----------------------------------- Mihail Tudose 26 Iul 2019 22:11 ----------------------------------- Tocmai ce am primit ocularul cu zoom Baader 8-24.La prima impresie pot spune ca este o alegere foarte buna deoarece iti poti alege care magnificatie este mai potrivita in timp real asa ca reusesti sa ai o vizionare optima fara a mai scoate si introduce alt ocular.Jupiter s-a vazut bine cu cele mai multe detalii la 16x. Campul vizual este generos ,la 200x incapeau toti cei patru sateliti si Jupiter in aceeasi imagine .La ora 21:55 am vazut o strafulgerare puternica langa Io.Nu a durat mai mult decat un clipit din ochi dar a avut intensitatea lui Io.Sa fi fost un gunoi spatial care a reflectat pret de o clipa razele soarelui? Saturn a fost mai dificil de observat deoarece era situat mai jos si apareau nori mai tot timpul.Am putut totusi sa ii vad pe Titan clar vizibil si Rhea mai discreta dar prezenta ei era destul de evidenta.La Saturn se distingea diviziunea Cassini cat si partea nordica mai intunecata.Aici cea mai buna imagine planetara am obtinut-o cu 20x. Cer senin.