----------------------------------- Armand Popa 31 Iul 2019 13:36 Observatorul Pannon Csillagda si tabara de astronomi Meteor ----------------------------------- In data de 27.07.2019, am participat impreuna cu Torma Csaba de la Astroclubulu Galaxis Arad ,insotiti de Frnda Attila,la o vizita in Ungaria la Complexul astronomic ''Pannon Csillagda '' dupa care ne-am dus la intalnirea ''Asociatii Astronomice Maghiare''/ ''Magyar Csillagaszati Egyesulet '' -prescurtat M.Cs.E. , desfasurata la Tarjan, langa orasul Tatabanya. Detalii despre viziata si mai multe poze aici: https://astroclubgalaxis.blogspot.com/2019/07/vizita-astroclubului-galaxis-la.html A fost o experienta inedita, atat observatorul cu planetariul 3D in sistem Imax, copia roverului Opportunity si a costumului spatial folosit in programele Apollo, cat si seria de instrumente optice de la tabara Meteor. Am avut ocazia sa vad atat solutii ATM inedite si ingenioase , cat si instrumente optice foarte scumpe. Din pacate seara de observatii a fost anulata din cauza norilor, dar si asa am ramas cu o experienta pe care o recomand tuturor!