosisment ceva mai mare decat cel echipupilar , totusi se vedea in centrul imaginii umbra secundarei. Nu am studiat intens subiectul , pe mine ma impiedica pomii sa vad chiar si cerul de noapte asa ca nu am ce observatii terestre sa fac ziua. Ceva ce a ramas neprecizat in legatura cu intrebarea lui sternchen si rog colegii sa o faca ,cei care au experienta practica personala cu instrumentele date. In luneta de 5'' F/5 campul imaginilor bune este mai mare decat in newtonianul de 6'' F/5 ? Eu asa m-as astepta sa fie. Reflectoarele Newton scurte sunt ''celebre'' pentru micimea campului cu imagine buna , respectiv fara coma. Citat din ''The Guide to Amateur Astronomy'' de Jack Newton si Philip Teece , editura ''Cambridge University Press'', 1988 , pag. 35 : ''Faint galaxies require a different approach.Although they may be most easily found by sweeping with a very low-power eyepiece,they often appear brightest when studied at higher magnification.A power of about 2x per centimetre of aperture is useful for sweeping but 5x or 6x per centimetre will probably show a better contrast between the galaxy's pale surface and the surrounding sky.'' Pentru cazul discutat aici ,Newton si Teece recomanda asadar : Luneta 5'' : scanare la 25x , observare optima la 64x sau 76x Reflector 6'' :scanare la 30x ,observare optima la 75x sau 90x Comentariul meu : pe cerul de oras ,scanarea da rezultate uneori dar rar. Marirea mica este buna pentru a gasi asterismele ''de domiciliu'' ale obiectului de cer profund. Am comparat obiceiurile mele ''de vanatoare'' cu recomandarile acestor autori. Recomandari pentru reflector 20cm : scanare 40x , observare optima la 100x sau 120x. Eu folosesc : 41 x /LV 30mm pentru scanare si zoom de la 51x la 154x pentru observatii. Cu foarte putine exceptii (la nebuloasa Helix nu am putut trece de 99x),fac observatiile la mariri de la 100x spre 154x ,cu preferinta pentru maririle mai mari. Nu cred ca-i narcisism daca spun ca practica mea corespunde perfect cu recomandarile din literatura. Mircea Mircea