----------------------------------- Mircea Pteancu 29 Iun 2019 19:44 ----------------------------------- Felicitari lui Armand Popa si lui Torma Csabi pentru actiunea reusita si multumiri conducerii ''Gradinii Termale'' din Dorobanti pentru ospitalitate. http://astroclubgalaxis.blogspot.com/2019/06/star-party-la-gradina-termala-din.html Cerul nu a fost chiar atat de cooperant cum am sperat dar ''ce sa mai povestesc'' : pentru oraseni au fost prea multe stele vizibile cu ochiul liber si au avut mici dificultati in recunoasterea constelatiilor iar Calea Lactee -spre miezul noptii , a fost splendida. Tot atunci,am vazut un bolid care a fulgerat intre Cygnus,partea dinspre Deneb si orizont si s-a terminat intr-o mica flama/flacara/explozie cam la 10 grade altitudine. Cu aceasta ocazie a avut loc ''inaugurarea/first light'' pentru ''Boyler'',telescopul Dobson 305mm F/5 a lui Mircea Albu. Telescopul a ajuns la noi ,in slujba micii comunitati astronomice aradene, prin generozitatea d-lui Cristi Ardelean cauia-i multumim si pe aceasta cale. Torma Csaba merita toate felicitarile pentru modul in care a finalizat asamblarea telescopului ''Boyler''. (Mircea Albu a dat telescopului acest nume iar noi ii vom respecta dorinta.) Arhiva forumului contine mesajele lui Mircea din 2006-2007 si acestea arata ca telescopul a sosit incomplet de la furnizor si nu a putut fi montat. Csaba insa s-a descurcat excelent si astfel am putut inaugura oficial acest telescop. NGC 5474 era vizibila in acelasi camp cu M101 in apertura de 200mm din padure , de la Maltaret. Sa lasam insa deoparte falsa modestie :da,era vizibila ... pentru un ''connoisseur''. Din ''Gradina Termala'' de la Dorobanti , aceeasi NGC 5474 era evidenta iar M101 de-a dreptul luminoasa in apertura de 305mm.Ca atare ,au fost vazute fara dificultate si de persoane fara experienta observationala din public. In viitor,vom reveni cu noi detalii despre ispravile lui ''Boyler'' ! Mircea